Toto sú herečky, ktoré bojujú o Oscara

27. 02 2016 00:20 | nt
rQTq.herecky_hl_jpg.jpg
 

Mená víťaziek sa dozvieme už v nedeľu.

Už v nedeľu 28. februára sa dozvieme, kto je najlepší z najlepších vo svete filmu. Odovzdávanie Oscarov môžete sledovať NAŽIVO aj na obrazovkách televízie Doma a online na našej stránke TVNOVINY.sk.

Predstavíme vám nominovaných v jednotlivých hlavných kategóriách. Pokračujeme herečkami, ktoré sú nominované v kategóriách Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej a vedľajšej úlohe.

Cate Blanchett

Štyridsaťšesťročná herečka sa dostala do povedomia vďaka úlohe kráľovnej Alžbety I. v snímke Elizabeth. Bolo to v roku 1998 a hneď si vyslúžila nomináciu na Oscara, sošku ale nezískala. Tá prišla v roku 2004 za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe.

profimedia-0270863419.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Cate stvárnila Katherine Hepburn v snímke The Aviator od režiséra Martina Scorseseho. Ďalšie ocenenie od filmovej akadémie dostala v roku 2013 za výkon v hlavnej úlohe v snímke Blue Jasmine. Okrem týchto ocenení má na konte tri ceny Screen Actors Guild Awards, tri Zlaté Glóbusy.

Austrálska rodáčka tento rok tiež bojuje o Oscara za hlavnú úlohu v snímke Carol. Ide o milostný príbeh o hĺbke jednej strhujúcej lásky. Dobre situovaná a distingvovaná dáma Carol sa v obchodnom dome zoznámi s mladou predavačkou. Banálne stretnutia a rozdiel v spoločenskom postavení oboch žien ale zrazu neexistujú, obe sú prekvapené vzájomnou náklonnosťou. Ich vzťah prerastie do milostného pomeru. Carol je ale vydatá žena a matka a v Amerike 50. rokov je vzťah dvoch žien neprijateľný a postavený mimo zákon.

Brie Larson

Dvadsaťšesťročná herečka je v Amerike známa aj ako speváčka. V prvej hlavnej úlohe debutovala v sitkome Raising Dad. Prvou filmovou úlohou bola postava Courtney Enders v snímke Right on Track. Nasledovali filmy ako 13 Going on 30, Sleepover. Ako speváčka sa pokúšala presadiť v roku 2005 debutovým albumom Finally Out of P.E.

profimedia-0271910736.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Záujem verejnosti si získala výkonom v komédii Hoot. Prvé nominácie na filmové ceny prišli so snímkou Short Termi 12. Hoci je najmladšou kandidátkou na tohtoročného Oscara za najlepší výkon v hlavnej ženskej úlohe, má už za sebou aj réžiu dvoch filmov (Weighting, The Arm).

Tento rok si nomináciu vyslúžila za výkon vo filme Room, ktorý rozpráva príbeh matky Joy a jej syna Jacka. Roky žijú izolovane v jednej izbe. Päťročný chlapček sa v nej narodil, vyrastá v nej a je preňho celým svetom. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu väzením, v ktorom ju drží Starý Nick už viac ako sedem rokov. Dvojici sa podarí ujsť, ale potom príde realita. Aj keď sú konečne slobodní, zisťujú, že žiť v reálnom svete nie je jednoduché.

Jennifer Lawrence

Dvadsaťpäťročná americká herečka začínala v sitkome The Bill Engwall Show. Prvé úloha vo filme prišla so snímkou Winter´s Bone. Komerčný úspech sa ale dostavil až po tom, ako si zahrala Mystique v štyroch pokračovaniach X-Men.

profimedia-0270618382.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Po tom, ako prijala úlohu Katniss Everdeen v sérii filmov Hry o život, sa z nej stala medzinárodne uznávaná herečka. Na jej výkon vo filme Terapia láskou či American Hustle sa tiež nikdy nezabudne. Za prvý spomínaný si vyslúžila Oscara ako najlepšia herečka.

Jennifer má šancu získať ďalšieho za výkon v životopisnej snímke Joy. V nej si zahrala ženu, ktorá akosi pozabudla na svoje sny. Stala sa z nej rozvedená matka dvoch detí a hlava rodiny. Utiahnuť domácnosť ako jediná pracujúca s manželom nie veľmi úspešným hudobníkom, matkou, ktorá celý deň sleduje americké telenovely a babičkou, ktorá už nevládze, nie je jednoduché. Rozhodne sa preto, že si svoje sny splní. Vymyslí "zázračný" mop, ktorý sa pokúša dostať na trh. Dobrý nápad sa po strastiplnej ceste ujme, ale s úspechom prichádza aj zrada, závisť a svet nemilosrdného obchodu.

Charlotte Rampling

Sedemdesiatročná britská herečka je dodnes považovaná za módnu ikonu a kedysi patrila medzi uznávané modelky. Rešpekt si vyslúžila aj preto, lebo ovláda nielen angličtinu, ale aj francúzštinu a taliančinu, takže si zahrala aj v cudzojazyčných filmoch.

Charlotte debutovala ako herečka v roku 1966 vo filme Georgy Girl. Nasledovali filmy ako The Damned, The Night Porter; Farewell, My Lovely, Stardust Memories, The Verdict, Long Live Life, Angel Heart či The Wings of the Dove. V roku 2002 dokonca vydala album kabaretných piesní As A Woman.

profimedia-0272938567.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

V tom istom roku sa stala múzou francúzskeho režiséra Francoisa Ozona a zahrala si v jeho filmoch - Under the Sand, Swimming Pool, Angel. Objavila sa tiež ako Evelyn Vogel v seriáli Dexter. Napriek tomu nemá na konte veľa ocenení.

Tento rok je nominovaná na Cenu akadémie za výkon v snímke 45 Years. Film zachytáva príbeh dlhoročného manželstva Geoffa a Kate, ktorí oslavujú 45. výročie. Týždeň pred oslavou sa ale na scéne objaví Geoffova prvá láska. Jediný list spustí do pohybu emočné domino a vynoria sa dávno pochované pocity a pochybnosti v základoch zdanlivo ideálneho vzťahu. Bude nakoniec čo oslavovať?

Saoirse Ronan

Herečka s írsko-americkými koreňmi je už druhýkrát nominovaná na Oscara. V roku 2007 si vyslúžila nomináciu na Cenu akadémie za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe za postavu Briony Tallis v snímke Atonement a tento rok je to v kategórii najlepší výkon v hlavnej úlohe za postavu Eilis Lacey v snímke Brooklyn. Taktiež bola trikrát nominovaná na BAFTA Awards, dvakrát na Zlatý Glóbus a dvakrát na Screen Actors Guild Awards. A to má len 21 rokov!

profimedia-0273779175.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Saoirse debutovala v romantickej komédií I Could Never Be Your Woman (2007). Nasledovali filmy Cinty of Ember (2008), The Lovely Bones (2009), Hanna (2011), The Way Back (2010), Byzantium (2012), The Host (2013) a The Grand Budapest Hotel (2014). V marci tohto roka ju čaká debut na Brodwayi v hre The Crucible.

Film Brooklyn zachytáva príbeh mladého dievčaťa z írskeho zapadákova presťahuje do jedného z najväčších miest na svete. Eilis prehovorí sestra k ceste do New Yorku. Dievčina sa usadí v mestskej štvrti Brooklyn. Vydáva sa tak na cestu do neznáma, kde však nájde lásku vďaka talianskemu robotníkovi. Keď sa ale po smrti sestry vracia k matke, stretáva novú lásku a musí sa rozhodnúť, ktorou cestou sa vydá.

Herečky nominované v kategórií Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe:

Jennifer Jason Leigh

Päťdesiatštyriročná americký herečka odštartovala kariéru už ako tínedžerka. V 70-tych rokoch sa objavila v niekoľkých televíznych seriáloch. Prelom prišiel v roku 1982 s úlohou Stacy Hamilton v snímke Fast Times at Ridgemont High. Nasledovali filmy ako Miami Blues, Last Exit to Brooklyn, Backdraft, Single White Female.

profimedia-0273769146.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

V roku 2002 si zahrala v kriminálnej dráme Road To Perdition. Filmoví kritici veľmi ocenili jej dabingový výkon v snímke Anomalisa a tiež postavu Daisy Domergue v snímke Osem hrozných od Quentina Tarantina, za ktorú si vyslúžila nomináciu na Zlatý Glóbus, cenu BAFTA a nomináciu na Oscara.

Osem hrozných sa odohráva niekoľko rokov po občianskej vojne. Zasneženými kopcami Wyomingu sa rúti dostavník. Vezie sa v ňom John Ruth, známy lovec ľudí a Daisy Domergueová, ktorú chytil. Po ceste stretnú bývalého vojaka Marguisea Warrena, taktiež lovca ľudí a Chrisa Mannixa, južanského odpadlíka, ktorý o sebe tvrdí, že je šerifom v meste, kam majú všetci namierené. Silná víchrica ich donúti hľadať útočisko v drevenici, ktorá je ale plná neprívetivých cudzincov. Dostane sa osem pocestných do cieľa?

Rooney Mara

Tridsaťročná americká herečka debutovala v snímke Urban Legends: Bloody Mary (2005). Zaujala však až v roku 2009 vďaka nezávislej dráme Tanner Hall. Nasledovali úlohy v remakeu Nočná mora z Elm Street a v Sociálnej sieti.

profimedia-0271416434.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Medzinárodný úspech prišiel s postavou Lisbeth Salander vo filme Davida Finchera spracovanom podľa knižnej série Millenium od Stiega Larssona Dievča s dračím tetovaním. Za tento výkon si vyslúžila nomináciu na Oscara a aj Zlatý Glóbus.

V roku 2013 si zahrala v snímke Vedľajšie účinky či v sci-fi dráme Her. Nasledoval dobrodružný film Trash. Tohtoročnú nomináciu získala vďaka výkonu v snímke Carol.

Rachel McAdams

Tridsaťsedemročná kanadská herečka debutovala po štvorročnom štúdiu herectva na York University vo filme Perfect Pie (2002). Nasledovali snímky ako My Name Is Tanino, The Hot Chick. Fanúšikov si získala aj ako mrcha v snímke Mean Girls, ale najmä vďaka romantickému príbehu Zápisník jednej lásky. Zahrala si tiež v komédií Wedding Crashers, psychologickom thrilleri Red Eye, v snímke The Family Stone.

profimedia-0271347063.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Nasledovalo ešte mnoho romantických filmov. V inom svetle sa ukázala vďaka úlohe v seriáli True Detective a najnovšie ako novinárka Sachy Pfeiffer v snímke Spotlight, za ktorú si vyslúžila nomináciu na tohtoročného Oscara.

Životopisná dráma sleduje prácu tímu reportérov z Boston Globe, ktorí sa snažia ponoriť do obvinení zo zneužívania detí v katolíckej cirkvi. Ich vyšetrovanie trvá rok a podarí sa im odhaliť desiatky rokov trvajúcu kamufláž na najvyššej úrovni v bostonských náboženských inštitúciách. Ide o strhujúci a pravdivý príbeh ocenený Pulitzerovou cenou.

Alicia Vikander

Dvadsaťsedemročná švédska herečka a tanečnica študovala na švédskej Kráľovskej baletnej škole. Ako herečka odštartovala svoju kariéru účinkovaním v krátkych švédskych filmoch a televíznych seriáloch. Vo filme debutovala snímkou Pure (2010). O dva roky neskôr sa objavila v adaptácii Anny Kareninovej. Zahrala si tiež v na Oscara nominovanej snímke A Royal Affair.

profimedia-0271430643.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

V Hollywoode sa presadila vďaka účinkovaniu v snímkach Testament of Youth, Ex Machina. Najviac ale zabodovala práve postavou Gerdy Wegener v snímke Dánske dievča, za ktorú si vyslúžila tohtoročnú nomináciu.

Film zachytáva postupnú premenu uznávaného dánskeho maliara Einara Wegenera na Lili, život s manželkou Gerdou, ktorá sa musí zmieriť s tým, že prichádza o manžela, ale aj napriek tomu stojí verne po jeho boku a podporuje ho v jeho rozhodnutí. Snímka tiež zachytáva, ako vnímala spoločnosť v 20-tych rokoch minulého storočia problematiku zmeny pohlavia, o ktorej v tom čase nevedeli lekári vôbec nič.

Kate Winslet

Dnes 40-ročná uznávaná hviezda opäť bojuje o vzácnu sošku. Na Oscara je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za výkon v snímke Steve Jobs. Kate však už jedného Oscara má, a to za hlavnú úlohu vo filme Reader z roku 2008.

profimedia-0271669154.jpg
Foto: Profimedia.sk
 

Je najmladšou spomedzi herečiek, ktorým sa podarilo byť sedemkrát nominovanými na Oscara. Okrem najprestížnejšieho filmového ocenenia má herečka doma vystavené štyri Zlaté glóbusy, Grammy a tri ceny BAFTA.

 





Komentáre ( 0)

 
/* associated find node 'Oscar 2017' */