Leo ho konečne má! Prehľad víťazov Oscarov

29. 02 2016 07:11 | nt
leoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
  Foto: TV Doma

Večerom sprevádzali Roman Juraško a Miriam Šmahel-Kalisová, Boris Pršo a herec Marián Mitaš.

Oscary sú už rozdané. Osemdesiatyôsmy ročník Cien Akadémie bol plný veľkých chvíľ. Fanúšikovia túžobne očakávali meno víťaza kategórie Najlepší herec v hlavnej úlohe. Leonardo DiCaprio konečne získal svojho prvého Oscara a ani neskrýval spokojnosť. Vyslúžil si aj standing ovation.

Hoci mnohí očakávali, že snímkou roka sa stane Revenant, film bodoval aj vďaka Leovi len v troch kategóriách - Najlepšia réžia a Najlepšia kamera, Najlepší herec. Ako film roka ho porazil Spotlight.

Najviac sošiek si odniesli tvorcovia snímky Mad Max: Fury Road, ktorá získala až šesť Oscarov. Členovia Akadémie ho ocenili v kategóriách Najlepšie masky, kostýmy, strih, zvuk, mix zvuku a najlepšia výprava.

Prehľad Oscarových víťazov:

Najlepší film - Spotlight

Najlepší herec v hlavnej úlohe – Leonardo DiCaprio

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe – Mark Rylance

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe – Brie Larson

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe – Alicia Vikander

Najlepšia réžia - Alejandro González Iñárritu

Najlepšia kamera – The Revenant

Najlepšia masky – Mad Max: Fury Road

Najlepšia výprava – Mad Max: Fury Road

Najlepšie kostýmy – Mad Max: Fury Road

Najlepší adaptovaný scenár - The Big Short

Najlepší originálny scenár - Spotlight

Najlepší strih - Mad Max: Fury Road

Najlepší zvuk – Mad Max: Fury Road

Najlepší mix zvuku – Mad Max: Fury Road

Najlepšie vizuálne efekty – Ex Machina

Najlepší krátky animovaný film – The Bear Story

Najlepší animovaný film – Inside Out

Najlepší krátky dokumentárny film – The Girl in the River

Najlepší dokumentárny film – Amy

Najlepší krátky hraný  film – Stutterer

Najlepší cudzojazyčný film – Saulov syn

Najlepšia filmová hudba – The Hateful Eight (Ennio Morricone)

Najlepšia filmová pieseň – Writing´s on the Wall – Spectre

Oscarov ste s nami mohli sledovať minútu po minúte. Takto to vyzeralo:

5:59 - Najlepším filmom roka sa stal film Spotlight.

5:51 - Julianne Moore prišla vyhlásiť víťaza v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe. A Oscara získava Leonardo DiCaprio, ktorý si vyslúžil standing ovation.

Leonardo DiCaprio
Foto: TASR
 

"Ďakujem vám všetkým. Ďakujem Akadémii, všetkým v tejto sále, ostatným úžasným nominovaným. Zmŕtvychvstanie bolo produktom neuveriteľnej práce celého štábu. Ďakujem Tomovi Hardymu, môjmu bratovi. Tvoje herecké umenie nemožno prekonať. Ďakujem Alejandrovi za to, že som sa mohol posledné dva roky podieľať na práci na tomto filme. Chcem poďakovať celému tímu. Tým, ktorí ma naučili veľa o filme, tým, ktorí mi pomohli zorientovať sa v tomto priemysle. Ďakujem mojim rodičom, svojim priateľom," povedal herec.

5:43 - Eddie Redmayne prišiel vyhlásiť víťazku v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Oscara získala Brie Larson za výkon v snímke Room (Izba).

Brie Larson
Foto: TASR
 

"Ďakujem Akadémii. To, čo sa mi páči na filmoch je to, koľko ľudí treba na to, aby sa takýto film urobil. Ďakujem spoločnosti, ktorá vzala tento film do rúk. Ďakujem režisérovi, Jakeovi, môjmu partnerovi, rodičom, manažérovi, rodine, priateľom, fanúšikom, tým, ktorí chodia do kina na filmy. Vážim si to," povedala herečka.

5:42 - Aj takto si na začiatku galavečera vystrelil Chris Rock z bojkotu Oscarov. V nominovaných filmoch si nakoniec zahrali aj herci tmavej pleti, aspoň v tejto verzii.

Some of Chris Rock deleted scenes.

Zveřejnil(a) The Academy dne 28. únor 2016

5:35 - Cenu za Najlepšiu réžiu získal Alejandro G. Innaritu za snímku The Revenant.

"Ďakujem Leovi, že do toho vložil dušu, svoj život. Ďakujem Tomovi Hardym, indiánom, všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Ďakujem za neobmedzenú podporu producentom, Foxu. Vo filme je jedna replika Nepočúvajú ťa, pretože vidia farbu tvojej pleti. Naša generácia má úžasnú príležitosť oslobodiť sa od predsudkov a uvedomiť si, že farba pleti je bezvýznamná," povedal režisér.

Alejandro G. Innaritu
Foto: TASR
 

5:25 - Common a John Legend prišli vyhlásiť cenu za Najlepšiu filmovú pieseň. Oscara získali Jimmy Napes a Sam Smith za pieseň Writing´s On The Wall z filmu Spectre. "Ešte sa nestalo, aby gay vyhral Oscara. Chcem túto cenu venovať celej LGBT komunite. Stojím tu ako hrdý homosexuál," povedal spevák.

5:16 - Cenu za Najlepšiu filmovú hudbu získal Ennio Morricone za snímku The Hateful Eight.

Oscar86.jpg
Foto: TASR
 

"Ďakujem Akadémii za prestížnu cenu. Chcem poďakovať aj ostatným nominovaným a uznať ich prácu, najmä Johna Williamsa. Neexistuje skvelý soundtrack bez skvelého filmu. Ďakujem Tarantinovi za to, že si ma vybral a celému tímu, ktorý z tohto urobil výnimočný film. Cenu venujem svojej žene Marii," povedal Maestro v ďakovnej reči.

5:10 - Pieseň Til It Happens To You z filmu The Hunting Ground, ktorá je nominovaná na Oscara, prišla zaspievať Lady Gaga. Je venovaná obetiam sexuálneho násilia. Speváčka rozplakala celú sálu.

 

5:06 - Sofia Vergara a Byung-hun Lee prišli vyhlásiť víťaza v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Cenu si prišli prevziať László Nemes za snímku Saulov syn.

5:03 - Detské hviezdy Jacob Trembley a Abraham Attam prišli vyhlásiť cenu v kategórii Najlepší krátky hraný film. Oscara získali Benjamin Cleary a Serena Armitage za snímku Stutterer.

4:54 - Louis Gossett Jr. prišiel ohlásiť špeciálne vystúpenie Davea Grohla, ktorý zaspieval na počesť osobností zo sveta filmu, ktoré nás opustili.

Dave Grohl
Foto: TASR
 

4:41 - Daisy Ridley a Dev Patel prišli vyhlásiť víťaza kategórie Najlepší dokumentárny film. Oscara získali Asif Kapadia a James Gay-Rees za dokument o speváčke Amy Winehouse s názvom Amy.

4:38 - Cenu za Najlepší krátky dokumentárny film si odniesla Sharmeen Obaid-Chinay za The Girl in the River.

4:28 - Herečka Patricia Arquette vyhlási cenu za Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Oscara získal Mark Rylance za výkon v snímke Most špiónov (Bridge of Spies).

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe Mark Rylance
Foto: TASR
 

"Vždy som obdivoval príbehy, rád som sa ne pozeral. Mať príležitosť pracovať so Spielbergom bolo pre mňa obrovskou cťou. Vedie inak ako súčasní lídri. Obklopí sa umelcami so všetkých sfér. Ďakujem ostatným nominovaným v tejto kategórií. Boli ste fenomenálni, všetci zahrali skvele. Som rád, že som súčasťou tejto partie," povedal Rylance.

4:13 - Na scénu prišiel herec Kevin Hart, ktorý ohlásil ďalšie hudobné číslo. The Weeknd zaspieval piseň Earned It z filmu 50 Shades of Grey, ktorá je nominovaná na Oscara.

 

4:10 - Cenu za Najlepší animovaný film prišli vyhlásiť hrdinovia Toy Story. Víťazom sa stal film V hlave (Inside Out). Cenu si prišli Pete Dacter a Jonas Rivera.

4:07 - Cenu za Najlepší krátky animovaný film prišli vyhlásiť Mimoni. Oscara získal Bear Story.

3:54 - Andy Serkis prišiel vyhlásiť cenu v kategórii Najlepšie vizuálne efekty. Víťazom sa Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington a Sara Bennett za snímku Ex Machina.

3:48 - Víťazov v kategóriách Najlepší zvuk a Najlepšie efekty prišli vyhlásiť Chris Evans a Chadwick Boseman. Cenu za Najlepší zvuk si odniesli Mark Magini a David White za snímku Mad Max: Fury Road. Cenu za Najlepší mix zvuku získali Chris Jenkins, Gregg Rudlaff a Ben Osmo za snímku Mad Max: Fury Road.

David White, Mark Mangini sa tešia z ceny Najlepší mix zvuku
Foto: TASR
 

3:38 - Priyanka Chopra a Liv Schreiber prišli vyhlásiť víťaza kategórie Najlepší strih. Oscara si odnáša Margaret Sixel za film Mad Max: Fury Road.

3:35 - Rachel McAdams a Michael Lee Jordan prišli vyhlásiť víťaza kategórie Najlepšia kamera. Víťazom sa stáva Emmanuel Lubezki za snímku The Revenant.

Emmanuel Lubezki si prevzal cenu za Najlepšiu kameru za snímku The Revenant.
Foto: TASR
 

3:25 - Na scénu prišli Jared Leto a Margot Robbie. Vyhlásia víťaza kategórie Najlepšie masky. Víťazom sa stali Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, Damian Martin za snímku Mad Max: Fury Road.

3:22 - Herci Tina Fey a Steve Carell prišli vyhlásiť víťaza kategórie Najlepšia výprava. Víťazmi sa stali Colin Gibson a Lisa Thompson za snímku Mad Max: Fury Road.

3:18 - Víťaza kategórie Najlepšie kostýmy prišla vyhlásiť herečka Cate Blanchett. Cenu získala Jenny Beavan za kostýmy vo filme Mad Max: Fury Road.

3:11 - Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Alicia Vikander za výkon v snímke Dánske dievča.

Alicia Vikander
Foto: TASR
 

"Ďakujem Akadémii, nášmu úžasnému štábu, Gale, Nine. Nášmu režisérovi. Ďakujem za vašu podporu, že ste vo mňa verili. Eddie, ďakujem, že si mi bol najlepším hereckým partnerom, akého som mohla mať. Chcem poďakovať svojim priateľom, mame, otcovi, ďakujem, že ste mi pomohli veriť v to, že všetko je možné," povedala Alicia.

3:01 - Sarah Silverman prišla uviesť prvé hudobné vystúpenie. Na scénu prichádza Sam Smith, ktorý zaspieva pieseň Writings on the Wall k filmu Spectre. Tá je nominovaná na Oscara v kategórii Najlepšia filmová pieseň.

 

2:49 - Herci Russell Crowe a Ryan Goslig prišli vyhlásiť víťaza kategórie Najlepší adaptovaný scenár. Víťazom je The Big Short (Stávka na neistotu). O scenár sa postarali Charles Randolph a Adam McKay.

2:44 - Na scénu prichádzajú herečky Emily Blunt a Charlize Theron, ktoré vyhlásia víťaza kategórie Najlepší pôvodný scenár. A víťazom sa stáva Spotlight, o ktorého scenár sa postarali Josh Singer a Tom McCarthy.

Josh Singer a Tom McCarthy získali cenu za najlepší originálny scenár k snímke Spotlight.
Foto: TASR
 

2:33 - Na scénu prichádza moderátor večera Chris Rock. "V tom zostrihu bolo minimálne 15 čiernych ľudí. Veľa ľudí mi hovorilo, aby som to bojkotoval. Rozmýšľam som nad tým, ale Oscary budú tak či tak, kvôli mne ich nezrušia a posledné, čo potrebujem je, aby som prišiel o robotu. A potom by to moderoval Kevin Hart. Veď vkuse točí nejaké filmy, ani pornoherci toľko nenakrúcajú," zavtipkoval Rock na margo bojkotu Oscarov.

Relive Chris Rock's highly anticipated #Oscars opening monologue presented by Samsung Mobile USA.

Zveřejnil(a) ABC Television Network dne 28. únor 2016

Chris Rock
Foto: TASR
 

2:30 - Práve sa začal 88. ročník odovzdávania Oscarov v Dolby Theatre v Los Angeles.

2:23 - "Aj dnes som bol v kostole na omši pomodliť sa za ľudí, ktorí sa stali obeťami zneužívania zo strany kňazov. Aj vďaka tomuto filmu o tom hovorí otvorene čoraz viac ľudí," povedal na margo snímky Spotlight herec Mark Ruffalo. Za tento výkon je nominovaný v kategórii Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Sunrise Coigney, Mark Ruffalo
Foto: TASR
 

2:14 - Posledné minúty, hostia sa zhromažďujú v sále v Dolby Theatre.

#Oscars guests taking their final steps into the theater for the show!

Zveřejnil(a) The Academy dne 28. únor 2016

2:03 - "Myslím si, že sme všetci nervózni. V prípade takéhoto filmu, ktorý je kombináciou toľkej námahy. Pracovali sme roky, veľa energie sme do toho vložili, boli to ťažké podmienky. Som rád, že som hral v tomto filme. Pravdou je, že sa cítim požehnaný, že som mohol hrať v takomto filme. Som naň veľmi hrdý. Po rokoch tvrdej práce sa to tu končí, je to také trpko-sladké," povedal Leonardo DiCaprio, ktorý je nominovaný v kategórii Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe.

Leonardo DiCaprio
Foto: TASR
 

"Keď som bol malý, žil som tu v Los Angeles. Rodičia ma stále brali na konkurzy. Stále som hovoril, že chcem byť hercom a oni ma veľmi podporovali. Nikdy sa im dostatočne za to neodvďačím," dodal Leo.

1:48 - "Je to film, na ktorý sme veľmi hrdí. Odlišuje sa od iných. Teším sa zo spolupráce s celým štábom. Je nádherne spracovaný," povedala o snímke Carol herečka Cate Blanchett, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe.

Cate Blanchett
Foto: TASR
 

1:36 - "Skvelá vec je, že sme oslovili divákov rôzne vekové skupiny divákov. S Ridleym sa mi skvele spolupracuje. Bola to jedna z najlepších skúseností v živote. Vždy keď ho stretnem, prosím ho o ďalšiu spoluprácu," povedal Matt Damon, ktorý je nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku Marťan.

1:27 - Eddie Redmayne práve poskytuje rozhovor na červenom koberci. Tento rok je nominovaný v kategórii Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. "Je skvelé tu byť. Nemyslím si, že tento film spustil diskusiu, pretože sa o tom hovorí častejšie. Je skvelé, že to bolo pred 100 rokmi a za posledné roky sme v tejto oblasti veľmi pokročili," povedal na margo svojej úlohy vo filme Dánske dievča.

1:24 - Pozrite si atmosféru na červenom koberci.

Lots of action in the #Oscars red carpet photo area

Zveřejnil(a) The Academy dne 28. únor 2016

1:16 - V spoločnosti otca prišla herečka Rooney Mara, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe v snímke Carol, kde stvárnila predavačku, ktorá sa zamiluje do distingvovanej vydatej dámy. Tú si zahrala Cate Blanchett. "Do nej je ľahké sa zamilovať," povedala Rooney na červenom koberci.

Rooney Mara
Foto: TASR
 

1:14 - Na odovzdávanie Oscarov dorazila aj herečka Brie Larson, ktorá je nominovaná na Oscara za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku Room. Brie prezradila redaktorke v rozhovore, že mala ťažšie detstvo. Žila len s mamou bez otca v malých priestoroch a keď bola malá, neustále lietala v problémoch. "Som mame za všetko vďačná. Žila len pre mňa," povedala Brie.

1:08 - Na červenom koberci je už aj herečka Saoirse Ronan. "Mám osobný vzťah k tomuto filmu. Je to môj vlastný príbeh. Teraz vlastne žijem v New Yorku, ale rada sa vraciam do Írska. Moji rodičia tam žili 12 rokov," povedala herečka nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku Brooklyn. Herečka má na sebe šaty od Calvina Kleina.

Saoirse Ronan
Foto: TASR
 

1:05 - Na červenom koberci je už aj Alicia Vikander, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za snímku Dánske dievča. Trvalo 15 rokov, kým film nakrútili. Na galavečeri ju sprevádzajú rodičia. "Moja mama bola pre mňa inšpiráciou. Sledovala som ju pri práci v divadle," opísala Alicia, prečo sa stala herečkou.

Alicia Vikander
Foto: TASR
 

00:55 - Na červený koberec prichádzajú prví hostia.NAJNOVŠIE VIDEÁ