07. 09 2017 08:25 | Alexandra Stahlová

Fatmagül: 77. a 78. epizóda

Mustafa neodhadne svoju silu a Vurala odhodí tak nešťastne, že dopadne hlavou na ostrú skalu a... Je na mieste mŕtvy.

Fatmagül: 77. a 78. epizóda
Fatmagül: 77. a 78. epizóda

Atmosféra v súdnej sieni je napätá na prasknutie... Aj keď sa Fatmagül (Beren Saat) rozhodne nemieni nechať zastrašiť a je odhodlaná, nech už to dopadne akokoľvek, dotiahnuť celú tú nešťastnú záležitosť do konca, má naozaj čo robiť, aby sa jej neroztriasli kolená! Ak by nesedela, zrejme by sa už pri odpornej úvodnej reči Münira (Murat Daltaban), ktorá je jedným obrovským hanebným klamstvom, zviezla v mdlobách na zem. Ešte ťažšie však nesie, keď Erdoğan (Kaan Taşaner), Selim (Engin Öztürk) a Vural (Buğra Gürsoy) jeden po druhom odmietnu znenie obžaloby ako bohapustý výmysel a ženu, ktorej tak strašne ublížili a ktorej zničili život, vykreslia ako prospechársku klamárku! Situácia pred súdnou sieňou je však minimálne rovnako mrazivá, a to pre otvorenú nenávisť a nepriateľstvo rodinných príslušníkov sporiacich sa strán. Vlastne... Všetci Yaşaranovci sa nervózne vrtia pod pohŕdavým pohľadom Ebe Nine (Sumru Yavrucuk)!

Ktovie, čo si Mustafa (Fırat Çelik) sľuboval od krátkeho rozhovoru s Asu (Sevtap Özaltun) predtým, než pôjde svedčiť v prospech Yaşaranovcov, no dosť ho zasiahne, keď mu v duchu „Ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva!“ mu na jeho vyhrážky, že ak Fatmagül ublíži, zabije ju, unavene odvrkne, že ona jej predsa nemôže ublížiť viac, ako jej už ublížil on! V súdnej sieni je medzičasom poriadne horúco, pretože jediný z lavice obžalovaných, kto sa priznal k vine, je Kerim (Engin Akyürek)... Následne si súd vypočuje postupne Ebe Nine, Rahmiho (Bülent Seyran), Emreho (Emre Yetim), Reşata (Musa Uzunlar), Perihan (Deniz Türkali), Leman (Servet Pandur), Şemziho (Zühtü Erkan), Asu (Sevtap Özaltun)... A Mustafu.

Hoci je Meltem (Seda Güven) v týchto chvíľach spolu s mamou Ender (Veda Yurtsever İpek) na druhom konci sveta, v New Yorku, nedokáže myslieť na nič iné, len na to, pred čím ušla – na proces, ktorého sa mala zúčastniť aj ona. Hnevá sa sama na seba, že sa zachovala tak zbabelo a nebola dosť silná, aby tí, čo tak strašne ublížili Fatmagül a ju zatiahli do celej tej špiny a klamstiev, neostali nepotrestaní!

Pre všetkých v súdnej sieni je obrovským prekvapením, keď svedok, ktorý mal byť najväčším tromfom obhajoby Yaşaranovcov napokon zmení svoju výpoveď v prospech Fatmagül – Mustafa pod prísahou vypovie, že vie, že Fatmagül hovorí pravdu a odvolá svoju pôvodnú klamlivú výpoveď v nádeji, že mu tá, ktorú kedysi tak veľmi miloval a na ktorú zrejme do konca svojho života nedokáže zabudnúť, jedného dňa možno predsa len odpustí... Kartami by nepochybne výrazne zamiešalo svedectvo Mukaddes (Esra Dermancıoğlu), no tá, žiaľ, dorazí neskoro – do súdnej siene ju už nevpustia, pretože sudca práve vyhlasuje predbežný rozsudok. A ten je nečakaným triumfom Yaşaranovcov, pretože sudca ďalšie pojednávanie pre neúplné dôkazy a chýbajúcu Mukaddesinu výpoveď stanovil až na 17. novembra - a rozhodol tiež o tom, že všetci obvinení naň budú čakať na slobode!

Kým Vurala, ktorému je samému zo seba na zvracania, návrat na slobodu desí, Erdoğan so Selimom sa späť v normálnom živote ešte nestihnú ani ohriať a už plánujú krutú pomstu - Erdoğan v prvom rade Kerimovi a Fatmagül, ktorých viní zo všetkých svojich problémov, nenávisťou planúci Selim zase Meltem a Mustafovi. Nešťastná Mukaddes sa medzičasom zúfalo snaží dať do poriadku, čo sa ešte do poriadku dať dá. Veľmi sa trápi a hanbí, pretože jej všetci členovia rodiny právom zazlievajú, že prišla na súd neskoro a nevypovedala v prospech Fatmagül – a dúfať v ich odpustenie je asi také reálne, ako snívať o osviežujúcich morských vlnách uprostred Sahary... Možno aj preto vytiahne svoj posledný, alebo skôr jediný tromf – povie Rahmimu, že nosí pod srdcom jeho dieťa.

Po nepochopiteľnom rozsudku sa v srdciach viacerých zainteresovaných usídlili smútok, hnev, bolesť a beznádej. Ponížená Fatmagül nedokáže prestať plakať, už i tak psychicky nalomená Meltem sa po výhražnom telefonáte od Selima, ktorý je plný nenávisti a pohŕdania, úplne zosype... Mustafa, ktorého trápia výčitky svedomia, neobsedí doma už ani minútu, a tak sa vyberie do prístavu za svojimi niekdajšími priateľmi rybármi, no vytúženú úľavu tam nenájde, ani rozhrešenie – práve naopak, správy o tom, ako to naozaj bolo s potupou Fatmagül a že sa nechal Yaşaranovcami kúpiť a už totiž medzičasom dostali až do İzmiru... A doma nedokáže vydržať ani Kerim, a tak v zúfalej snahe aspoň ako-tak si prečistiť hlavu nasadne do auta a zájde na to prekliate miesto na pobreží, kde neurobil vôbec nič, aby pred zverským besnením svojich podarených priateľov ochránil krásku s nežnými očami, ktorá je dnes jeho manželkou... Nuž a presne tam kroky uprostred noci zavedú aj utrápeného Vurala, ktorého vytrhne zo spánku ďalšia z desivých nočných môr.

Nebyť Asu, ktorú jeho matka náhodou zastihne neďaleko ich domu, zrejme by sa Mustafovi rodičia vôbec nedozvedeli, prečo ich syn vlastne opäť zavítal do rodnej dediny – že prišiel kvôli súdnemu procesu s Fatmagül! Ich prekvapenie ale iste nie je väčšie, ako Mustafovo, keď počas plavby na rieke zazrie na mieste, kde navždy stratil Fatmagül, spravodlivo rozhnevaného Kerima mlátiť Vurala, snažiac sa ho presvedčiť, aby si konečne vstúpil do svedomia a šiel vypovedať v jej prospech. Potichu vystúpi na pevninu a vypočuje si ich hnevom a zúfalstvom poznačený dialóg, z ktorého – a obzvlášť z Vuralovho nešťastného prosíkania, aby ho Kerim zabil – vyrozumie, že všetko, čo vravela Fatmagül, je pravda. Sotva zakrvavený Kerim odíde, aby privolal políciu, Mustafa vyjde zo svojho úkrytu a so samovražedne naladeným Vuralom sa na seba zúrivo vrhnú. Nanešťastie podstatne silnejší a vytrénovanejší Mustafa neodhadne svoj hnev a silu a Vurala odhodí tak nešťastne, že ako bábka dopadne hlavou na ostrú skalu a... Je na mieste mŕtvy.

Keď sa Kerim po rozhovore s advokátom Kadirom (Civan Canova) namiesto na políciu vyberie rovno domov, zaskočí ho, že je Fatmagül rozhodnutá už viac nebojovať a radšej celý ten ľúty boj vzdať, pretože sa bojí, že to nedobre skončí, že ich to oboch zmení, zničí, že už nikdy nebudú môcť slobodne dýchať... Napokon sa mu ju však podarí presvedčiť, že napriek všetkému predsa len majú nádej – a ona mu s tvárou premočenou od sĺz zase dovolí pobozkať ju nežne na líce a potom sa mu vďačne schúli do náručia. No ich krehký súzvuk, žiaľ, netrvá dlho. Už na druhý deň totiž ich rodina utŕži ďalšiu bolestnú ranu, keď si krátko pred odjazdom do Istanbulu príde po Kerima polícia – zatknú ho pre podozrenie z Vuralovej vraždy! No ešte bolestnejší, než nespravodlivé zatknutie za niečo, čo neurobil, je pre Kerima pohľad na zničenú Fatmagül, ktorej sa v tejto vypätej situácii snaží opäť priblížiť Mustafa!

Sledujte v piatok, 8. septembra, o 7.00 a v pondelok, 11. septembra, o 6.55!


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?