Televízia Markíza vysiela už takmer dva roky v HD a odvtedy si môžete vo vysokom rozlíšení vychutnávať nielen vaše obľúbené seriály, ale aj spravodajské a publicistické relácie.

Rozdiel v kvalite je zrejmý na prvý pohľad. Vysielanie v štandardnom rozlíšení bolo dostačujúce v časoch, keď sa v našich obývačkách vynímali klasické CRT televízory. Rozlíšenie 720 x 576 pixelov tieto televízory bez problémov zvládli. Moderné televízne prijímače však zvládnu oveľa väčšie rozlíšenie. Ak má váš televízor označenie Full HD, jeho rozlíšenie je až päťkrát väčšie, teda 1 920 x 1 080 pixelov.

Webmagazin HD1.jpg
 

Televízne rozlíšenie v štandardnom rozlíšení spôsobuje, že Full HD televízor nezobrazuje jednotlivé detaily ostro. Aby ste si mohli vychutnať vysielanie vo vysokom rozlíšení, museli sme aj my urobiť obrovské zmeny. Išlo o najväčšiu technickú rekonštrukciu v histórií Televízie Markíza.
 

Televízne zariadenia starnú a zastarávajú. Vývoj štandardnej televízie bol evolučný. Pomaly sa vylepšovali spôsoby snímania, menili sa kamery. Divák to však nemal ako spozorovať, pretože všetky novinky boli kompatibilné s tým, čo už poznal. Prechod na HD však nebol evolučnou, ale revolučnou zmenou. Muselo sa vymeniť takmer všetko.
V réžií sa vymenili takmer všetky zariadenia
 

Rekonštrukcia sa začala pred niekoľkými rokmi a vyústila do finálnej fázy v druhej polovici roku 2014. Posledná fáza sa týkala réžie. Vymenilo sa približne 18 kilometrov káblov a takmer všetky zariadenia.

 

Od SD k HD

Na televíznych prijímačoch CRT, ktoré boli používané v minulosti (klasický veľký „hrubý" TV prijímač), bol aj obraz v štandardnom rozlíšení SD ostrý. Keďže však bola CRT obrazovka limitovaná zobrazením maximálneho rozlíšenia 720x576 a dosiahla svoje technologické maximum, prišli na rad nové technológie.

Vývoj pokročil a postupne sa už stávajú štandardom Full HD televízory so zobrazovacou schopnosťou rozlíšenia 1920 x 1080 a pre ľudské oči omnoho komfortnejším širokouhlým obrazovým formátom 16:9.

V súčasnosti je na trhu široká ponuka HD televíznych prijímačov rôznych veľkostí a kvality. Vybrať si vhodný TV prijímač už dnes nie je žiadny problém, v každej predajni vám radi pomôžu.

Prečo si zadovážiť Markízu, Doma a Dajto v HD?

Odpoveď je jednoduchá, ak vlastníte HD televízor a chcete si naplno vychutnať vysielanie našich staníc, potrebujete aj kvalitný HD signál. Iba vďaka tejto kombinácii budete môcť sledovať dokonale ostrý a jasný obraz so všetkými detailmi a realistickou farebnosťou.

Prostredníctvom našej distribučnej trasy môžu operátori prijímať HD signál nielen Markízy, ale aj Doma a Dajto. Záleží však na každom z nich, akú kvalitu signálu sa rozhodne ponúkať svojim klientom.

„Poskytovanie HD signálu divákom by už v dnešnej dobe malo byť samozrejmosťou. HD kvalita poskytuje oveľa lepší divácky zážitok vďaka neporovnateľne kvalitnejšiemu obrazu. Ako prvá slovenská televízia nakrúcame všetky naše seriály v natívnom HD, a preto bude aj pre divákov neporovnateľne väčší zážitok možnosť sledovať ich práve v HD," povedal riaditeľ Centra techniky TV Markíza Zdenko Ryšavý.

HD obsah na obrazovkách Markízy, Doma a Dajto

Symbolom HD pri logu jednotlivých staníc v súčasnosti označujeme výlučne iba obsah, ktorý je v HD kvalite aj doručený k divákovi. Jednoducho povedané - keď divák vidí HD logo - mal by mať HD obraz.

„Našim cieľom je poskytnúť divákovi signál v najvyššej kvalite, avšak signál sa dostáva k divákovi prostredníctvom jednotlivých operátorov, ktorí ho prispôsobujú svojej infraštruktúre, čo môže spôsobiť zníženie jeho kvality," vysvetľuje povedal riaditeľ Centra techniky TV Markíza Zdenko Ryšavý.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o kvalite svojho televízneho signálu, odporúčame kontaktovať vášho operátora s otázkou, či je poskytovaný signál skutočne v natívnej HD kvalite.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?