14. 06 2017 12:05 | TVnoviny.sk

Od štvrtka sa ruší roaming. Zisťovali sme, ako sú pripravení operátori

Hovor zo zahraničia vás bude stáť ako doma.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: sergey causelove/shutterstock.com

Od štvrtka, 15. júna, už nebude platiť roaming. Rokovania o jeho zrušení trvali dlho, a to hlavne pre spory medzi severom a juhom Európskej únie. Dnes je to už realita a my sme zisťovali od našich štyroch operátoroch, čo to bude pre ich zákazníkov znamenať a ako to zaťaží naše peňaženky.

Europoslanci hlasovaním 4. júna potvrdili neformálnu dohodu európskych inštitúcií o maximálnych roamingových príplatkoch.

Pri telefonátoch to bude 0,032 eura/min a cent za SMS správu. Pri dátach budú príplatky klesať postupne počas piatich rokov. Z tohtoročných 7,7 eura za jeden GB klesnú na 2,5 eura za jeden GB.

Ako to zmenili operátori

V spoločnosti Slovak Telekom budú môcť klienti využívať minúty, správy či dáta z paušálov v krajinách EÚ ako doma a pri predplatených kartách sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku.

Ako TVnoviny.sk informoval hovorca Michal Korec, nová verzia roamingu bude automaticky aktivovaná zákazníkom s mesačným paušálom od 15. júna, rovnako aj držiteľom Easy kariet, paušálov Bez záväzkov a Happy i pre programy mobilného internetu.

V praxi teda môže ísť zákazník na dovolenku a míňať priamo svoje minúty, správy či dáta z paušálu. Ak má predplatenú kartu, budú na dovolenke či na výlete platiť rovnaké ceny ako doma.

Výrazná zmena nastane pri programe Happy, kde doteraz mohli zákazníci využívať voľné minúty a správy v štyroch okolitých krajinách ako doma. Od štvrtka sa výhoda rozšíri na všetky krajiny EÚ, Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Voľné minúty do všetkých sietí budú k dispozícii na volania v 30 štátoch. Prijímanie hovorov bude bezplatné, rovnako aj čerpanie dát. Či už zahrnuté v mesačných programoch alebo ak ich vyčerpá, môže si dokúpiť balíček za domácu cenu a platí mu v krajinách EÚ.

Hovorkyňa spoločnosti Orange Alexandra Piskunová informovala, že firma bude reguláciu roamingu v plnom rozsahu rešpektovať a zákazníci budú môcť služby využívať v EU za rovnakých podmienok ako doma.

Operátor O2 zmeny ponúkla klientom už dva dni pred začiatkom zrušenia roamingu v krajinách únie a zákazníci budú môcť volať, posielať SMS správy a používať internet rovnako ako doma. Podľa šéfky komunikácie Terezy Molnár zmena predstavuje zrušenie príplatkov pre zákazníkov nachádzajúcich sa v krajinách Európskej únie a tiež v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande.

Zákazníci, ktorí využívajú paušály O2 Dáta, budú mať v zahraničí k dispozícii taktiež dáta ako súčasť balíka. Ich objem je stanovený v zmysle európskej regulácie.

Najmladší slovenský operátor 4ka zmeny, ktoré začnú platiť od 15. júna, zaviedol už na jeseň pred dvoma rokmi. Riaditeľ pre stratégiu a rozvoj spoločnosti SWAN Mobile Jozef Lasz pre tvnoviny.sk uviedol, že 4ka nebude sledovať či obmedzovať využívanie svojich služieb v EÚ.

„Je jedno, či budete služby využívať doma alebo v inej krajine únie, stále platíte rovnakú cenu 4 centy za minútu / SMS / 1MB. V 4ke neexistujú žiadne príplatky,“ vysvetlil.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?