09. 10 2017 07:00 | TVnoviny.sk/TV Markíza

Slovenka preplávala Lamanšský záliv. Medúzy ju pŕhlili od štartu až po cieľ

Pre 43-ročnú matku dvoch detí to zrejme nebola posledná vodná výzva. Najbližšie má v pláne preplávať Gibraltár.

Zuzana Jusková preplávala Lamanšský prieplav.
Zuzana Jusková preplávala Lamanšský prieplav. Foto: TV Markíza

Dlhé hodiny strávila v chladných vodách Atlantiku, aby si splnila detský sen. Košičanka Zuzana Jusková vôbec ako prvá Slovenka preplávala Lamanšský prieliv, ktorý oddeľuje Anglicko a Francúzsko. Vyše 36 kilometrov v otvorenom mori dokázala prekonať za 11 hodín a 16 minút.

Obklopená vodnou masou a s vedomím, že do cieľa ostávajú dlhé kilometre. Zuzana skočila do Atlantiku zo Schakespeareovej pláže v Anglicku . Ani velikán literatúry by jej príbeh nenapísal lepšie ako ona sama.

Preplávať vyše desiatky kilometrov v rozbúrenom mori, tak to chce odvahu, odhodlanie a samozrejme tréning. Zuzana sa pripravovala takmer dva roky.„Príprava prebiehala od otužovania, cez kardiotréningy. V zime bazén a potom jar, leto, jeseň na otvorených vodách," spomína Zuzana. Spoločnosť jej robila iba sprievodná loď s rozhodcami a dotieravé medúzy.

Lamanšský prieplav je dlhý 36 kilometrov. Pre lepšiu predstavivosť je to ako by ste Košické jazero preplávali na šírku zhruba 200-krát. La Manche sa však nedá preplávať priamo, najkratšou cestou. Plavcov z optimálnej trasy neustále ťahajú preč vietor, vlny a silné morské prúdy.

Z lode Zuzane mohli podať len nápoje či energetický gél pre športovcov. Ani na moment však neuvažovala o tom, že svoj boj s vlnami vzdá. Pre 43-ročnú matku dvoch detí to zrejme nebola posledná vodná výzva. Najbližšie má v pláne preplávať Gibraltár.

Viac v reportáži Dušana Tokarčíka

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?