19. 10 2017 06:55 | TVnoviny.sk/Aktuality.sk

Máme veľký problém s reprodukciou. Môžu Slováci vymrieť?

Za pár desaťročí môže byť asistovaná reprodukcia bežnejšia ako normálne počatie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Slovenským mužom za posledných 40 rokov klesol počet spermií o 80 percent. Navyše sú aj menej pohyblivé a kvalitné ako v minulosti. Na dôvod však doteraz vedci neprišli. „Či sú to rifle, kde sú semenníky v teple alebo je to žiarenie, či elektromagnetické vlnenie z mobilov, tak to nikto nevie,“ vysvetlil v diskusnej relácii Fair Play hlavný odborník pre reprodukčnú medicínu Martin Petrenko

Problém ale nemajú len muži. Ženy minimálne situáciu zhoršujú tým, že svoje tehotenstvo odkladajú stále na neskôr. „Pred 30 rokmi bol vek prvorodičky 22 rokov, dnes je to 27,28 rokov,“ povedal Petrenko. Zároveň doplnil, že za pár desaťročí budeme úplne bežne chodiť na asistovanú reprodukciu a môže sa stať, že to bude bežnejšie ako normálne počatie.

Podľa týchto vyjadrení sa môže stať, že smerujeme k postupnému vymretiu. Odborník to až tak čierno nevidí. „Medicína sa práve úžasným rozvojom asistovanej reprodukcie, genetiky a všetkých možných subdisciplín reprodukčnej medicíny bráni tomu, aby sme sa dostali na nulu,“ uzavrel Petrenko.

Viac v priloženom videu.

 

TU si môžete pozrieť celú diskusnú reláciu Fair Play.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?