Kontrolujete si telefón každú polhodinu? Možno trpíte nomofóbiou!

11. 02 2018 10:10 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Existujú teórie, že ľudia budú v budúcnosti už s technológiami defacto spojení.
Existujú teórie, že ľudia budú v budúcnosti už s technológiami defacto spojení. Foto: TVNOVINY.sk

V Spojených štátoch už existujú liečebné centrá.

Kontrolujete si svoj telefón v priemere každú polhodinu? Aj vy možno trpíte nomofóbiou. Závislosť od mobilov je pritom rovnako nebezpečná ako od alkoholu či iných drog. Trpí ňou asi každý druhý z nás.

Pre mnohých dobre známy scenár. Prvé, čo ráno urobíme, je kontrola mobilného telefónu. Do postele si s ním zase líhame a kontrolujeme na nich správy, sociálne siete či spravodajské portály.

Existujú teórie, že ľudia budú v budúcnosti už s technológiami defacto spojení a budú ich neoddeliteľnou súčasťou. Doktori však upozorňujú, že smartfóny teraz predstavujú pre ľudí rovnakú hrozbu ako iné drogy. Aj od nich dokážeme byť závislí.

„Ľudia, ktorí s telefónmi zaspávajú alebo ich používajú krátko predtým, ako idú spať, majú veľmi plytký spánok, čo sa prejavuje najmä na pozornosti v škole, či práci a dokonca sa to prejavuje u ľudí aj sklonom k obezite,“ vysvetlil lekár Wiliam Kultho.

Strach z toho, že sme zostali bez telefónu v spoločnosti stále rastie a šíri sa. Prejavuje sa nervozitou, keď vám dochádza batéria či nemáte signál, ale aj ako pocit, že vám telefón zvoní, aj keď to tak nie je. Domácnosť s dcérami pripútanými k mobilným telefónom opísal otec troch tínedžeriek.

„Začnú byť netrpezlivé, keď nemôžu telefón nájsť alebo keď ho dlho nekontrolovali - najmä, keď to majú ako trest. Hovoria, že im ujdú príbehy na sociálnych sieťach, alebo že stratia sled správ, či im ho môžeme dovoliť aspoň na päť minút, je to absurdné,“ povedal otec.

Silnú psychickú väzbu na telefón môžu vyvolávať aj rôzne aplikácie, ktoré sú vytvorené tak, aby ich ľudia museli kontrolovať aj niekoľkokrát za deň, inak im niektoré správy, fotografie, či videá zmiznú. Dievčatá síce priznávajú, že od mobilov závislé sú, paradoxne ale upozorňujú, že to vôbec nie je len problém dospievajúcich.

V Spojených štátoch už existujú liečebné centrá, kde s nomofóbiou úspešne bojujú. Ak na sebe ľudia spozorujú prvé príznaky, s detoxom môžu začať aj sami doma. Odporúča sa telefón raz za čas vypínať, v domácnosti vyhradiť miesta, kde je zakázané ho používať, a tiež odinštalovať niektoré aplikácie, na ktoré budeme chodiť iba na počítači.

 

Komentáre ( 0)

 
/* associated find node '' */