16. 06 2018 06:45 | trinity

Mama I.

Aká matka, taká Katka... Na druhú! Zhruba tak sa dá v kocke zhrnúť dysfunkčný vzťah Bonnie, Christy... A Violet! :-)

Mama
Mama Foto: Warner Bros./TV Markíza

(Mom, Sitkom, USA, 23. september 2013 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Anna Faris, Allison Janney, Matt Jones, Sadie Calvano, Blake Garrett Rosenthal, Spencer Daniels


Utorok až sobota o cca 2.40 (Od 3. júla.)
Ak si myslíte, že váš život je jedna veľká katastrofa a že vás doslova na každom kroku prenasleduje ukážková smola... Skúste sa nad tým ešte na chvíľku zamyslieť! Je totiž naozaj len veľmi málo pravdepodobné, že ste na tom tak biedne, ako čašníčka Christy (Anna Faris), ktorá sa rovnako zúfalo snaží udržať si prácu, čo neznáša, aby mohla uživiť deti, na ktorých výchovu ostala úplne sama, a zostať triezva.

Nie je to totiž ešte ani rok, čo sa pustila do boja s démonom menom alkohol, ktorý donedávna spolu s jeho mladším, no nemenej nebezpečným bratom hazardom v podstate úplne ovládali celý jej život! No získať nad ním opäť plnú kontrolu, a zároveň i dôveru i lásku svojich detí Violet (Sadie Calvano) a Roscoea (Blake Garrett Rosenthal)... Je naozaj veľmi, veľmi ťažké.

A keďže osud zjavne miluje iróniu a má zmysel pre obzvlášť čierny humor, Christy čaká i ďalšia veľká výzva, takpovediac v opačnom garde – do jej života totiž znova vstúpi jej mama Bonnie (Allison Janney), ktorá by po rokoch odcudzenia, keď pre ňu drogy znamenali oveľa viac, než jej vlastná dcéra, rada znovu vybudovala ich v podstate už neexistujúci vzťah!


Kto je kto
Christy (Anna Faris)

Mama - Christy
Foto: Warner Bros.
 
Život matky samoživiteľky je už samo osebe dosť ťažký, no v jej prípade je to predsa len ešte o čosi komplikovanejšie... Christy je totiž alkoholička – a hoci už temer rok nesiahla po fľaške, ktorá bola svojho času jej najvernejšou spoločníčkou, so závislosťou od metly ľudstva – a tiež hazardu -, tak ako každý alkoholik, bojuje stále. Konečne triezva ako už dávno nie sa dnes zo všetkých síl veľmi snaží nielen znovu nepodľahnúť démonovi, ktorý tak dlho ovládal jej život, a znovu sa sta paňou svojho života, no predovšetkým znovu si získať dôveru svojej tínedžerskej dcéry Violet. Nanešťastie však netrvá dlho a ukáže sa, že tá je svojej mame podobnejšia, než si obe vôbec dokázali predstaviť. Okrem Violet má Christy ešte o niečo mladšieho synčeka Roscoea, pre ktorého by tiež rada bola dobrým vzorom. A akoby toho už i tak nebolo dosť, zrazu sa do jej života opäť vráti jej mama Bonnie, ktorá by ich rozvrátenému vzťahu dala druhú šancu a napravila, čo sa dá. Teda... Ak sa niečo také vôbec dá.

Bonnie (Allison Janney)
Mama - Bonnie
Foto: Warner Bros.
 
Na ľudí, ktorí ju nepoznajú, pôsobí Christyina mama pôsobí ako veselá a vyrovnaná žena, o ktorej by naozaj málokto povedal, že bola dlhé roky závislá od drog, ktoré sú pre ňu stále veľkým pokušením! Po (zatiaľ) poslednej tvrdej odvykačke je vďačná, že vôbec žije, no zároveň sa zúfalo snaží znovu si získať lásku a dôveru svojej dcéry ktorej výchovu z pochopiteľných dôvodov dosť výrazne zanedbala. Bola totiž slobodnou matkou, pre ktorú bolo oveľa lákavejšie vymetať všetky možné večierky poriadne sa pritom odpáliť, ako zostať doma a starať sa o dieťa... Odvtedy však už prešlo veľa času a zdá sa, že Bonnie po viacerých neúspešných tvrdých odvykačkách napokon konečne absolvovala i jednu úspešnú, nasledovanú náročnou terapiou, vďaka ktorej sa našla samu seba i potrebný balans v živote. A preto dnes v snahe dobehnúť všetko zameškané pomáha Christy s výchovou Roscoea a Violet a otvorene hovorí o svojej temnej minulosti závisláčky a občasnej drogovej dílerky, no tiež prekvapivej skutočnosti, že vlastne predsa len vie, kto je Christyin otec, hoci jej roky tvrdila niečo iné...

Baxter (Matt Jones)
Mama - Baxter
Foto: Warner Bros.
 
Tento milý a šarmantný chaotik je Christyin exmanžel a Roscoeov otec, žiaľ, nie je schopný ani si udržať vlastný byt, ani nejaký funkčný vzťah... A už vôbec nie dlhodobé zamestnanie. Namiesto toho sa neustále dostáva do problémov, pretože zakaždým sadne na lep nesprávnym ľuďom v temer až detskej nádeji, že sa bez väčšej námahy dostane k veľkým peniazom. Nuž a práve preto sa mu stále nepodarilo nájsť spôsob, ako pravidelne a načas platiť alimenty na syna, kvôli čomu sa rezignovaná Christy už vlastne ani nevzrušuje... No bez ohľadu na všetky jeho ľudské nedostatky je to predsa len milujúci otec, ktorému na Roscoeovi veľmi záleží, ktorý ho miluje a ktorý s ním rád trávi v podstate každú voľnú minútu.

Violet (Sadie Calvano)
Mama - Violet
Foto: Warner Bros.
 
Čo si budeme navrávať, pre pôvabnú, no problémovú tínedžerku nebola jej mama Christy práve najžiarivejším príkladom... A tak asi veľmi neprekvapí, že je na najlepšej ceste zopakovať jednu po druhej temer všetky jej chyby! Alkohol jej zachutil priskoro, rovnako ako cigarety a sex. Najmä to posledné robí Christy vrásky, pretože má pocit, že Violea, ehm, nemá práve najlepší vkus. Napokon, inak by asi ťažko skončila s niekým takým... Neperspektívnym, nepriebojným a nie práve najbystrejším, ako Luke (Spencer Daniels) – a už vôbec by neriskovala s ním otehotnieť! Keďže Violet s mamou veľmi nevychádza, so svojimi problémami sa radšej obracia na svoju starú mamu. A hoci majú každý iného otca, obetavo sa stará - obzvlášť vo chvíľach, keď na tom Christy nie je práve najlepšie – o svojho mladšieho bračeka Roscoea.

Roscoe (Blake Garrett Rosenthal)
Mama - Roscoe
Foto: Warner Bros.
 
Je (zatiaľ) najmladším členom svojráznej rodiny Plunkettovcov. Na prvý pohľad síce pôsobí dosť roztržito, no postupne sa z neho vykľuje naozaj bystrá hlavička! Mamu Christy často nevída, pretože ako mama samoživiteľka väčšinou pracuje a jej domácnosť - a vôbec rodinný život ako taký - pritom, ako to len slušne povedať... Dosť vážne pokrivkávajú. Ešte šťastie, že jeho staršia sestra Violet sa oňho stará s o to väčším nasadením. Jeho láskavý, no neuveriteľne smoliarsky otec Baxter s ním síce rád trávi svoj čas, no väčšinu času sa sám správa ako veľké dieťa... Preto sa Christy vlastne ani veľmi nečuduje, že jej problémový ex zas a znova nedokáže platiť Roscoeovo výživné...


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?