Na odstrel

05. 01 2019 10:20 | trinity
Na odstrel
Na odstrel Foto: Universal Pictures

Navonok je práca investigatívnych novinárov možno vzrušujúca, príťažlivá a sexy... No môže ísť pri nej i o život.

(State of Play, Kriminálny triler, 122', USA/VB/ Fr., 2009, Stereo, HD)
Réžia: Kevin Macdonald
Hrajú: Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Helen Mirren, Robin Wright, Jason Bateman, Jeff Daniels, Michael Berresse, Harry Lennix, Josh Mostel, Michael Weston, Barry Shabaka Henley, Viola Davis, Maria Thayer, Wendy Makkena


Verte tomu alebo nie, no korene dobrého príbehu môžu ležať i v zdanlivo úplných banalitách. Podľa vás asi zastrelený feťák a poslíček s pizzou ani nestoja za zmienku, no ostrieľaný reportér Cal (Russell Crowe) cíti v kostiach, že za profesionálnou vraždou dvoch bezmenných outsiderov by sa mohlo skrývať niečo oveľa väčšie, obzvlášť keď sa mu podarí nájsť spojenie medzi týmito zločinmi a záhadnou smrťou mladej Sonie (Maria Thayer), asistentky a milenky vplyvného kongresmana (Ben Affleck), ktorý je zhodou okolností Calov najlepší priateľ. A tak sa z toho, čo spočiatku vyzerá ako nešťastná náhoda či samovražda z nešťastnej lásky, rýchlo stane podstatný čriepok v mozaike sprisahania, ktorého cieľom je zdiskreditovanie a odstránenie mladého politika. Ten zjavne šliapol na otlak niekomu veľmi, veľmi nebezpečnému... V mene ich dlhoročného priateľstva sa preto Cal nechá úplne pohltiť prípadom a s neomylnosťou skúseného loveckého psa sa vydá po stope toho či tých, čo ťahajú za nitky. Po celý čas mu pritom pozorne hľadia na prsty mladá ambiciózna kolegyňa Della (Rachel McAdams) a drsná šéfredaktorka Cameron (Helen Mirren), ktoré majú nie celkom bezdôvodne obavy o jeho objektívnosť. Lenže... Za daných okolností by sa zrejme mali viac strachovať o Cala než o jeho prácu!


Čo možno neviete
Film je inšpirovaný divákmi i kritikou ospevovanej rovnomennej 6-dielnej britskej minisérie z roku 2003, v ktorej hlavných úlohách sa zaskveli John Simm ako Cal a David Morissey ako kongresman. Vo vedľajších, no nemenej dôležitých úlohách sa objavili hviezdny Bill Nighy (nový minister mágie vo filme Harry Potter a Dary smrti 1, pirátska legenda Davy Jones z Pirátov z Karibiku 2 a 3 či starnúci rocker Billy Mack z Lásky nebeskej) a šarmantný James McAvoy (mladý profesor Xavier z X-menov, sympatický smoliar Max z Penelope či Wesley z trileru Wanted).

Sledujte v nedeľu, 27. januára, o 3.10!

Komentáre ( 0)