04. 12 2017 16:50 | zv

Matthiasko by rád doštudoval normálnu základnú školu. Bez pomoci to však nedokáže

Deväťročný chlapec bojuje s detskou mozgovou obrnou. Intelektom nijak nezaostáva, problémový je ale jeho pohyb po škole.

Matthiasko
Matthiasko Foto: TV Markíza

Matthiasko má deväť rokov a je rovnaký ako iní chlapci, no jeho príbeh je predsa trošku odlišný. Od narodenia bojuje s detskou mozgovou obrnou. Napriek tomu chodí na bežnú základnú školu - Základnú školu Tbiliskú v bratislavskej Rači. Otázne však je, dokedy.

Veľké problémy mu totiž robia presuny po budove, ktorá nemá bezbariérový prístup. Matthiasko má poškodený bedrový kĺb a dlhší pohyb, najmä po schodoch, je preňho veľkou komplikáciou. Škole chýbajú financie na výťah, aby sa mohol pohybovať na vozíku a nielen s barlami.

Ak sa financie na výťah nenájdu, je pravdepodobné, že štúdium na bežnej škole bude musí ukončiť prvým stupňom.

O tom, že sa medzi spolužiakmi cíti perfektne, nám sám porozprával. Pri otázke, či by mu však pomohol výťah, zvážnel. Už v tak mladom veku si uvedomuje, že by sa mu mohlo žiť oveľa lepšie.

 

Celospoločenský problém

Na závažný celospoločenský problém, ktorý sa týka vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením, poukazujú aj známe osobnosti Vladimír Kobielsky, Lucia Hurajová a Lucia Hablovičová, ktoré boli Matthiaska a jeho spolužiakovi osobne navštíviť.

Všetci sa zhodli v tom, aké je úžasné, že Matthiaskovi zdraví rovesníci pomáhajú rozvíjať talent a intelekt. Učenie mu ide na výbornú a prvé dva ročníky zvládol na jednotky a to aj napriek svojmu hendikepu, častej chorobnosti, rehabilitáciám a športovým aktivitám.

 

Na problém poukazuje aj dobročinný Ples v opere

Podobných príbehov je na Slovensku oveľa viac. Nie všetky sú však aspoň také šťastné ako Matthiasov. Mnohé deti so zdravotným znevýhodnením sa na bežnú školu ani nedostanú. V súčasnosti sa na základných školách vzdeláva 55 128 detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Až polovica z nich však študuje v systéme špeciálneho školstva, teda oddelene od svojich zdravých rovesníkov.

Ples v opere spolu s Nadáciou pre deti Slovenska a s Koalíciou pre deti Slovensko podporí vznik programu, ktorý významne prispeje k lepším a širším možnostiam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku.

„Vyvolaním verejnej diskusie a predovšetkým finančnou podporou chceme prispieť k lepším podmienkam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Naším cieľom je pomôcť im tak, aby mohli navštevovať bežnú školu a naplno rozvíjať svoj jedinečný potenciál," dopĺňa Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.

Navsteva_skoly_01.png
Foto: TV Markíza
 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?