Najlepší film: The Favourite

23. 01 2019 15:20 | dg
Olivia Colman vo filme The Favourite
Olivia Colman vo filme The Favourite Foto: Atsushi Nishijima/Fox Searchlight Films via AP

Favoritka má na konte desať nominácií na Oscara.

Na začiatku 18. storočia vládne Veľkej Británii kráľovná Anna (Olivia Colman), posledná z rodu Stuartovcov, ktorá sa do histórie zapísala skôr neslávne. Je plachá a prehliadná, trpí bolestivou chorobou DNA a nie je ani veľmi vzdelaná, čím sa stáva dokonalou obeťou manipulátorov.

Jej jedinou oporou v živote je lady Sarah (Rachel Weisz) a ich vzťah postupne prerastá skoro až do akejsi milostnej symbiózy. Sarah sa vďaka tomu dostala do najvyšších kruhov anglickej aristokracie a za neistú kráľovnú prakticky vládne sama. Spoza kráľovninho trónu robí všetky dôležité rozhodnutia ohľadom chodu štátu. Zároveň si svoju pozíciu ostro stráži a nikoho k nej nepustí, aby ju nemohol ovplyvniť. Podcenila len svoju sesternicu Abigail (Emma Stone), ktorá po tom, čo jej rodina zbankrotovala, prišla na dvor prosiť o prácu služobnej. Sarah ju z ľútosti prijala. Netuší však, že by ctižiadostivá Abigail mohla ohroziť jej rolu kráľovninej favoritky. Zatiaľ čo Abigail vďaka svojej obľube u panovníčky rýchlo stúpa na spoločenskom rebríčku, od Sarah sa priazeň začína odvracať. A to nemôže zostať bez pomsty (CinemArt).

Favoritka má na konte desať nominácií na Oscara - Najlepší film, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (dvakrát), Najlepšia réžia, Najlepší pôvodný scenár, Najlepšia kamera, Najlepší filmový strih, Najlepšie kostýmy a Najlepšia výprava.

Sledujte Noc Oscarov už v nedeľu 24. februára a v zázname v pondelok 25. februára na Doma!

 

Komentáre ( 0)