Česko-Slovenský ples sa blíži. Pozrite si najlepšie róby minulého roka

26. 01 2018 11:00 | ts
Andrea Verešová
Andrea Verešová Foto: Česko-Slovenský ples
Karolína Chomisteková
Daniel Volopich s Andreou Verešovou
Monika Bagárová

Po Karlovi Gottovi organizátori zverejňujú ďalšiu českú hviezdu svetového formátu.

Už tradične mesiac pred konaním Česko-Slovenského plesu prezrádzajú jeho organizátori ďalšie detaily zo zákulisia príprav vrcholu plesovej sezóny. Nadchádzajúci 5. ročník sa uskutoční v sobotu 24. februára 2018 v historickej budove pražského Obecného domu.

Najvýznamnejší spoločný ples oboch krajín sa tento rok odohrá v ešte slávnostnejšej atmosfére než po minulé roky. Aktuálny ročník plesu je totiž venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky, ktoré obe krajiny oslávia 28. októbra 2018.

FOTKY Z MINULÉHO ROKA NÁJDETE V GALÉRII.

Hviezda milánskej La Scaly či newyorskej Metropolitnej opery

Dramaturgia pripravovaného Česko-Slovenského plesu sa ponesie v duchu témy prvá Československá republika. Inšpiráciu 20. - 30. rokmi hostia nájdu nielen v programe, ale tiež vo výzdobe pražského Obecného domu a samozrejme i v plesovom menu.

Storočnicu vzniku Československa pricestuje podľa odhadov organizátorov na Česko-Slovenský ples osláviť približne tisíc vzácnych hostí z oboch krajín. Ešte v roku 2017 zverejnili mená prvých umelcov, ktorí budú hosťom hrať a spievať do tanca - hlavnú hviezdu večera Karla Gotta, Báru Basikovú, Daru Rolins, Vaša Patejdla, SĽUK, Balet Národního divadla, Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča, KaFe Band, či obľúbenú bratislavskú skupinu Funkiez.

Dnes prezrádzajú meno ďalšej osobnosti, ktorá na pripravovanom ročníku vystúpi. Program plný tých najväčších hviezd doplní jedna z najvýznamnejších operných dív, hviezda českých i medzinárodných operných scén vrátane milánskej La Scaly a Metropolitnej opery v New Yorku, držiteľka ceny Thálie, sopranistka Eva Urbanová. Ako je už na Česko-Slovenskom plese zvykom, hostí bude večerom sprevádzať šarmantná slovensko-česká dvojica, tentoraz v zložení Roman Pomajbo a Zorka Hejdová.

Kulinársky zážitok à la prvá Československá republika

Plesajúci hostia si vychutnajú tiež prvotriedny kulinársky zážitok, o ktorý sa postará „Francouzské restaurace Art Nouveau". V sieňach a sálach Obecného domu sa bude servírovať trojchodová galavečera šiestich lahodných pokrmov v špeciálnej duo set úprave. Jednotlivé chody budú inšpirované gastronómiou prvej Československej republiky. Staré tradičné recepty v novodobom šate vykreuje a pripraví tím pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa a šéfcukrárky Adély Hostáškovej.

Hostia si tak pochutnajú napríklad na guláši à la Jaroslav Hašek, malinovom dezerte Tomáša Garrigua Masaryka a ďalších originálnych pokrmoch podľa pôvodných prvorepublikových receptov. Autentickú atmosféru z čias prvej Československej republiky počas večere umocní swingová hudba, jeden z typických žánrov obdobia 20. - 30. rokov 20. storočia.

Regionálne záštity prevezmú Bratislava, Praha a Stredočeský kraj

Prestíž slávnostného večera, ale i skutočnosť, že ples prispieva k porozumeniu medzi slovenským a českým národom, potvrdí aj tento rok séria hodnotných oficiálnych záštit z oboch krajín. Ako organizátori prezradili už v závere roka 2017, záštity nad plesom už tradične prevezmú prezidenti oboch krajín, prezident Slovenskej republiky J.E. pán Andrej Kiska a prezident Českej republiky J.E. pán Miloš Zeman.

„Popri prezidentských záštitách pokračujeme v tradícii podpory a partnerstiev s vybranými mestami a regiónmi z Česka a zo Slovenska. Pre tento rok pri príležitosti významného jubilea oboch krajín je to hlavné mesto SR Bratislava, hlavné mesto ČR Praha a Stredočeský kraj," informoval riaditeľ plesu Radovan Čaplovič.

História a súčasnosť Česko-Slovenského plesu

Hlavným organizátorom Česko-Slovenského plesu je spoločnosť ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o., ktorá pripravuje ples s ďalšími partnermi a spoluorganizátormi plesu.

Miestom konania Česko-Slovenského plesu sú každoročne priestory pražského Obecného domu, ktorý patrí k najkrajším, najobdivovanejším a najreprezentatívnejším secesným budovám Prahy. Pre ples Čechov a Slovákov má tiež symbolický význam. 6. januára 1918 v ňom bola podpísaná Trojkráľová deklarácia a 28. októbra 1918 vyhlásená Československá republika.

Komentáre ( 0)

 
/* associated find node 'Šoubiz' */