09. 08 2017 14:00 | Janka Tomaškovičová

Toto nikto nečakal! Zomreli v tom najlepšom

Smrť si nevyberá...

Pohreb, ilustračná snímka
Pohreb, ilustračná snímka Foto: shutterstock

Každý herec sa teší, keď dostane rolu vo filme či seriáli. O to viac je potom nepríjemným šokom, ak herec počas nakrúcania alebo v jeho období, zomrie. Vo väčšine prípadov prekvapí náhle úmrtie nielen rodinu, ale aj kolegov dotyčného nebožtíka. Vedia o tom svoje aj niektorí režiséri a filmoví tvorcovia, ktorí museli v prípade smrti herca v roztočenom seriáli či filme konať naozaj rýchlo a navyše s chladnou hlavou. Ako takého situácie riešili?

Charizmatický herec Paul Walker mal zahviezdiť aj v siedmom pokračovaní filmu Rýchlo a zbesilo. A práve nešťastná autonehoda stála mladého herca život. Šok zo straty jedného z hlavných hrdinov pozastavilo samotné nakrúcanie. Napriek tomu film Rýchlo a zbesilo 7, ktorý potom tvorcovia venovali Paulovi, zožal obrovský úspech. Paula vo filme nahradili jeho bratia Caleb a Cony Walkerovci. Obaja nakrútili približne polovicu chýbajúcich scén, v ktorých sa mal pôvodne objaviť Paul. Tvorcovia pomocou počítačovej technológie napokon upravili tvár a hlas Caleba a Conyho, aby podoba s filmovým Brianom bola čo najviac identická.

Paul Walker
Foto: Profimedia
 

Paul Walker

So smrťou herca počas nakrúcania sa musel vyrovnať aj štáb seriálu Nemocnice na kraji města. Prvá séria tohto úspešného trháku sa začala nakrúcať v roku 1976. Hlavnú úlohu primára Sovu pôvodne stvárnil Karel Höger. Ten však po roku tvrdej práce náhle zomrel na zlyhanie srdca. Postava doktora Sovu tak bola zverená legendárnemu slovenskému hercovi Ladislavovi Chudíkovi. A tak sa museli všetky scény, v ktorých bol Höger, nakrútiť nanovo.

Karel Höger
Foto: Česká televize
 

 Karel Höger

Obľúbený herec John Ritter sa preslávil ako Ben Healy vo filmoch Ten chlapec je postrach. Diváci si ho obľúbili aj v seriáli Osem jednoduchých pravidiel. A práve počas nakrúcania jednej z častí spomínaného seriálu John zomrel na infarkt. Vysoké pracovné tempo a vrodená choroba srdca stála známeho herca život. Seriálového otca Paula Hennessyho v druhej sérii nahradil herec James Garner, ale tento raz už v úlohe starého otca Jima.

John Ritter
Foto: Profimedia
 

John Ritter

Zlyhanie srdca sa stalo osudným aj hercovi Rudolfovi Deylovi ml. Ten mal pôvodne stvárniť kráľa Dobromysla v kultovej rozprávke Šíleně smutná princezna. Rozprávkového otca princeznej Heleny, ktorú hrala Helena Vondráčková napokon stvárnil Bohuš Záhorský. Herci kvôli poverčivosti nechceli pokračovať v nakrúcaní rozprávky. Napokon ich tvorcovia prehovorili a produkcia rozprávky musela začať odznovu.

Rudolf Deyl, ml.
Foto: Česká televize
 

Rudolf Deyl, ml.

Nešťastnou náhodou priamo počas nakrúcania filmu Vrana zomrel aj herec Brandon Lee. Zasiahla ho guľka zo zbrane, v ktorej pôvodne mal byť slepý náboj. Avšak úlomok z ostrého náboja spôsobil výstrel a Brandona smrteľne poranil. Do konca nakrúcania ostávalo len sedem dní. Postavu Erica Dravena v posledných scénach stvárnil hercov dvojník Chad Stahelski, ktorému pomocou špeciálnych efektov vytvorili Brandonovu tvár. Počas nakrúcania filmu Hra smrti prišiel o život aj jeho otec, majster bojových umení, herec Bruce Lee. Ten sa sťažoval na bolesť hlavy. Príčinou smrti bol nakoniec opuch mozgu. Rola Bruca v spomínanom filme bola následne preobsadená. Chýbajúce zábery napokon nakrútili dvaja dvojníci Tai Chung Kim a Biao Yuen.

Abbas Alizada
Foto: Facebook
 

Bruce Lee

Pre 65-ročného Stanleyho Kamela, ktorý hral obľúbeného psychiatra detektíva Monka, Dr. Charlesa Krogera, si „zubatá" prišla tiež nečakane. V roku 2008 našli jeho bezvládne telo v jeho dome v Hollywoode. Príčina smrti - infarkt. Tvorcovia tohto úspešného seriálu tak zakomponovali náhlu smrť Dr. Krogera aj do deja seriálu. Monk tak dostal nového psychiatra Dr. Bella, ktorého stvárnil Hector Elizondo.

Stanley Kamel
Foto: Profimedia
 

Stanley Kamel

Aj pri nakrúcaní komédie konči sranda, keď na pľaci skolabuje herec. Tragédii sa nevyhla ani skvelá česká komédia Jak utopit doktora Mráčka, keď po ôsmych nakrúcacích dňoch počas nakrúcania jednej zo scén skolaboval herec Jan Libíček, ktorého poznáme aj z komédie Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, Pane, vy jste vdova!, rozprávky Tři oříšky pro Popelku a mnohých ďalších. Takto si na nešťastnú udalosť zaspomínal pre ahaonline.cz režisér filmu Václav Vorlíček: „Točila sa scéna, kedy vodníci čakajú na brehu na blížiacu sa pramicu s doktorom Mráčkom a chcú ho utopiť. Ja s kameramanom som cez vodu pozoroval Libíčka ako sa rozpráva s Menšíkom. Zrazu sa Libíček zrútil chrbtom do vody. Vyrazili k nemu pripravení záchranári, vylovili tých jeho stoštyridsať kíl váhy z vody a medzitým dorazila záchranka." Herec sa totiž na okamih z bezvedomia prebral, ale keď nad sebou videl lekárov, začal im v tranze utekať. Nakoniec ho dostali do sanitky, no počas prevozu do nemocnice zomrel. Podľa Vorlíčka Libíček, ako silný cukrovkár, zomrel na diabetický šok. Libíčka tak v úlohe Aloisa nahradil Zdeněk Řehoř, s ktorým pretočili aj túto nešťastnú scénu.

Čtyři vraždy stačí, drahoušku!
Foto: Filmové studio Barrandov
 

Jan Libíček s Františkom Filipovským vo filme Čtyři vraždy stačí, drahoušku!


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?