Hudobné ceny Grammy sú rozdané. Večer ovládol Bruno Mars

29. 01 2018 08:55 | TASR
Ceny Grammy sú rozdané.
Ceny Grammy sú rozdané. Foto: TASR/Photo by Matt Sayles/Invision/AP

Bruno Mars sa stal víťazom v šiestich kategóriách.

V americkom New Yorku sa v nedeľu večer konal 60. ročník odovzdávania hudobných cien Grammy. Ocenenia boli udelené umelcom za nahrávky vydané medzi 1. októbrom 2016 a 30. septembrom 2017. Nominácie ohlásili vlani 28. novembra, informuje agentúra AP.

Ocenenie pre objav roka si odniesla 21-ročná kanadská speváčka Alessia Cara, ktorá má okrem debutového albumu za sebou i spoluprácu s viacerými skladateľmi a producentmi. Cenu za najlepší sólový popový výkon ako aj za najlepší vokálny popový album získal anglický spevák Ed Sheeran.

Päť cien Grammy za najlepší rapový album, najlepšiu rapovú skladbu, najlepší rapový výkon, najlepšiu rapovo-spevácku spoluprácu a najlepšie hudobné video získal americký hudobník Kendrick Lamar.

Jeho krajan Bruno Mars sa stal víťazom v šiestich kategóriách: album roka, skladba roka, najlepší R&B album, najlepšia R&B skladba, najlepší R&B výkon a nahrávka roka. Ocenenie za najlepší tradičný popový vokálny album získala platňa 91-ročného amerického jazzového speváka Tonyho Bennetta s názvom Tony Bennett Celebrates 90, ktorú produkoval jeho syn Dae Bennett.

 

Hudbu z úspešného filmového muzikálu La La Land ocenila odborná porota dvoma cenami Grammy - ako najlepšiu kompiláciu pre vizuálne médiá a ako najlepší soundtrack.
Cenu za najlepší rockový album si odniesla skupina The War on Drugs, najlepšou rockovou skladbou sa stala Run od formácie Foo Fighters. Grammy za najlepší alternatívny album získala platňa Sleep Well Beast od skupiny The National.

Na pódiu sa okrem iných predstavili Sting, Kesha, Lady Gaga, Sam Smith, Mark Ronson, Pink či Bono a The Edge zo skupiny U2. Interpreti si počas slávnostného večera pripomenuli pamiatku svojich vlani zosnulých kolegov vrátane Toma Pettyho a Fatsa Domina, ako aj 58 obetí streľby na hudobnom podujatí v Las Vegas.

Komentáre ( 0)