Zomrel autor nezabudnuteľnej filmovej hudby, mal len 48 rokov

11. 02 2018 10:45 | TASR
Jóhann Jóhannsson
Jóhann Jóhannsson Foto: Facebook/JohannJohannssonMusic

Za hudbu k filmu Teória všetkého získal Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara a BAFTA, ďalšie nominácie za hudbu k Sicariu a k Prvému kontaktu.

Vo veku 48 rokov zomrel v piatok v Berlíne uznávaný islandský hudobný skladateľ Jóhann Jóhannsson. Jeho úmrtie potvrdil jeho manažér Tim Husom. Príčina smrti bezprostredne nebola známa, berlínske úrady okolnosti vyšetrujú, informovala v sobotu agentúra AP.

Jóhannsson bol známy svojimi kompozíciami, ktoré v sebe často spájajú klasické orchestrácie a elektroniku. Rodák z Reykjavíku začínal v indie-rockových skupinách. V roku 1999 založil formáciu Apparat Organ Quartet, s ktorým vydal dva albumy. Spolupracoval s množstvom iných hudobníkov.

Jóhannsson bol i sólovým umelcom, pričom skladal hudbu aj pre divadlo a televíziu. Prvý samostatný album Englabörn mu vyšiel v roku 2002. Medzi jeho nasledujúce diela patria Dís (2004), IBM 1401 - A User's Manual (2006), Fordlandia (2008), The Miners' Hymns (2010) alebo Orphée (2016).

Uplatňoval sa aj ako skladateľ filmovej hudby. Najväčší úspech dosiahol s hudbou do filmu Teória všetkého (2014) s Eddiem Redmayneom a Felicity Jones, ktorý už onedlho v premiére uvidíte v televízii Doma. Získal za ňu Zlatý glóbus, ako aj nomináciu na Oscara a BAFTA. Ďalšiu nomináciu na Oscara a BAFTA získal za hudbu do filmu Sicario (2015) s Emily Blunt, Beniciom del Torom a Joshom Brolinom. Na Zlatý glóbus a BAFTA nominovali i jeho hudbu zo sci-fi trileru Prvý kontakt (2016) s Amy Adams, Jeremym Rennerom a Forestom Whitakerom.

Medzi ďalšie filmy, do ktorých Jóhannsson vytvoril hudbu, patria napríklad triler Unesené (2013) s Hughom Jackmanom a Jakeom Gyllenhaalom, ktorý ste minulý rok mohli vidieť na Markíze, dráma Lovesong (2016), triler Mandy (2018) s Nicolasom Cagom,, ktorý zatiaľ ešte nemá stanovený dátum slovenskej premiéry, dráma Mária Magdaléna (2018) s Rooney Mara, Joaquinom Phoenixom a Chiwetelom Ejioforom v hlavných úlohách, ktorý do slovenských kín dorazí koncom marca, či dráma The Mercy (2018) s Colinom Firthom a Rachel Weisz, ktorý zatiaľ tiež ešte nemá stanovený dátum slovenskej premiéry.

Komentáre ( 0)