Faux pas Obamovej vyvolalo rozruch. Toto si ku kráľovnej dovoliť nemala

14. 11 2018 16:00 | ls
Faux pas Obamovej vyvolal rozruch. Toto si ku kráľovnej dovoliť nemala
Faux pas Obamovej vyvolal rozruch. Toto si ku kráľovnej dovoliť nemala Foto: Profimedia.sk
Barack Obama so svojou manželkou Michelle a dcérami Maliou a Sashou
Faux pas Obamovej vyvolal rozruch. Toto si ku kráľovnej dovoliť nemala
Faux pas Obamovej vyvolal rozruch. Toto si ku kráľovnej dovoliť nemala

Incident sa stal ešte v roku 2009 pri prvej oficiálnej návšteve Buckinghamského paláca.

Bývalý americký prezident Barack Obama si spolu s manželkou Michelle a dcérami Maliou a Sashou už vyše roka užívajú chvíle mimo Bieleho domu a mimo každodenného drobnohľadu médií. O tom, aké bolo obdobie po boku jedného z najsilnejších mužov sveta, sa rozpísala pani Obamová vo svojej novej knihe Becoming.

Bývalá prvá dáma Spojených štátov sa v nej vyjadrila aj k faux pas, ktoré sa jej podarilo vyrobiť ešte v roku 2009, teda na začiatku prezidentskej kariéry jej manžela, píše DailyMail. Počas prvej oficiálnej návštevy Buckinghamského paláca totiž v istej chvíli chytila kráľovnú Alžbetu za rameno. Prítomní sa nestačili diviť a poriadny rozruch spôsobila aj u verejnosti. Nasledovné dni sa o ničom inom nepísalo.

Mnohým jednoducho nešlo do hlavy, ako si prvá dáma mohla dovoliť takéto gesto, ktorým hrubo porušila kráľovský protokol. Jedným z hlavných pravidiel prísneho protokolu je totiž to, že kráľovnej sa nesmie nikto dotýkať. Dokonca ani prvá dáma Spojených štátov.

Michelle Obama ale vo svojich memoároch vysvetlila, že v skutočnosti o nič nešlo. Kráľovná podľa jej slov s dotykom nemala žiaden problém, práve naopak. Panovníčka jej gesto opätovala a svoju americkú hostku objala okolo chrbta. V knihe píše, že s britskou panovníčkou sa v tej chvíli rozprávali o tom, ako ich po celom dni vo vysokých topánkach boleli chodidlá, a tak sa takýmto spôsobom podporili.  „Boli sme jednoducho dve unavené dámy s ubolenými chodidlami,“ vysvetlila s tým, že nakoniec sa spolu na celej situácii zasmiali.

Pre niektorých bolo toto gesto závažnou urážkou kráľovnej a len ťažko verili tomu, že celý tím poradcov nevaroval prvú dámu pred prvým pravidlom prísneho protokolu. Pani Obamová to ale vo svojej knihe vysvetlila takto: „Jednoducho som urobila niečo, čo bolo pre mňa inštinktívne v prítomnosti osoby, ktorú som práve spoznala a ktorá navyše vyzerala, že prežíva to isté, čo ja."

FOTKY NÁJDETE V PRILOŽENEJ FOTOGALÉRII.

Komentáre ( 0)