Zomrela Marie Kyselková, legendárna Princezná so zlatou hviezdou

21. 01 2019 14:08 | nt
Princezna se zlatou hvězdou
Princezna se zlatou hvězdou Foto: Československý státní film
Záber z rozprávky Princezná so zlatou hiezdou na čele z roku 1959 - princezná Lada (Marie Kyselková) a princ Miroslav (Josef Zím
Marie Kyselková a Josef Zíma na archívnej snímke z 22. decembra 2009.
Marie Kyselková.

Česká hviezda už mala dlhší čas zdravotné problémy.

Predstaviteľku jednej z najkrajších a najobľúbenejších rozprávkových princezien našli doma bez známok života. Marie Kyselková (†83) odišla do hereckého neba. Smutnú správu potvrdil pre blesk.cz jej kolega a kamarát, herec Ivo Niederle (89), ktorý býval v rovnakom dome a často s ňou trávil čas a pomáhal jej.

Herečke klopala na dvere Niederleho dcéra, ktorá pricestovala za otcom z Ameriky, ale Marie neotvárala. Ivo Niederle to skúsil neskôr. Do bytu sa dostal, ale už bolo neskoro.

"Mal som kľúče, a tak som otvoril. Oddychovala po raňajkách, už ale nedýchala," povedal smutne herec známy napríklad zo seriálu 30 prípadov majora Zemana.

Marie Kyselková
Foto: Alexandr Malachovský/CNC/Profimedia
 

Herečka Marie Kyselková mala so zdravím problémy už dlhší čas. Trápili ju neznesiteľné problémy nôh, ktoré začali po operácii chrbtice. Kvôli tomu sa takmer nehýbala a nemohla sa o seba sama postarať. Striedavo tak žila doma vo svojom byte a v liečebni v Bohnicích.

Marie Kyselková sa narodila v roku 1935 v Brne. Pôvodne sa chcela stať zdravotnou sestrou, a tak vyštudovala strednú zdravotnícku školu. Počas štúdia ale navštevovala tanečné podniky, kde spievala a tancovala.

Jedného dňa dostala ponuku pracovať ako modelka v Prahe, a tak sa povolania zdravotnej sestry vzdala. Na móle si ju všimol režisér Jiří Sequens a obsadil ju do filmu Větrná hora (1955). Začala hrať v divadle S.K. Neumanna a neskôr sa objavila vo filme BOMBA (1957).


Najlepšia životná rola sa k nej dostala náhodou. Pozvali ju na konkurz filmu od režiséra Martina Friča Princezna so zlatou hvězdou (1959). Tu si mala zahrať len epizódnu rolu, ale tesne pred nakrúcaním filmu ochorela hlavná hviezda, tak si vybrali práve Máriu. Za deň nakrúcania vtedy zarobila 200 českých korún, čo boli na tie časy slušné peniaze.

V čase nakrúcania už mala priateľa Petra Haničinca, s ktorým čakala prvého syna Ondřeja a neskôr sa dvojica aj vzala. Svojho muža veľmi milovala a neokúzlil ju ani predstaviteľ princa Radovana Josef Zíma. Ten bol v čase nakrúcania krátko ženatý a priznal, že sa mu Marie veľmi páčila. Všetko ale ostalo v priateľskej rovine.

Po úspechu rozprávky sa ponuky hrnuli z každej strany. Dala ale prednosť výchove syna. Šťastiu v manželstve prikladala väčší význam ako kariére. Manželstvo ale skrachovalo a Marie sa vydala druhýkrát. Z druhého zväzku má dve dcéry a stala sa z nej žena v domácnosti. Až do dôchodku si občas privyrábala domácimi prácami pre podniky.

Pracovala tiež ako vrátnička na strahovských vysokoškolských internátoch v Prahe.Komentáre ( 0)