Módny svet smúti: Zomrela návrhárska legenda

19. 02 2019 12:50 , článok bol aktualizovaný 19. 02 2019 13:11 | zv
Karl Lagerfeld s Rihannou.
Karl Lagerfeld s Rihannou. Foto: Profimedia.sk
Karl Lagerfeld a ikona módneho žurnalizmu Anna Wintourová pózujú počas príchodu na British Fashion Awards v Londýne 23. novembra
Karl Lagerfeld prichádza na druhý ročník udeľovania cien obchodného časopisu o módnom priemysle Women's Wear Daily v New Yorku v
Karl Lagerfeld počas príchodu na módnu šou značky Chanel na ulici Paseo del Prado v Havane 3. mája 2016.

Posledné týždne ho trápili zdravotné ťažkosti.

Módny svet prišiel o jednu z najväčších návrhárských legiend. Vo veku 85 rokov zomrel Karl Lagerfeld. Svetoznámy módny návrhár odišiel v utorok ráno v súkromnej Americkej nemocnici v Paríži, kde ho hospitalizovali v pondelok.

Umelecký riaditeľ spoločnosti Chanel sa v posledných rokoch cítil čoraz slabšie a v poslednych týždňoch ho trápili zdravotné ťažkosti. Prvýkrát za desaťročia sa v januári neobjavil ani módnej prehliadke značky Chanel v Paríži. Podľa ľudí z módneho domu bol príliš unavený.

Aby rozptýlil obavy svojich fanúšikov poslal Lagerfeld video, v ktorom Carine Roitfeld, bývalej šéfredaktorke francúzskej verzie časopisu Vogue, blahoželal k úspechu jej nového magazínu CR Fashion Book.

 
 

Lagerfeld bol okrem svojich nezabudnuteľných dizajnérskych počinov známy aj pre svoj podrezaný jazyk. Nikdy nemal vo zvyku brať si servítku pred ústa. V roku 2012 povedal o speváčke Adele: "Je príliš tučná, ale má krásnu tvár a božský hlas."

Fashion Film Festivale ASVOFF Bratislava (24.- 25.4. 2019 v Auparku) bude v rámci programu vysielať samostatné video, ktoré zobrazuje náhľad do backstageu jeho prehliadky. Je to náhľad niekam, kam sa bežný divák nedostane.

Odišla ikona

Karl Otto Lagerfeld sa narodil 10. septembra 1933 nemeckom Hamburgu. Otec budúceho návrhára bol švédsky podnikateľ, ktorý zbohatol na výrobe kondenzovaného mlieka. Matka milovala svet módy, zmysel pre kreativitu a obdiv k módnym trendom neskôr učaroval aj jej synovi.

Finančná situácia rodiny bola viac než priaznivá. Údajne k svojim štvrtým narodeninám dostal Karl Lagerfeld vlastného komorníka a už pred nástupom do školy hovoril tromi svetovými jazykmi. Kým jeho dve staršie sestry rodičia poslali do internátnej školy, on sa vydal vlastnou cestou. V 19-tich zatúžil opustiť rodinné panstvo, ku ktorému prislúchalo 12.000 akrov pôdy, a rozhodol sa odcestovať na do Paríža.

Mladý Karl túžil po práci kresliara, tvorcu komiksov, portrétistu. V roku 1954 ho však náhoda odviala do módneho priemyslu. Vyhral súťaž neprofesionálnych návrhárov svojim modelom štýlového kabátu a víťazstvo ho motivovalo k ďalšej tvorbe. Dvadsaťjedenročného talentovaného Lagerfelda objavil v roku 1955 Piere Balmain.

Britain_British_Fashion_Awards082492303881.jpg
Foto: TASR
 

Vynikajúca pracovná ponuka ho nasmerovala ďalej k Jeanovi Patouovi, u ktorého zastával miesto hlavného návrhára do roku 1963. Práca vo firme naberala na obrátkach a Lagerfeld cítil, že mu neposkytuje rozlet v ďalšej kreatívnej činnosti. Z firmy odišiel a profesionálne uplatnenie našiel až pri tvorbe pre taliansky módny dom Fendi, kde vytvoril kolekciu kožušinových kabátov a pomohol majiteľkám pretaviť firmu na luxusnú značku.

V 70. rokoch tvorbu umelca poznačila spolupráca s Chloe, ktorú v roku 1975 obohatil aj o svoj parfum. Od roku 1983 Lagerfeld pôsobil ako kreatívny riaditeľ módnej značky Chanel.
V roku 2007 uviedli v kinách dokumentárny film režiséra Rodolphea Marconiho s názvom Lagerfeld Confidential, v ktorom sa samotný tvorca vyjadruje napríklad k svojej homosexualite či vzťahu k matke, ktorá mala na jeho život výrazný vplyv.


Komentáre ( 0)