William navštívil dievčatko, ktoré prežilo útok v mešite. Video vám roztopí srdce

26. 04 2019 11:00 | dg, tasr
Princ William navštívil päťročnú Alen Alsati
Princ William navštívil päťročnú Alen Alsati Foto: Twitter/kensingtonroyal

Alen sa princa Williama opýtala, či má dcéru.

Britský princ William navštívil vo štvrtok v novozélandskej nemocnici päťročnú Alen Alsati, ktorá prežila 15. marca streľbu v mešite v meste Christchurch. Následník britského trónu sa potom stretol s policajtmi a záchranármi, ktorí pomáhali po streleckých útokoch belošského rasistu v celkovo dvoch mešitách v meste. Útočník tam zabil 50 ľudí.

Buckinghamský palác zverejnil na sociálnych sieťach Instagram a Twitter fotografiu a video z návštevy predškoláčky v detskej nemocnici v Aucklande - odfotil sa spolu s dievčatkom a jej otcom Wassajmom, ktorý pri útoku rasistu takisto utrpel zranenia. Päťročná Alen sa prebudila z bezvedomia len tento týždeň.

Zdroj: Twitter/KensingtonRoyal

Alen sa vojvodu z Cambridge opýtala, či má dcéru. „Volá sa Charlotte. Je asi v rovnakom veku ako ty,“ odpovedal jej princ William.

Zdroj: Twitter/KensingtonRoyal

V prvý deň svojej dvojdňovej návštevy Nového Zélandu sa princ, ktorý pracoval ako pilot leteckej záchrannej služby vo východnom Anglicku, stretol aj s príslušníkmi jednotiek, ktorí ako prví zasahovali pri teroristických útokoch v mešitách v Christchurchi.

William sa stretol s novozélandským policajným komisárom Mikom Bushom a s veliteľom regiónu Canterbury (kde leží Christchurch) Johnom Pricom ako aj s niekoľkými policajtmi a záchranármi, ktorí zasahovali na mieste masových strelieb ako prví.

Princ sa najprv vo štvrtok ráno zúčastnil v Aucklande na spomienkových ceremóniách za padlých v bitke o Gallipoli, spoločne s premiérkou Jacindou Ardern, až potom odcestoval do Christchurchu.

Deň Austrálsko-novozélandského armádneho zboru (Anzac Day) je na konci apríla každoročným spomienkovým podujatím, ktoré sa viaže na prvú veľkú bitku prvej svetovej vojny za účasti armád týchto dvoch tichomorských krajín.

Následník trónu položil v Aucklande v mene svojej starej matky, kráľovnej Alžbety II., veniec na pamiatku všetkých Austrálčanov a Novozélanďanov, ktorí "zahynuli v službe vo všetkých vojnách, konfliktoch a mierových operáciách".

Vojvoda má k regiónu silný vzťah. Po ničivom zemetrasení v roku 2011 niekoľkokrát navštívil mesto Christchurch a spolu s manželkou Kate a synom princom Georgom podnikol tiež cestu po Novom Zélande.

Princ plánuje v piatok navštíviť miestnu nemocnicu, kde sa po marcových útokoch na mešity stále lieči niekoľko z 50 ranených. Odtiaľ pôjde do mešity al-Noor, kde zahynula väčšina z obetí.

Potom má naplánovanú návštevu mešity v mestskej štvrti Linwood; odtiaľ sa vyberie na prechádzku do centra Christchurchu, kde sa nachádza aj pamätník obetiam zemetrasenia, a na toto stretnutie s členom britskej kráľovskej rodiny je pozvaná i verejnosť.

Komentáre ( 0)