Tragédia pri Prievidzi: Najmladšia obeť mala 28 rokov, Júlii chýbalo k deťom pár minút

14. 10 2017 06:21 , článok bol aktualizovaný 15. 10 2017 08:50 | DOLNÉ VESTENICE/kacs
Tragédia pri obci Nitrica
Tragédia pri obci Nitrica Foto: FB/Polícia Slovenskej republiky

Ženy z rôznych kútov Slovenska, ktoré v Rakúsku pracovali ako opatrovateľky, sa vracali domov.

Cestovali za prácou, aby uživili rodiny. Z posledného turnusu sa už ale domov nevrátili. Obrovská tragédia sa stala v okrese Prievidza. Dodávka plná ľudí sa čelne zrazila s kamiónom. Nešťastie sa stalo pri obci Nitrica ráno o 4.00 h. Podľa našich informácií sa v aute Opel Vivaro nachádzalo až osem ľudí.

Keď havarovali, vodič dodávky mal za sebou už niekoľkohodinovú jazdu. Podľa našich informácii vychádzal z Grazu. Ženy viezol k ich rodinám. Najmladšia obeť mala 28 rokov, Júlii chýbalo k svojim dvom malým deťom už len pár minút.

Na mieste zahynul vodič dodávky Milan (†54) z Michaloviec a šesť žien - Katarína (†54) zo Spišskej Novej Vsi, Ľubica (†55) a Lucia (†37) z Prešova, Alena (†47) z Bardejova, Jana (†34) z Novák a Júlia (†28) z Ráztočna. O život v nemocnici bojovala ďalšia opatrovateľka Anna (†48) zo Stropkova, no aj ona svoj boj v noci na nedeľu prehrala.

Situáciu priamo na mieste nešťastia monitoroval reportér Peter Ziman:

 


Podľa hovorkyne Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach Radky Krížanovej, do nemocnice priviezli dvoch pacientov. Vodič kamióna bol po prevezení v stabilizovanom stave na traumatologickom oddelení. Druhá pacientka bola v kritickom stave na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení. Anna absolvovala sériu operácií, no jej stav sa nezlepšoval. Zraneniam napokon podľahla.

"Dopravná nehoda si na mieste vyžiadala sedem ľudských životov, ďalšie dve osoby sa zranili. Hasiči poskytli zraneným osobám predlekársku prvú pomoc, momentálne vykonávajú protipožiarne opatrenia na havarovaných vozidlách," povedala počas zásahu hovorkyňa HaZZ Zuzana Farkasová.

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: 7 MŔTVYCH PO ZRÁŽKE S KAMIÓNOM Dnes pred štvrtou hodinou ráno došlo k zrážke mikrobusu a kamiónu...

Posted by Polícia Slovenskej republiky on 13. október 2017

Opatrovateľky sa vracali z Rakúska

Dodávka so ženami, ktoré pracovali ako opatrovateľky a vracali sa z Rakúska, skončila po zrážke zdemolovaná na poli mimo cesty a prevrátená na streche. Kamión prevážal mrazenú hydinu z Košíc do Beckova.

Na mieste nešťastia bol aj policajný prezident Tibor Gašpar, ale aj psychológovia, ktorí poskytujú pomoc účastníkom a svedkom nehody či zasahujúcim zložkám. K dispozícii budú aj pre pozostalých.

"Príčinu dopravnej nehody zatiaľ nie je možné stanoviť. Na mieste je znalec, ktorý celú situáciu dokumentuje. Na mieste máme aj intervenčné tímy psychológov - zariaďujeme, aby boli príbuzným tieto smutné okolnosti oznámené za ich účasti. Prebieha stotožnenie osôb, miesta bydliska. Sú tu psychológovia nielen kvôli príbuzným, ale aj keby potreboval pomoc niekto z kolegov policajtov," doplnil Gašpar.

"K dopravnej nehode došlo tak, že 35-ročný Radoslav z okresu Nové Mesto nad Váhom jazdil na nákladom vozidle MAN s chladiarenským návesom od Prievidze smerom do Bánoviec nad Bebravou. Oproti jazdila dodávka Opel Vivaro. Z doposiaľ nezistených príčin pravdepodobne na stredovej prerušovanej čiare došlo k čelnej zrážke nákladného vozidla s oproti idúcou dodávkou, v ktorej sa viezlo celkom osem ľudí," priblížila Antalová.

Ako dodala, vodiča nákladného vozidla dopravní policajti podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Vodičovi dodávky bude odobratá krv na súdnej pitve. Škoda na vozidlách a na prepravovanom náklade bola predbežne vyčíslená na asi 110-tisíc eur. „Na miesto dopravnej nehody bol prizvaný aj súdny znalec z odboru cestnej dopravy. Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície z Prievidze začal trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia. Príčina a miera zavinenia tejto dopravnej nehody je v štádiu vyšetrovania," doplnila Antalová.


Kiska, Fico a Danko vyjadrili sústrasť príbuzným a priateľom obetí

"Ženy, matky, sestry, kamarátky - pomáhali a starali sa o tých, ktorí to potrebovali. Vracali sa domov k svojim najbližším, ale úsmevu a objatia sa nedočkali. Pri ceste domov ich zastihla hrozná smrť," napísal Andrej Kiska na sociálnej sieti.

Prezident ozrejmil, že sa o nehode dozvedel ráno v Maďarsku na samite prezidentov krajín V4. "Nečakaná smrť najbližších veľmi bolí. Sedem ľudí, sedem ľudských príbehov skončilo. Tragicky a predčasne. Je mi to veľmi, veľmi ľúto," dodal prezident. Status bol napísaný ešte v čase, keď ôsma obeť nehody bojovala o život v nemocnici.

Úprimnú sústrasť v Slovenskom rozhlase vyslovil aj premiér Robert Fico. "Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo. Ťažko moje slová čokoľvek zmenia. Takéto tragédie, ktoré sa stávajú v doprave, navždy otvárajú oči," podotkol.

K nehode sa vyjadril aj predseda NR SR Andrej Danko. "Dnes sa spomalil čas, dnes vyhasli ľudské životy. Dopravné nehody vždy zamrazia, aj keď sa netýkajú priamo nás. Úprimnú sústrasť najbližším, pozostalým tragickej autonehody, ktorá sa stala v Trenčianskom kraji a spôsobila smútok nám všetkým," napísal na sociálnej sieti.

Komentáre ( 0)