Spomienka na Jána a Martinu v Bratislave: Padali aj tvrdé obvinenia a výzvy

21. 02 2019 19:12 | BRATISLAVA/TV Markíza
Spomienková akcia v Bratislave.
Spomienková akcia v Bratislave. Foto: FOTO TASR – Pavel Neubauer

Rok po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa ľudia stretli na námestiach po celej krajine.

Ľudia opäť volajú po slušnom Slovensku. Rok po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa stretli na námestiach po celej krajine, aby si pripomenuli smrť dvoch mladých ľudí, ktorá stále nie je vyšetrená.

Na bratislavskom námestí SNP sa zišlo vyše 20-tisíc ľudí a padali aj tvrdé slová a odkazy.

Nezabudneme a neodchádzame sa vo štvrtok podvečer nieslo centrom Bratislavy. Tisíce ľudí si na Námestie SNP totiž prišli pripomenúť rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dav volal po nezávislom vyšetrení vraždy a odstúpení predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika či úplnom odchode bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi ľudia vyčítali, že drží súčasnú vládnu koalíciu a otáča sa im chrbtom.

"Toto už nie je len o vražde Jána a Martiny, ale aj o tom, že ich smrť a všetko, čo sa stalo v roku 2018 a 2019, strhlo oponu v krajine. My vidíme, akí sú politici schopní zneužívať moc, aké majú kšefty s pochybnými ľuďmi, ako sa krajina rozkráda," povedal pre TASR Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Ako tvrdí, ľudia na námestie v Bratislave aj v iných mestách prišli preto, aby ukázali, že verejnosť stále volá po slušnej a spravodlivej krajine.

Predstavitelia iniciatívy naďalej žiadajú nezávislé vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

Chcú poznať mená objednávateľov vraždy a zároveň odmietajú politické zásahy do vyšetrovania. Rovnako požadujú dôveryhodnú vládu.

Ľuďom na Námestí SNP sa prišiel prihovoriť a poďakovať aj Kuciakov otec Jozef. Za rok od vraždy sa toho podľa neho udialo na Slovensku veľa. Poukázal na súčasných vládnych politikov. Najsmutnejšie podľa neho je, že sa po roku ukázalo sledovanie jeho syna Jána zo strany bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ale aj to, že bol lustrovaný v policajných databázach. "Keď zistia aj objednávateľa vraždy, protesty nemôžu prestať. Lebo toho človeka niečo vytvorilo, nejaké prostredie, pre aké sa on začal cítiť ako nedotknuteľný," vyhlásil neskôr pre médiá.

Na pódiu sa pred davom vystriedali herci, zástupcovia cirkví a mimovládnych organizácií, hudobníci i nespokojní farmári, ktorí protestujú tento týždeň v Bratislave. Prihovorili sa aj zástupcovia médií.

Situáciu mapovali naši redaktori Martin Petro a Lukáš Zuzelka.

Pozrite si reportáž a živý vstup z námestia

 

Komentáre ( 0)