Aké možnosti majú slovenskí vysokoškoláci po ukončení školy?

07. 04 2016 08:45 | PR článok
Aké možnosti majú slovenskí vysokoškoláci po ukončení školy?, Seocentrum, PR článok
Aké možnosti majú slovenskí vysokoškoláci po ukončení školy?, Seocentrum, PR článok Foto: Seocentrum

Získavajte nové skúsenosti. Uvidíte, že váš nový zamestnávateľ ich určite ocení!

Vysoká škola je pre mnohých zábava, učenie, zábava a ešte raz zábava. Byť vysokoškolákom po väčšine znamená byť aj závislý od financií rodičov. Podaktorí študenti stíhajú aj popri škole pracovať a podaktorí sú celé roky závislí od vreckového. Ako to však je po tom, keď mladí Slováci ukončia školu? Mať za sebou bakalársku, diplomovú a ťažšiu rigoróznu prácu ešte nič neznamená. Dôležité je nájsť si prácu, ktorá ich bude baviť a ktorá bude samozrejme aj dobre finančne ohodnotená.

Niekedy vedomosti nie sú všetko

Nie všetko, čo sa naučíme v školách, nám bude v živote prospešné. Veľké percento informácií, ktoré sa budeme musieť naučiť, nebudú vôbec užitočné a potrebné. Nemôžeme však povedať, že všetky informácie, čo nás pedagógovia na vysokých školách učia, sú neužitočné. Aj keď nám informácie sprostredkujú pomerne zaujímavým spôsobom (prostredníctvom interaktívnych tabúľ ActivBoard), nie je zaručené, či ich náš mozog dokáže spracovať a zapamätať si ich. Je však dôležité uvedomiť si, že aj keď sa nedokážeme všetko naučiť na 100 %, prax a skúsenosti získame. Mladí ľudia by na toto nemali zabúdať. Stačí sledovať pracovný trh a absolvovať zopár pohovorov. Uvidíte, že všade sa vás budú pýtať na prax.

Odísť pracovať do zahraničia alebo nie?

Mnoho mladých ľudí premýšľa nad možnosťou odísť pracovať do zahraničia. Slovensko vnímajú ako krajinu, v ktorej nemajú perspektívu. Nie však vždy to tak je. Slovenská ekonomika naďalej rastie a prináša mnoho pracovných príležitostí. Niektorí ale neodolajú a utekajú do Anglicka za prácou. Ako dočasné riešenie veľmi výhodné, ale ako bývanie na stálo veľmi nie. Samozrejme, dá sa usadiť aj v Anglicku. Je však dobré si uvedomiť, že aklimatizovanie môže chvíľku trvať. Vidina väčšieho zárobku je však niekedy silnejšia a zatieni prípadné riziká.

Dopriať si chvíľu voľna po škole?

Mnohí mladí sú takí deprimovaní z niekoľkých rokov štúdia, že sa rozhodnú sedieť doma na riti a pýtať peniaze od rodičov. Je to však riešenie? Určite nie. Predsa len možnosť kúpiť si pekné ale drahšie oblečenie, ísť na zájazdy kedykoľvek sú veľkým lákadlom, ktoré vie prinútiť mladého človeka ísť sa odhlásiť z Úradu práce a nastúpiť do práce. Po škole je najlepšie si užiť leto, avšak ak sa okamžite naskytne ponuka ísť pracovať, neodmietnite ju. Môže potrvať, kým príde ďalšia ponuka, ktorej nebudete vedieť odolať.

Aj keď sa budete cítiť talentovaní a budete vedieť zahrať na všetkých syntetizátoroch, získavajte ďalšie a ďalšie skúsenosti. Uvidíte, že váš nový zamestnávateľ ich určite ocení. Skôr prihliadne na vaše skúsenosti ako na vaše vzdelanie.

Komentáre ( 0)