Ako zaujať na pohovore?

19. 09 2016 08:50 | PR článok
Ako zaujať na pohovore?
Ako zaujať na pohovore? Foto: Seocentrum

Poradíme vám, čoho by ste sa mali držať, aby ste zaujali na pracovnom pohovore!

Rok čo rok chrlia vysoké školy množstvo absolventov, ktorí márne hľadajú prácu vo svojom odbore. Vyše polovica Slovákov pracuje v odbore, ktorý vôbec nevyštudovala. Buď z dôvodu nedostatočného množstva voľných pracovných pozícii alebo z nedostatočnej praxe. Áno – práve prax býva najčastejšie problémom číslo jeden. Ak už ale idete na pracovný pohovor, čoho by ste sa mali držať, aby ste zaujali?

Vybieľte si zuby

Ísť na pohovor bez toho, aby ste si ešte predtým dostatočne umyli zuby, radšej neskúšajte. Na pohovore nebudete sedieť so zatvorenými ústami. Ten, kto bude s vami robiť pohovor, si okrem oblečenia bude všímať aj úsmev, konkrétne zuby. Ak tam budete mať zvyšky jedál alebo budete prežúvať žuvačku, verte, že na pohovore pohoríte skôr, ako sa dozvedia o vašich skúsenostiach a schopnostiach. Nalepte si bieliace pásiky pred pohovorom, nechajte pôsobiť, strhnite a choďte. Nezabúdajte – jeden úsmev je cennejší než tisíc slov.

Nalakujte si nechty nanovo

Škaredo nalakované nechty sa týkajú len žien. Viete si predstaviť aký by to bol pohľad na ženu, ktorá je síce vkusne oblečená, ale má zošúchaný lak? Pohľad to veru pekný nie je. Dámy, investujte radšej do trvácejších lakov na nechty, ktoré vydržia aj nával veľkej nervozity a ohrýzania nechtov.

Zvoľte vhodné oblečenie

Pohovor je príležitosť, pri ktorej môžete opäť vytiahnuť zo šatníka jednoduché blúzky, jednofarebné alebo viacfarebné saká, nohavice alebo sukne. Vyhýbajte sa akémukoľvek džínsovému outfitu. Na voľnočasové aktivity ako stvorené, ale na pohovor určite nie.

Uvidíte, že budete vyzerať ako obrázok vhodný do toho najkrajšieho rámu na obraz.

Buďte sami sebou

Hanbiť sa za svoje schopnosti určite nemusíte. Bársaká skúsenosť je výhodou pre vás a určite sa ju nehanbite priznať aj pred budúcim zamestnávateľom. Hlavne sa nezaseknite a nezajakávajte sa. Svoje šance na úspech by ste tak okamžite pochovali. Hovorte o svojich nielen pracovných skúsenostiach, ale aj o záujmoch. Môžete povedať napríklad, že vás baví študovanie cudzieho jazyka a že ste už absolvovali zopár kurzov vo významnej jazykovej škole na Slovensku. Váš potenciálny zamestnávateľ si vás aj na základe vašich aktivít môže vybrať do tímu.

Treba si však uvedomiť, že presný návod, ako zaujať na pohovore, neexistuje. Je dôležité, ale aby ste sa držali týchto vyššie spomínaných rád a uvidíte, že šanca na úspech sa vám znižovať určite nebude. Myslíte si,že by si zamestnávateľ vybrali zamestnanca, ktorý nedbá o svoj výzor a pretvaruje sa?

Komentáre ( 0)