Ako zvládnuť stres v práci?

21. 11 2016 08:50 | PR článok
Ako zvládnuť stres v práci?
Ako zvládnuť stres v práci? Foto: Seocentrum

Ste dennodenne vystavený neznesiteľnému stresu v práci? Dodržiavajte nasledujúce pravidlá a všetko sa zmení!

Stresové situácie zažívame takmer dennodenne, ale niekedy ich nedokážeme zvládnuť a robíme unáhlené rozhodnutia, ktoré nemôžeme vrátiť späť. Mať dobrú prácu, ktorá nás nestresuje, je v dnešnej dobe nemožné. Doba je uponáhľaná a každý chce výkon, výkon a ešte raz výkon, pritom vôbec nezáleží na tom, či tento výkon dokážeme zvládnuť za požadovaný čas nadriadeného. Často sa preto pre nevyhovujúce pracovné podmienky ľudia rozhodujú odísť z práce, alebo tento stav trpia, čo u nich spôsobuje psychické problémy.

Ak sa cítite podobne a viete, že je čas na zmenu, dodržiavajte nasledujúce pravidlá a uvidíte, že pracovný stres nezažijete ani po rokoch práce v danej firme.

Doprajte si výdatné raňajky

Základom úspešne zvládnutého dňa budú prekvapujúco raňajky. Ak si ráno nedoprajete chutné raňajky, neočakávajte, že sa vám počas doobedia nevyskytnú bolesti žalúdka. Liečba takejto bolesti je zdĺhavá a už len kvôli tomu by ste nemali zanedbávať prípravu a konzumáciu raňajok. Skúste raňajkovať niečo ľahšie – napríklad ovocie, slnečnicové semienka, jogurt. Vyhýbajte sa pečivu, ktoré vám namiesto energie dopraje kilogramy naviac. Hlavne nestavajte vaše raňajky len na káve. Káva je síce skvelý životabudič, ale takú energiu ako výdatné raňajky vám určite neprinesie.

Skvelým životabudičom bude prekvapujúco aj med. Ak si dáte každé ráno za lyžičku tohto daru zeme, uvidíte, že stresové situácie v práci budete zvládať ľavou zadnou.

Nekontrolujte si hneď ráno svoje smartfóny

V práci sa predsa pracuje, o tom niet pochýb, prečo ale potom väčšina z nás kontroluje hneď po zazvonení budíka svoj dual sim mobil? Vyhnite sa takýmto návykom – nečítajte pracovné emaily. Pokazíte si tak deň hneď z rána. Vyčkajte, až kým neprídete do práce. Hlavne – všetko riešte s nadhľadom. Práca nikomu ešte neušla.

Nerobte desať vecí naraz

Pracovný stres znásobíte, ak budete vykonávať viacero činností naraz. Spravte si určitý plán činností, ktoré potrebujete spraviť. Zmanažujte si deň a uvidíte, že pracovný stres vás nezastihne. Keď budete vedieť, čo máte robiť, nič vás nedokáže zaskočiť.

Robte si prestávky na občerstvenie a pocvičte si

V každej firme má zamestnanec nárok na prestávku. Predsa len mnohí poctivci tento čas nevyužívajú a často chodia domov so škvŕkajúcim žalúdkom a stuhnutým krkom. Aby ste zvládli pracovný stres, nerobte viac, ako by ste mali. Za polhodinu prestávky počas osemhodinovej zmeny sa zvládnete zregenerovať - zacvičte si a doprajte si chutný obed. Nemusíte si pripravovať liek v laboratórnych váhach. Postačia vám len základné cviky a kvalitné jedlo.

Okrem pravidelnej stravy si dávajte pozor aj na alkohol. Pracovať s opicou by nebolo azda najideálnejšie riešenie. Pomôcť vám môže síce pestrec, ale zvýšenie pracovného výkonu neočakávajte.

Nenechajte sa utláčať ostatnými kolegami

Nie každý má šťastie na skvelý pracovný kolektív. Najmä ak pracujete v ženskom kolektíve a ste žena, určite dobre viete, že práca v takomto kolektíve nie je jednoduchá. Tým, že sa nenecháte utláčať, vyhnete sa tak viacerým stresovým situáciám. O tom, ako sa cítite, rozhodujete len vy. Uvedomte si, že rozhoduje Ezoosmóza, čiže skryté sily.

Komentáre ( 0)

 
/* associated find node 'Tipy a triky' */