Nepodceňte prípravu na výlet v tomto ročnom období

21. 11 2017 08:45 | PR článok
Nepodceňte prípravu na výlet v tomto ročnom období
Nepodceňte prípravu na výlet v tomto ročnom období Foto: Seocentrum

Aj keď sa letná turistická sezóna v novembri skončila, výletmi nepohrdnite ani pred príchodom zimy.

Zima sa nezadržateľne blíži a v horských oblastiach sa už budete mať možnosť stretnúť s prvým tohtoročným snehom. Aj keď sa letná turistická sezóna v novembri skončila, mnohí z vás uvažujú nad tým, že by si predsa len dopriali výlet v prírode, kde budú môcť načerpať novú energiu a aspoň trošku si oddýchnuť od ruchu veľkomesta. Výletmi nepohrdnite ani pred príchodom zimy. Nesmiete však podceniť prípravu na ne.

Teplo za každých okolností

Nech už sa budete nachádzať kdekoľvek, dôležité je, aby ste sa dôkladne obliekli. Teploty počas dňa výrazne klesajú a počasie je nestabilnejšie ako kedykoľvek predtým. Obzvlášť v horách nesmiete podceniť ochranu týchto partií – krku, krížovej oblasti, ale aj chodidiel. Dávajte si na seba teplú dámsku bundu s kožušinou (páni samozrejme pánsku), hrubý šál a teplé termo ponožky, poprípade rovno podkolienky.

Pripravte sa na skoré stmievanie

Ak chcete ísť na dlhšiu prechádzku/ túru, počítajte so skorým stmievaním. Koncom októbra sa letný čas zmenil na zimný, čiže okolo 16:00 hodiny poobede sa začína stmievať. Ak sa chcete vyhnúť úrazom, brávajte si so sebou nočné videnie, poprípade aspoň baterku, ktorou si budete svietiť na cestu. Odporúčame vám dôkladne si prepočítať čas a zvážiť, či by nebolo lepšie si radšej privstať a vybrať sa na túru v ranných, respektíve v skorých doobedňajších hodinách, aby ste nemuseli prichádzať domov za tmy.

Vyberajte kvalitnú obuv

Ak sa chystáte do horských oblastí, pochopiteľne, že na výlet nesmiete ísť v obyčajných teniskách. Na prechádzku do hôr na jeseň a cez zimu si brávajte vysokú turistickú obuv, do ktorej si kúpite vyhrievané vložky, poprípade dáte si kvalitné ponožky, ktoré vás aj v tých najextrémnejších ponukách ochránia. Po návrate k autu si obuv a ponožky prezujte. Gumené rohože v aute zachytia špinu z podrážky. Načo si ich ale špiniť, keď sa tak či tak plánujete prezuť do čistej a hlavne suchej obuvi? Podrážka takýchto topánok musí byť jednoznačne protišmyková.

Nepreceňujte svoje schopnosti

Tým, že dni sa výrazne skracujú a máme menej slnka, cítime sa unavenejšie, bez nálady. Ak sa chystáte na niekoľkohodinovú prechádzku zvážte, či ju vôbec zvládnete. Nezabúdajte, že budete mať na sebe viac vrstiev oblečenia, budete časovo limitovaný a hlavne vonku bude zima. Môžete si počas tejto prechádzky spraviť prestávku a zahriať sa v kaviarni pri horúcej káve. Myslite však na to, že extrémne výkyvy teplôt vám môžu uškodiť a namiesto peknej prechádzky budete niekoľko dní ležať v posteli s horúčkou.

Sú prospešné pre náš organizmus

Prechádzky v prírode sú pre ľudský organizmus dôležité. Pozitívne ovplyvňujú imunitný systém a chránia náš organizmus pred vírusmi, ktorých je v zimnom období neúrekom. To ticho, pokoj a vôňa lesa vás opäť nakopnú a les, cez ktorý budete prechádzať, vám bude pripomínať krásny tatranský profil, ktorý zdobí steny vo vašom príbytku.

Komentáre ( 0)

 
/* associated find node 'Tipy a triky' */