Plánujete podnikať ako živnostník? Vyskúšajte s. r. o.

22. 10 2018 08:45 | PR článok
Plánujete podnikať ako živnostník? Vyskúšajte s. r. o.
Plánujete podnikať ako živnostník? Vyskúšajte s. r. o. Foto: Shutterstock.com

Správny výber právnej formy podnikania je dôležitý, preto sme analyzovali, či je pre vás v začiatkoch vhodná živnosť alebo s. r. o.

Jednoducho, lacno a rýchlo. Tak by si predstavoval začiatok svojho podnikania asi každý jeden z nás. Ideálne by ešte bolo, ak by celé riadenie firmy stálo na pleciach niekoho iného a my sme si užívali len očakávaný rozdiel medzi nákladmi a výnosmi. Čistý zisk sa však nadobúda oveľa ťažšie a na základe postupných krokov, ktoré sa len málokedy odporúča prekročiť.

Rovnako ako správny výber právnej formy podnikania. My sme sa preto rozhodli analyzovať fakt, či je pre vás v začiatkoch vhodná živnosť alebo s. r. o.


Jednoduchší štart

Jedna z najväčších výhod živnosti, tak ako aj opačná situácia, zrušenie takejto spoločnosti. Živnosť založíte zvyčajne v priebehu 3-4 dní a poplatky za nahlásenie konkrétnej živnosti vás môžu stáť od 5 do 15 € za každý jeden predmet podnikania, pričom záleží na druhu podnikania a, samozrejme, forme podania žiadosti, pretože tá sa dá dnes realizovať aj elektronicky, čo je potom ešte rýchlejšie a bez poplatkov.

Pre tých, ktorí majú ale jasné ciele, plány a vízie a vedia, že by im táto možnosť právnej formy podnikania nestačila, je tu ponuka rovnako rýchleho založenia s. r. o. so všetkými poplatkami a úradne potvrdenými a overenými dokladmi. Jediné rozhodnutie, ktoré musíte v tomto smere urobiť sami, je určiť si počet spoločníkov, od čoho sa potom bude odvíjať všetko ostatné.

S. r. o. je pri ručení jasný víťaz

Pre zmenu ide teraz o jednu z najväčších výhod spoločnosti s ručením obmedzeným. V porovnaní so živnosťou určite, pretože tá ručí za svoje záväzky celým majetkom, a to aj tým osobným. Teda najmä majiteľ, ktorý sa rozhodol so živnosťou podnikať. Vyriešte si preto spolu s manželkou aj bezpodielové spoluvlastníctvo, aby ste neprišli v prípade problémov naozaj o všetko.

V spoločnosti s. r. o. ručia jej majitelia a spoločníci len do výšky ich vkladov, ktoré by mali byť, mimochodom, pred zápisom spoločnosti do ORSR splatené v miere 30 % alebo 50 %, ak je majiteľ len jeden, tu sa základné imanie platí naraz a v sume minimálne 5 000 €.

Pre niekoho likvidačná suma, ktorú po niekoľkých mesiacoch možno ušetriť aj na prenájme sídla firmy, ktoré budete k zápisu spoločnosti do registra potrebovať tiež. Vyberajte si ho v dobrej lokalite a za prijateľné ceny.

Odvody a dane

Živnostník je povinný si platiť zdravotné odvody v stanovenej minimálnej výške. Sociálne len vtedy, ak bol jeho príjem v predchádzajúcom roku vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Pri vyšších ziskoch u živnosti sa mení aj výška ich zdanenia z 19 % na 25 %. U s.r.o. je výška dane nemenná a stále na hranici 21 %.

Informácie o podnikaní, tie z účtovnej uzávierky, sú pri živnosti neverejné, pri spoločnosti s ručením obmedzeným sa zverejňujú aj na internete. Živnosť to má jednoduchšie aj pri vedení účtovníctva, „sročka“ však disponuje vyššou hodnotou a lepším menom. Ak je pre vás ale náročná z pohľadu zakladania a iných úvodných krokov, navštívte a požiadajte v tomto smere o pomoc companyconsulting.sk.

Komentáre ( 0)