Ste unavení z dlhov, ktoré prevzali nad vami kontrolu? Poznáme 6 spôsobov, ako to zmeniť!

31. 01 2019 08:45 | PR článok
Ste unavení z dlhov, ktoré prevzali nad vami kontrolu? Poznáme 6 spôsobov, ako to zmeniť!
Ste unavení z dlhov, ktoré prevzali nad vami kontrolu? Poznáme 6 spôsobov, ako to zmeniť! Foto: Shutterstock.com

Bez ohľadu na typ, každá z týchto finančných výpomocí sa pred nepríjemnými praktikami, určitým spôsobom riadi zákonnými pravidlami na ochranu spotrebiteľov.

Aj keď je to pre niektorých tá najhoršia predstava, úver je rozhodujúcou súčasťou nášho hospodárstva. Banky a finančné spoločnosti pôsobia ako most medzi tými, ktorí majú nadbytočné peniaze a chcú ich investovať do tých, ktorí si na základe určitej sumy splnia cieľ alebo životný sen a takto im ich pomôžu určitým spôsobom zúročiť.

Ide o úvery na bývanie, v odvetviach priemyslu a hospodárstva, ako aj nebankové pôžičky bez registra na osobnú spotrebu a iný účel. Nie každý si predsa môže dovoliť pri súčasnej minimálnej mzde ušetriť na vlastný byt alebo založiť podnik, pretože ide o obrovskú sumu peňazí. Toto je jedno z dostupných riešení.

Úverové zmluvy prichádzajú vo všetkých formách a s rôznymi podmienkami, od jednoduchých zmeniek medzi priateľmi a rodinnými príslušníkmi až po komplexnejšie úvery, ako sú hypotéky, lízingy na auto, študentské a spotrebiteľské pôžičky.

Bez ohľadu na typ, každá z týchto finančných výpomocí sa pred nepríjemnými praktikami, ako sú napríklad neprimerane vysoké úrokové sadzby, určitým spôsobom riadi zákonnými pravidlami na ochranu spotrebiteľov.

Okrem toho by mala byť dĺžka rýchlej pôžičky cez internet a zmluvné podmienky vždy v dokumente jasné podrobne zaznamenané, aby sa predišlo zámene alebo možným právnym krokom, ktoré by z týchto nedostatkov vyplynuli. Pomôcť vám ale môže aj niekoľko užitočných rád, vďaka ktorým sa zo svojich dlhov pomaly, ale isto dostanete.

„Múdrosť znamená uvedomovať si omylnosť všetkých našich pohľadov a názorov, ako aj neistotu a nestálosť vecí, s ktorými rátame.“ Gerald Brenan

S menším plánovaním a množstvom sebadisciplíny môžete zlepšiť svoju finančnú situáciu a začať lepšie riadiť aj investície do budúcnosti vašej rodiny. Začnite tým, že budete postupovať podľa týchto krokov, ktoré znižujú dlh a zvyšujú príjmy.

1. Zmierte sa s tým, že máte finančný problém

Aj ten sa dá riešiť, ak sa postupne začnete na všetko zodpovedne pripravovať a plniť si svoje povinnosti dlžníka. Vyžaduje si to určitý čas a trpezlivosť, ale výsledok vás môže príjemne prekvapiť!

Prvý krok, ktorý na tejto ceste musíte urobiť, si vyžaduje, aby ste sa stotožnili s tým, že máte finančný problém, ktorý je potrebné riešiť.

Neobviňujte sa a nerobte to ani na úkor druhých. Bez ohľadu na aktuálny stav, je potrebné čeliť a zamerať sa na budúcnosť. Pozitívny postoj by mal byť v tomto neľahkom boji vašim neustálym spoločníkom.

2. Znížte svoj rozpočet, tak aby vám ostalo na účty

Všetci si veľmi dobre uvedomujeme, že komfort je pre každého z nás veľmi dôležitý, no nie za každú cenu! Menej je niekedy viac, a ak ste sa už do problémov dostali, nie je dôvod na paniku, pretože okrem možnosti zváženia osobného bankrotu, vás môže zachrániť aj určitá miera vlastnej disciplíny.

Vytrieďte si veci, ktoré potrebujete mesačne zaplatiť od tých, ktoré zvyšujú spomínaný komfort. Budete musieť vyradiť výdavky na zábavu, nákup oblečenia, značiek a návštevu väčšiny reštaurácií.

Môže to byť bolestivé, ale musíte mať spravodlivý a realistický pohľad na vašu aktuálnu finančnú situáciu. Možno budete musieť ísť dokonca ďalej a znížiť či viac kontrolovať množstvo spotrebovanej vody alebo energie, ktorú používate vo svojom dome, pretože bez nevyhnutných rozpočtových škrtov peniaze nezískate.

3. Tvrdo pracujte

Najlepším spôsobom, ako sa dostať z dlhov, je aj tvrdá práca. Pokojne aj dve, ak si na to trúfnete. Prípadne môžete pracovať cez víkendy. Zabezpečí vám to potrebný príjem, z ktorého môžete svoje pohľadávky splatiť rýchlejšie. Zabudnite na nároky pracovného miesta a prijmite to, čo vám na základe daných možností trh práce ponúka!

4. Nezabúdajte na čas

Čas sú predsa peniaze, čo je zlaté pravidlo, ktoré vám pomôže aj pri správe vašich dlhov. Ich trvalé znižovanie si však vyžaduje odvážne opatrenia. Po vyúčtovaní všetkých vašich fixných výdavkov na domácnosť a nákupy, ako sú jedlo a oblečenie, by ste mali použiť väčšinu svojich príjmov z práce na to, aby ste zaplatili dlhy.

Prvé mesiace môžu byť v tomto smere náročné, ale v takýchto situáciách, je každá jedna hodina a správne rozhodnutie dôležité.

5. Odmeňujte sa

Nedá sa fungovať bez energie a platí to aj v tomto prípade. Za tvrdú disciplínu a odriekanie si niektorých dôležitých vecí, potrebujete aj odmenu, ktorá nakoniec motivuje. Ak ste si náhodou dopriali viac zábavy a relaxu, vyvážte tento nepomer striedmou stravou. Naopak, pokiaľ ste uhradili poslednú splátku z jedného úveru, doprajte si spoločnú večeru s rodinou. Samozrejme tak, aby ste si boli vedomí svojich možností.

6. Splácajte

A to aj v prípade, ak ste v omeškaní. Veriteľ vám určite dá možnosť na vyrovnanie dlhu primeraným spôsobom a na splátky, a keď uvidí, že to zvládate a plníte si svoje záväzky, získate si opäť jeho dôveru, čo platí často aj v prípade samotných exekútorov, ktorí vám po určitej čiastke dokonca účet odblokujú. Nezabudnite s nimi ale komunikovať.

So správnou finančnou gramotnosťou, návykmi a platobnou disciplínou - by to mohlo skutočne fungovať.

Komentáre ( 0)