Svet má nového lídra v rýchlosti rastu počtu nakazených

08. 04 2020 10:08 | ISTANBUL/TASR, rd
Pracovníci pripravujú zásoby potravín pre obyvateľov Turecka.
Pracovníci pripravujú zásoby potravín pre obyvateľov Turecka. Foto: TASR/AP

Za utorok tam hlásili 3892 nových prípadov ochorenia.

Ani Španielsko, ani Taliansko, ba ani Francúzsko či Veľká Británia. Krajinou, v ktorej zaznamenávajú najrýchlejšie rastúci počet potvrdených prípadov novým koronavírusom, je Turecko.

Za pondelok tam hlásili 3148 nových prípadov ochorenia SARS-CoV-2, o deň neskôr to bolo už 3982.

Celkovo v Turecku po štyroch týždňoch, odkedy evidovali prvý prípad, zaznamenali viac ako 34 100 prípadov nákazy. Počet obetí sa aktuálne pohybuje na čísle 725.

Alarmujúce je rýchle šírenie ochorenia v krajine, kde prvý oficiálny prípad zaznamenali 11. marca, píše AFP. Počet prípadov sa každých niekoľko dní zdvojnásobuje: zo 7400 z 28. marca stúpol do 1. apríla na 15.000 a v pondelok prekročil 30.000, uvádzajú oficiálne údaje.

Prezident Recep Tayip Erdogan odmieta odporúčania lekárov a politických protivníkov, aby vydal nariadenia, ktorými by zakázal obyvateľom chodiť do práce a zostať doma. Odôvodňuje to tým, že „kolieska ekonomiky sa musia točiť aj naďalej." Píše The Guardian.

Turecká vláda v boji s COVID-19 postupne prijala viacero opatrení, medzi nimi pozastavenie medzinárodných letov, uzavretie hraníc, zákaz cestovania medzi mestami a verejných zhromaždení, taktiež aj spoločných modlitieb a uzavrela školy a väčšinu obchodov.

Ľudia mladší ako 20 rokov a starší ako 65 rokov majú všeobecný zákaz vychádzania. Erdogan doplnil, že zakázali predaj ochranných masiek. Namiesto toho ich budú distribuovať do domácností zadarmo. Ich nosenie je povinné v prostriedkoch verejnej dopravy, v obchodoch či na verejných priestranstvách.

TIP: Seniorov v Británii tlačia k podpísaniu dôležitého vyhlásenia. Organizácie sú v šoku

Hlava štátu zároveň prisľúbila, že do mesiaca a pol sfunkčnia v Istanbule dve poľné nemocnice, každá s kapacitou tisíc lôžok. Jedna bude na mieste starého letiska Atatürk a druhá vo štvrti Sancaktepe na ázijskej strane metropoly.

V Istanbule, ekonomickom aj kultúrnom srdci krajiny žije asi 17 miliónov obyvateľov, pričom až 60 percent prípadov koronavírusu pochádza práve odtiaľto.

Okrem zdravotnej či hospodárskej krízy Turecko zápasí aj s hlbokým politickým rozdelením. Parlament má tento týždeň rozhodovať o návrhu zákona, podľa ktorého by z väzníc mohli prepustiť až tretinu odsúdených.

Medzi nimi majú byť trestanci, ktorí sa dopustili domáceho násilia či tí, ktorých by už čoskoro po odpykaní trestu mali prepustiť. To vyvolalo vlnu nevôle, nakoľko sa to nevzťahuje na stovky uväznených za porušenie ľudských práv, novinárov či opozičných politikov.

Tamojší reportéri uviedli, že zatkli sedem novinárov za informovanie o pandémii vírusu a obvinili ich zo „šírenia paniky". Pre kritické príspevky na sociálnych sieťach navyše vyšetrujú 385 ľudí.

Komentáre (0)