Nádhera: V Austrálii našli mohutný koralový útes

29. 10 2020 08:35 | TVnoviny.sk
Ilustračný zber
Ilustračný zber Foto: Shutterstock / Andrea Izzotti

Vedci objavili oddelený útes vo vodách severne od Queenslandu počas expedície na palube výskumného plavidla Falkor.

Konečne správa, ktorá vedcov potešila. V austrálskych vodách objavili nový koralový útes, ktorý im svojimi rozmermi doslova vyrazil dych. Vo Veľkej koralovej bariére totiž našli doteraz neobjavený masív, ktorý meria približne 500 metrov, píše CNN.

Vďaka svojim rozmerom prekonal útes aj slávnu newyorskú budovu Empire State Building, ktorá bola so svojimi 381 metrami do roku 1972 najvyššou budovou sveta. Pre porovnanie, súčasná najvyššia budova sveta, Burj Khalifa, meria 828 metrov.

Vedci objavili oddelený útes vo vodách severne od Queenslandu počas expedície na palube výskumného plavidla Falkor. Expedičný tím naživo streamoval záznam z prieskumu pomocou podvodného robota menom SuBastian. Cieľom expedície bolo dôkladne zmapovať morské dno severnej časti Veľkej koralovej bariéry. Podľa neziskovej organizácie pre výskum oceánov Schmidt Ocean Institute ide o prvý objav za posledných 120 rokov.

Zdroj: YouTube/Guardian News

Útes meria podľa odborníkov na šírku približne 1,5 kilometra a má tvar čepele. Jeho najvyšší bod je v hĺbke 40 metrov pod hladinou oceána. V oblasti sa nachádza ďalších sedem vysokých útesov.

„Tento neočakávaný objav potvrdzuje, že v našom oceáne je ešte množstvo neznámych štruktúr a nových druhov,“ uviedla vo vyhlásení Wendy Schmidt, spoluzakladateľka inštitútu Schmidt Ocean Institute. „Stav našich vedomostí o tom, čo sa nachádza v oceáne, je už dávno neaktuálny. Vďaka novým technológiám máme možnosť prebádať morské dno ako nikdy predtým. Oceány nám stále odhaľujú nové ekosystémy a rozmanité formy života, ktoré s nami zdieľajú túto planétu,“ dodala Schmidt.

Veľká koralová bariéra je najväčší koralový útes na svete, rozprestiera sa na viac ako 344 tisícoch kilometroch štvorcových a je domovom pre viac ako 1 500 druhov rýb, 411 druhov tvrdých koralov a desiatok ďalších druhov. Útes však posledné desaťročia čelí kríze. Nedávne štúdie ukázali, že za posledné tri desaťročia stratil 50 % svojej populácie koralov, za čo môže najmä zmena klímy.

Zdroj: YouTube/7NEWS Australia

Komentáre (0)