AKTUALIZOVANÉ: Priebežné výsledky skríningu: Pozrite si, ako je na tom váš okres

21. 01 2021 17:47 , článok bol aktualizovaný 22. 01 2021 22:55 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Najhoršie je na tom okres Krupina.

Celoplošný skríning Slovenska sa začal v pondelok (18. januára) a potrvá do 27. januára. Inštitút zdravotných analýz priebežne zverejňuje výsledky testovania v jednotlivých okresoch. Pozrite si aktualizované výsledky za prvé štyri dni, teda do piatka.

Pozreli sme sa, ktoré okresy sú na tom najhoršie a sú adeptmi na druhé kolo testovania. Premiér Igor Matovič dokonca vyhlásil, že kontinuálne testovanie chce dovtedy, kým každý okres nedosiahne pozitivitu 0,5 percenta.

Najvyššiu dosahuje zatiaľ okres Krupina s pozitivitou 16,67 percenta, Brezno s 14,28 percenta, Šaľa s 13,57 percenta, Dunajská Streda s 11,58 percenta, Partizánske 10,88 percenta a Stropkov s 10,71 percenta.

Okres Nitra, ktorý bol ešte začiatkom roka na pokraji kolapsu, dokázal znížiť pozitivitu na 2,03 percenta. Oravské okresy a Bardejov, ktoré kolabovali na jeseň, patria dnes medzi tie najlepšie. Podiel pozitívnych testov v Bardejove je 1,48 percenta, v Dolnom Kubíne 2,01 percenta, v Námestove 1,51 percenta a v Tvrdošíne dokonca len 0,58 percenta.

Pozitivitu nad 5 percent dosahuje 18 okresov. Aktuálne zverejnené dáta nie sú úplne relevantné, pretože najsilnejšie dni z pohľadu testovania nás ešte len čakajú. Počas týždňa využilo antigénové testovanie veľa ľudí, ktorí by na testy išli aj bez plošného skríningu. Odborníci očakávajú, že tí ostatní, ktorí budú donútení sa ísť testovať pre výhody, ktoré z toho plynú, tak urobia až cez víkend, keď na to budú mať viac času a keď bude otvorených aj viac mobilných odberových miest.

Zverejnené údaje počítajú len z výsledkov testovania, ktoré urobili mobilné odberové miesta zriadené ministerstvom zdravotníctva. Samosprávy si môžu zriadiť aj vlastné odberové jednotky. Tie zatiaľ v zverejnených dátach nie sú zarátané.

Čítajte tiež: Bratislava sa pripravuje na testovací nápor, zriadili drive-in. Podľa Valla je testov dostatok

Niektorí si testovanie nechajú na poslednú chvíľu, a teda pôjdu až budúci týždeň. Do 27. januára sa môžu pohybovať po vonku bez negatívneho certifikátu. Po tomto dni to bude možné len s modrým lístočkom.

TU nájdete zoznam odberových miest

Komentáre (0)