Krajina, ktorá čelí najnebezpečnejšej mutácii koronavírusu, má stále menej nakazených

23. 02 2021 13:35 | JOHANNESBURG/jh
Koronavírus v Juhoafrickej republike
Koronavírus v Juhoafrickej republike Foto: TASR/AP

V Juhoafrickej republike pri tom len nedávno začali očkovať obyvateľov.

Juhoafrická republika čelí veľmi nákazlivej mutácii koronavírusu, podľa niektorých odborníkov je viac odolná voči niektorých vakcínam. Aj napriek tomu, že je juhoafrická mutácia považovaná za zatiaľ najnebezpečnejšiu, v krajine výrazne klesli počty nakazených.

Najhoršia situácia bola v krajine na začiatku januára. Denné prírastky nakazených dosahovali vyše 20-tisíc. Podľa dát portálu worldometers.info je súčasný denný prírastok oveľa nižší. V pondelok (22. februára) evidujú iba 792 nových nakazených ľudí.

Krivka išla výrazne dolu aj v počte úmrtí za jeden deň. V januári (19.1) mali denný počet úmrtí až 839, ale v súčasnosti je to menej ako sto pacientov za deň. Celkovo v JAR evidujú od vypuknutia pandémie 1,5 milióna nakazených a 49-tisíc obetí na koronavírus.

V Juhoafrickej republike iba pred pár dňami spustili očkovanie obyvateľstva. Dokonca pozastavili využitie vakcíny AstraZeneca po tom, ako vedci uviedli, že je menej účinná v prípade juhoafrickej mutácie koronavírusu. Krajina získala namiesto toho 80-tisíc dávok vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá sa podáva iba jeden krát, uviedla BBC. Prezident Cyril Ramaphosa uviedol, že krajina celkovo zabezpečí deväť miliónov dávok a neskôr sa očakávajú aj ďalšie.

Čo je tajomstvom úspechu Juhoafrickej republiky? Pomohli im tvrdé opatrenia. Prvá vlna pandémie zasiahla JAR v júli minulého roka. Vláda vtedy zaviedla tvrdé nariadenia, uzavrela hranice, zaviedli prísny lockdown a nočný zákaz vychádzania. Zakázali predaj alkoholu, aby zabránili neopatrnému správaniu jedincov. Po výraznom zlepšení situácie v septembri potom otvorili hranice pre podnikateľov i turistov.

Prezident JAR Cyril Ramaphosa
Foto: TASR/AP
 

Koncom roka 2020 a v januári 2021 ale prišla ďalšia vlna a nová mutácia. Priemerný denný počet nakazených stúpol na vyše 19-tisíc. Opäť zaviedli tvrdé opatrenia, zatvorili hranice, zakázali bohoslužby i alkohol. Pomohlo to a počty nakazených opäť výrazne klesli. V krajine sa však menej testuje ako napríklad v Európe.

Ako uviedli novinky.cz, nočný zákaz vychádzania v súčasnosti platí od 23.00 do 4.00 a otvorili aj kostoly, ale iba pre maximálne 50 ľudí. Opäť predávajú alkohol, ale iba od 10. do 18-tej hodiny.

Juhoafrický ministerský poradný výbor už teraz plánuje opatrenia v prípade tretej vlny. Vedci predpokladajú, že v nej by významnú úlohu zohrala práve nová mutácia.

Komentáre (0)