Podvodom by sa už na očkovanie nemalo dať dostať. Našli spôsob, ako nepoctivých ľudí potrestať

08. 04 2021 19:22 | BRATISLAVA/TV Markíza
Podvodom by sa už na očkovanie nemal dostať nikto.
Podvodom by sa už na očkovanie nemal dostať nikto. Foto: TV Markíza,

Kontrolujú sa zamestnanci kritickej infraštruktúry.

Ľuďom, ktorí sa snažia dostať k vakcíne podvodným spôsobom, skôr než na ňu majú nárok, sa k nej v riadnom termíne dostanú už len ťažko. Štát zatiaľ hrozí pokutami len očkovacím centrám. Tie však našli spôsob, ako nepoctivých ľudí potrestať.

Kľúčom k očkovaniu minimálne stoviek ľudí sa stala možnosť prihlásiť sa cez systém do čakárne pod zámienkou, že pracujú v kritickej infraštruktúre. Vo vakcinačných centrách mali následne skontrolovať, či je to pravda. Ľudia boli schopní prísť aj s falošnými potvrdeniami. No niektorým na podvody prišli.

Sankcia je zatiaľ len na krku vakcinačného centra, čiže ak zaočkujú človeka, ktorého nemali, hrozí centru od štátu pokuta do výšky 10-tisíc eur. Ľuďom, ktorí obišli systém alebo sa o to pokúsili, nehrozí nič. Štát stavil na morálku, ktorá, zdá sa, u mnohých zlyhala. Chybou je aj to, že stále nie je na papieri jasne stanovené, kto všetko patrí do kritickej infraštruktúry.

Aby sa podvodom a predbiehaniu na očkovanie predišlo, ministerstvo zaviedlo nový kontrolný systém. Keď sa prihlásite na očkovanie ako zamestnanec kritickej infraštruktúry, váš zamestnávateľ musí na ministerstvo poslať e-mail napr. s vašou pracovnou zmluvou či zamestnanecký preukaz.

Či takéto e-maily už ministerstvo dostalo a ako to presne funguje, sa dozviete z reportáže Lucie Hlaváčkovej.

 

Komentáre (0)