Covid automat bude do dvoch týždňov aktualizovaný. Zaočkovaní budú mať väčšiu slobodu

16. 05 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza
Eduard Heger.
Eduard Heger. Foto: TASR - Martin Baumann

Bola to jedna z podmienok strany SaS pri jeho schvaľovaní.

Mesiace sa na ňom dohadovali a aj tak ho budú stále prerábať. Covid automat, ktorý len tento týždeň prijala vláda sa bude zrejme pravidelne meniť. To čo platí dnes, tak možno o dva tri týždne bude znova inak. SaS napríklad presadzuje, aby si výraznejšie polepšili očkovaní. Ministerstvo je ale vo vyjadreniach opatrnejšie.

O prerábke covid automatu sme počúvali ešte pred Veľkou nocou. Trvalo dlhé týždne, kým sa vláda a odborníci dohodli na definitívnej verzii. V stredu ju kabinet schválil.

Dokument má 18 strán a píše sa v ňom aké opatrenia budú platiť v jednotlivých regiónoch. Priniesol viaceré uvoľnenia a úplne zmenil testovaciu stratégiu. Ruší sa sedem a viacdňová platnosť testov. Antigénové testy nebudú platiť dlhšia ako 24 hodín, PCR 72 hodín.

Prečítajte si aj: Je váš okres od pondelka červený alebo ružový? Čo sa v ňom zmení? Tu to prehľadne zistíte

Alternatívou k testu bude doklad o očkovaní. Na jednej strane tak očkovaným život zjednoduší, podľa SaS to ale stále nie je dostatočné. Strana hovorí, že automat podporila iba pod podmienkou, že do dvoch týždňov sa vytvorí ďalší automat, ktorí bude zohľadňovať aj očkovaných a testovaných.

Ľudia, ktorí sa nechali zaočkovať, nech majú čím menej, prípadne žiadne obmedzenia," hovorí Richard Sulík.

Očkovaní a testovaní budú mať voľný vstup do prevádzok, kín, divadiel, na cestovanie," dodáva jeho kolegyňa Cigániková.

Minister zdravotníctva sľubuje, že očkovaní budú mať väčšiu slobodu. Hlavný hygienik Mikas dodáva, že covid automat bude najneskôr v júni aktualizovaný.

Pozrite si aj reportáž

 

Komentáre (0)