Sonda na Marse zaznamenala nevídané: Zemetrasenie na planéte trvalo vyše hodinu

23. 09 2021 12:50 | TASR
Sonda InSight na Marse
Sonda InSight na Marse Foto: Profimedia

Zemetrasenie malo magnitúdu 4,2.

Tri veľké zemetrasenia zaznamenala na Marse za posledný mesiac sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), pričom jedno spôsobilo, že povrch Marsu sa triasol približne hodinu a pol. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Prvé dve marsotrasenia 25. augusta mali magnitúdu 4,2 a 4,1, uviedla v stredu NASA.

Zatiaľ najdlhšie zemetrasenie namerané sondou InSight sa však vyskytlo 18. septembra - na tisíci deň prítomnosti sondy na Marse -, keď otrasy s magnitúdou 4,2 triasli jeho povrchom okolo 90 minút.

Stabilná sonda InSight pristála na Marse v roku 2018 a skúma tam seizmické vlny, z ktorých sa dá dozvedieť viac o vnútornej stavbe červenej planéty - to zasa pomôže vedcom lepšie pochopiť, ako sa tvoria planéty.


NASA uviedla, že zemetrasenie z 18. septembra sa stále študuje, ale o augustových udalostiach sa už vie veľa.

Napríklad zemetrasenie s magnitúdou 4,2 z 25. augusta sa vyskytlo približne 8500 kilometrov od sondy InSight - bolo to najvzdialenejšie zemetrasenie, aké sonda zatiaľ zachytila.

Dve augustové zemetrasenia sa typovo odlišovali. „Zemetraseniu s magnitúdou 4,2 dominovali pomalé, menej časté záchvevy, pričom pre zemetrasenie s magnitúdou 4,1 boli charakteristické rýchle záchvevy s častou frekvenciou," uviedla NASA.