V Británii objavili kostru najväčšieho „morského draka“. Iba samotná lebka váži tonu

11. 01 2022 08:25 | TVnoviny.sk
Veľkosť kostry morského draka v porovnaní s dospelým mužom.
Veľkosť kostry morského draka v porovnaní s dospelým mužom. Foto: Profimedia.sk

Predátor dostal pre svoje obrovské oči a ostré zuby prezývku morský drak. Tvarom tela však najviac pripomína delfína.

Britskí paleontológovia jasajú. Dôvodom je objav najväčšej a takmer kompletnej kostry prehistorického predátora -ichtyosaura. Približne 180 miliónov rokov starú kostru s dĺžkou 10 metrov našli vo februári 2021 v oblasti Rutlandského vodného rezervoára, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Leicester.

Okamžite po odkrytí iba malej časti pozostatkov si paleontológovia uvedomili, že ide o najväčšiu kostru ichtyosaura nájdenú na území Británie. Iba samotná lebka mala hmotnosť okolo tony.

 

„Hneď po prieskumnom výkope sme si uvedomili, že ide o prakticky kompletnú kostru od hlavy až po chvost. Tento objav má mimoriadny význam, či už v rámci Británie ale aj celosvetovo a mimoriadne cenný je aj pre miestnych ľudí z okolia vodného rezervoára," uviedol pre portál The Guardian paleontológ Dean lomax, ktorý sa zaoberá výskumom ichtyosaurov.

Vizualizácia Ichtyosaura na základe odtlačkov obrysov tela.
Foto: Profimedia.sk
 

Ichtyosaurus mal špicatú zužujúcu sa hlavu s množstvom ostrých zubov a krátkym krkom. Nozdry mal umiestnené blízko očníc. Namiesto párov nôh mal vždy po stranách tela dve krátke plutvy a s ďalšou dorzálnou plutvou na chrbte. Štúdiom pigmentov zo zachovaných zvyškov jeho kože sa zistilo, že bol hnedastej alebo tmavozelenej farby.

Ichtyosaury žili v období spodnej jury. Prvýkrát sa na našej planéte objavili asi pred 250 miliónmi rokov a vyhynuli pred 90 miliónmi rokov. Kostra úplne najväčšieho jedinca, ktorú objavili, mala na dĺžku až 25 metrov. Tento morský plaz dostal pre svoje obrovské oči a ostré zuby prezývku morský drak. Tvarom tela však najviac pripomína delfína.

Jeho fosílne pozostatky boli objavené na území dnešného Belgicka, Veľkej Británie, Nemecka a Švajčiarska,Za najväčšie nálezisko ichtyosaura sa považuje Holzmaden (obec Badensku-Württembersku), kde sa našli stovky jeho kostier. Boli tu objavené aj kostry ešte nenarodených mláďat a napríklad aj vzácne odtlačky obrysu tela.

profimedia-0651629591.jpg