V Pekingu, kde bude čoskoro olympiáda, zaznamenali prvý prípad lokálneho prenosu omikronu

15. 01 2022 17:33 | PEKING/TASR
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Celkový počet prípadov nákazy týmto variantom Číne však nie je známy.

V čínskej metropole Peking zaznamenali v sobotu prvý prípad lokálneho prenosu nákazlivejšieho koronavírusového variantu omikron. Už o niekoľko týždňov (4. februára) pritom v Pekingu štartujú zimné olympijské hry, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske štátne média.

Laboratórne testy odhalili u jednej osoby "mutáciu špecifickú pre variant omikron", uviedla pre novinárov Pchang Sing-chuo z pekinského úradu pre kontrolu chorôb.
Miestni úradníci uzavreli obytný areál a pracovisko tejto infikovanej osoby, pričom zozbierali približne 2 430 vzoriek na otestovanie od ľudí, ktorých spojili s týmito dvoma miestami.

Ilustračná snímka.
Foto: AP Photo/Mark Schiefelbein
 

Okrem Pekingu zaevidovali v Číne prípady lokálneho prenosu nákazy omikronom aj v najmenej troch ďalších provinciách a jednom meste – ide o mesto Tchien-ťin na severe krajiny, stredozemnú provinciu Che-nan, provinciu Kuang-tung na juhu krajiny a severovýchodnú provinciu Liao-ning. Celkový počet prípadov nákazy omikronom v Číne však nie je známy, píše Reuters.

Che Čching-chua z Čínskeho Národného zdravotného výboru (NHC) v sobotu pre novinárov uviedol, že nákazu variantom omikron zaznamenali aj v Šang-chaji. Avšak nešpecifikoval počet prípadov tohto variantu a ani to, či išlo o lokálny prenos alebo o ľudí, ktorí do Číny pricestovali zo zahraničia.

Podľa údajov NHC zaznamenali v Číne v sobotu 165 nových prípadov nákazy koronavírusom. Z tohto počtu ide pri 104 prípadoch o lokálny prenos infekcie.
Čína tiež zaznamenala za uplynulých 24 hodín 25 nových bezpríznakových prípadov nákazy koronavírusom, ktoré Čína klasifikuje oddelene od celkového počtu novonakazených.

Za uplynulých 24 hodín v Číne nezaevidovali nijaké úmrtie súvisiace s ochorením COVID-19. Celkovo od začiatku pandémie zaznamenali v Číne 104 745 prípadov nákazy a 4 636 súvisiacich úmrtí, píše Reuters.