Kocúrkovo: Do posledného dňa aktuálnych opatrení vládne medzi prevádzkami chaos

15. 01 2022 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Kto môže mať otvorené a kto nie?

Do posledného dňa aktuálnych opatrení vládne medzi prevádzkami chaos a zaujímavá miera kreativity, kto sa nájde v akej výnimke. Stále zatvorené by mali byť napríklad stávkové či cestovné kancelárie i detské kútiky.

Po otvorení gastra to považovali mnohí za logické, že by malo byť v nejakom režime otvorené všetko. Ale nie je to tak.

Tipovanie v krčme

Napríklad stávkové kancelárie musia byť stále zavreté. Tiket v Tipose si už ale podať viete.

Hovorkyňa štátnej lotériovej spoločnosti argumentuje s tým, že majú externých partnerov. Najčastejšie ide o prevádzky s nejakým tovarom a k tomu ponúkajú tipovanie ako doplnok. Za takých okolností to je podľa úradu verejného zdravotníctva v poriadku. Aj stávkovať sa dá, ak idete túto službu využiť napríklad v pohostinstve, no v stávkovej kancelárií na druhej strany ulice už nepochodíte.

Cestovky ako maloobchod

Prevádzky cestovných kancelárií majú byť podľa aktuálne platnej vyhlášky taktiež zatvorené. Napriek tomu ich nájdete v prevádzke. Slovenská asociácia cestovných kancelárií a agentúr tvrdí, že po konzultácii s právnikmi sa zhodli, že fungujú ako maloobchodné predajne, nakoľko predávajú zájazdy.

Úrad verejného zdravotníctva ich však vníma ako prevádzky služieb.

Detské kútiky po svojom

Do tretice, ako ukážka kocúrkova, sú tu detské kútiky. Niektorí prevádzkovatelia zostali zatvorení, no boli sme sa napríklad pozrieť v nákupnom centre na východe Slovenska, kde sme takúto prevádzku otvorenú našli. Po celom Slovensku fungujú viaceré ako doplnok ku kaviarni alebo dokonca ako galéria.

Od budúcej stredy (19. 1.) sa však pravidlá pre všetky prevádzky a služby opäť zmenia. Ich presné znenie zatiaľ nepoznáme, nakoľko doteraz k nim úrad verejného zdravotníctva nevydal vyhlášky.

Téme sa v reportáži venuje Martina Töröková: