Ňuchač III.

12. 06 2021 04:45 | trinity
Ňuchač
Ňuchač Foto: FILM.UA/TV Markíza

Má naozaj mimoriadne citlivý... Nos. A práve jeho vycibrený čuch z neho robí jedinečnú zbraň v boji so zločinom!

(Нюхач, resp. Nyukhach, Kriminálny seriál, 52', Ukr., 2013 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Kirill Käro, Ivan Oganesjan, Nikolaj Čindjajkin, Nina Gogajevová, Mária Anikanovová, Alexej Zorin, Viktor Ščur, Agne Grudyteová, Sergej Leskov


Sobota, po večernom filme
Ak ide o čuch, drvivá väčšina bežných smrteľníkov rozlišuje medzi tým, čo im vonia a čo smrdí. Pár šťastlivcov má o čosi vycibrenejšie zmysly a uplatní sa buď v gastronómii, someliérstve, alebo v kozmetickom priemysle, kde sa zvyčajne živia vytváraním parfumov. A potom je tu ešte Ňuchač (Kirill Käro), súkromný detektív, ktorého nos je pre jeho šarmantného majiteľa požehnaním i prekliatím zároveň. Požehnaním preto, lebo na rozdiel od jeho kolegov zvyčajne nepotrebuje čakať na zdĺhavé analýzy dôkazov. Stačí mu len na mieste činu zľahka vtiahnuť nozdrami vzduch - a hneď vie všetko, čo potrebuje vedieť! A prekliatím preto, že rovnaký výsledok dosiahne, aj keď sa nijako extra nesnaží, vďaka čomu často odhalí i to, čo naozaj nepotrebuje a ani nechce vedieť. O komkoľvek. O náhodných okoloidúcich, ale i o známych, kolegoch, susedoch či najbližších.

A keďže každý má nejaké to tajomstvo, o ktoré sa nechce deliť len tak s hocikým, asi neprekvapí, že tí, čo o Ňuchačovom neobvyklom talente čo-to vedia, sa mu viac-menej vyhýbajú ako čert krížu! Teda, až na pár čestných výnimiek, ktoré klasicky potvrdzujú pravidlo. Jednou z nich je jeho najlepší kamarát Viktor (Ivan Oganesjan), hlavný vyšetrovateľ ÚZV (Úradu zvláštneho vyšetrovania), ktorý ho často využíva ako konzultanta (rozumej: tajnú zbraň) pri svojich prípadoch. A keďže výsledky ich spolupráce sú maximálne uspokojivé, je nepochybne len otázkou času, kedy mu úrad ponúkne nejakú formu oficiálneho úväzku. Hoci, možno nie tak celkom, ehm, dobrovoľne...

A keďže len slepý by nevidel, že Ňuchač a Viktor sú ideálne sa dopĺňajúca dvojica vyšetrovateľov, podobne ako Sherlock a Watson či Tango a Cash, o to väčším šokom pre všetkých zainteresovaných (a obzvlášť pre Viktora) je, že sa zrazu sám Ňuchač začne topiť v problémoch. Zdá sa totiž, akoby sa všetky voľné nitky viacerých čudných prípadov zbiehali v rovnakom prekvapivom bode, ktorým je práve Ňuchač!


Kto je kto
Ňuchač (Kirill Käro)

Ňuchač - Ňuchač
Foto: FILM.UA
 
Súkromný detektív, ktorý sa často ujíma prípadov vyžadujúcich zvýšenú diskrétnosť, pretože ľudia, čo v nich nejakým spôsobom figurujú, by sa z toho či onoho dôvodu radi vyhli neželanej pozornosti médií a verejnosti a sú za to ochotní zaplatiť nemalé peniaze. Vďaka tomu si Ňuchač môže zažiadať za svoje služby takpovediac akúkoľvek taxu, no jeho nekonvenčné metódy a pozoruhodná úspešnosť vo všetkom, čo robí, sú dôkazom, že je hoden každého eura. Ehm, rubľa... Po istom čase sa Ňuchač síce stane zamestnancom ÚZV na polovičný úväzok, no praxe súkromného detektíva sa nevzdá. Čo sa týka osobnosti tohto zaujímavého chlapíka... Ňuchač je veľmi citlivý, ba až precitlivený egocentrik, ktorého je pomerne ľahké uraziť - a ešte ľahšie vytočiť do nepríčetnosti! Úzkostlivo sa snaží zabrániť rôznym pachom zasahovať mu do života, preto si do nosa vždy, keď práve nepracuje, pchá špeciálne filtre – a preto sa nemenej úzkostlivo vyhýba i tým najbežnejším medziľudským kontaktom. Jeho osamelosť ho mučí a ubíja, no s ťažkým srdcom je akceptuje ako nevyhnutné zlo – ako povestnú druhú stranu mince, ktorou je v tomto prípade jeho výnimočný talent. Akoby bol presvedčený, že všetky jeho vzťahy sú odsúdené na zánik. Veď kto by už len chcel žiť s chlapom, pred ktorým vôbec nič neutají, dokonca ani tie najintímnejšie, najsúkromnejšie detaily zo svojho života? No jeden človek Ňuchača predsa len bez výhrad prijal do svojho života, aj so všetkým tým neobvyklým balastom... Jeho najlepší priateľ Viktor.

Viktor Alexejevič Lebedev (Ivan Oganesjan)
Ňuchač - Viktor
Foto: FILM.UA
 
Ambiciózny podplukovník (neskôr povýšený na plukovníka) je hlavným vyšetrovateľom prvej divízie ÚZV. Vzhľadom na to, s akými hrôzami denno-denne prichádza do styku, je jeho nákazlivý životný optimizmus dosť prekvapujúci. A ešte viac, že tento chlap ako hora sa často a rád oddáva rôznym detinským zábavkám, napríklad taseniu zbrane z puzdra v štýle starých amerických westernov! Je to agent každým cólom - prefíkaný, v skvelej fyzickej kondícii, s úžasnou muškou a zocelený tréningami v boji zblízka. V súkromí je to veľmi príjemný a pohodový muž, ktorý dokáže vyjsť temer s každým, rád a často zvádza atraktívne mladé dámy, pre ktoré má slabosť, a zdá sa, že veci ako svetový mier, migračná politika či globálne otepľovanie sú mu totálne ukradnuté. V mnohých ohľadoch je Ňuchačovým pravým opakom, čo však vôbec nie je na škodu. Práve naopak, zrejme práve preto sú takými dobrými priateľmi, že sa vzájomne dopĺňajú. S Ňuchačom má svätú trpezlivosť, má ho rád ako rodného brata, a zrejme i preto sa ho za každých okolností snaží chrániť. Keď treba, i pred ním samým.

Júlia (Mária Anikanovová)
Ňuchač - Júlia
Foto: FILM.UA
 
Ťažko povedať, či je to Ňuchačova exmanželka alebo expriateľka, isté je len jedno – ich vzťah sa skončil už dávno, dosť neslávne. A nezostal bez následkov, narodil sa z neho dnes už temer dospelý syn Alex (Sergej Leskov), ktorý je doslova magnet na problémy a ktorý možno zdedil – a možno aj nie – Ňuchačov výnimočný dar! Júlia je ten typ ženy, s ktorou si to žiaden muž nechce rozhádzať... Ten typ ženy, ktorý na nikom nenechá nitku suchú, chce mať vždy všetko pod kontrolou a v každej hádke musí mať pravdu a posledné slovo (pretože aj keď ona by o tom rada presvedčila celý vesmír, nie je to to isté)! Je veľmi nešťastná a rovnako zúfalo, ako márne sa snaží vyrovnať s celou hŕbou problémov, ktoré majú jedného spoločného menovateľa... V podstate neexistujúci osobný život. Jej vzťah s Ňuchačom je komplikovaný. Je to akási boľavá zmes nemožnej lásky a bezmocnej nenávisti. Ju i Ňuchača to zabíja, no napriek tomu ani jeden z nich nedokáže nadobro prestrihnúť všetky vzájomné kontakty, čo by obom prospelo najviac. Koniec koncov, majú spolu dieťa. A navyše je tu aj tá nešťastná záležitosť z čias, keď Júlia ešte len nosila Alexa pod srdcom...

Tatiana (Nina Gogajevová)
Ňuchač - Tatiana
Foto: FILM.UA
 
Keď sa po prvý raz stretli, Ňuchač chcel čo najrýchlejšie vypadnúť z ordinácie atraktívnej lekárky, ktorú mu dohodil Viktor, aby si posvietila na jeho neustále sa vracajúce alergie. No jej prekvapivé znalosti nie práve bežných chemických a biologických látok ho zaujmú – a ju zase jeho dar, ktorý vníma ako zaujímavý vedecký fenomén hodný ďalšieho skúmania. Netrvá dlho a ich úprimný záujem jeden o druhého sa začne pozvoľna meniť na priateľstvo, ktoré by po relatívne skorom fyzickom zblížení možno mohlo prerásť do niečoho hlbšieho, nebyť tajomstva, ktoré Tatiana starostlivo skrýva. Z času na čas totiž z nejakého dôvodu navštevuje vo väznici istého muža!

generál Bondarev (Nikolaj Čindjajkin)
Ňuchač - Bondarev
Foto: FILM.UA
 
Riaditeľ ÚZV je presne taký, aký muž v tejto nezávideniahodnej neľahkej pozícii musí byť – čiže v skratke inteligentný a energický diplomat. No keď si to situácia vyžaduje, vie byť občas nielen náležite tvrdý a neoblomný, ale dokonca až tyransky krutý a nemilosrdný! Zvyčajne to nejakým spôsobom súvisí s Ňuchačom, ktorému generál neverí, čo by sa za necht vošlo. Je mu skrátka krajne nesympatický, odkedy sa s ním zoznámil, hoci ani pri najlepšej vôli nedokáže presne povedať, prečo vlastne! Viktora však má rád ako vlastného syna, neprehliadnuteľne ho protežuje, kryje mu chrbát vo vypätých situáciách a vôbec sa netají tým, že je jeho osobným favoritom na post jeho nástupcu vo funkcii, keď sa jedného dňa konečne odhodlá odísť do zaslúženého dôchodku.

Irina Nordinová (Agne Grudyteová)
Ňuchač - Irina
Foto: FILM.UA
 
Je inteligentná, hriešne krásna a v tom, čo robí, naozaj dobrá. Vlastne nie, dobrá je v jej prípade slabý výraz. Je brilantná! Na veľkú zlosť Ňuchača, pre ktorého táto atraktívna mladá dáma predstavuje dosiaľ nepoznanú tvrdú konkurenciu... Irina je totiž od druhej série nová posila ÚZV - súdna lekárka, ktorá na rozdiel od Ňuchača dokáže pracovať aj v podmienkach, v ktorých je on zásluhou svojho extrémne citlivého čuchového orgánu totálne stratený, pretože mu intenzívne rušivé pachy (napríklad prenikavý, ničím neprehlušiteľný zápach mačacieho moču) nedovolia sústrediť sa na nič podstatné. Viktorovi okrem jej neprehliadnuteľne dokonalej fyziognómie na Irine imponuje... Vlastne všetko. Dokonca i to, že na jeho neohrabané pokusy o flirtovanie zvyčajne reaguje vskutku ľadovým tónom vyslovenou hrozbou fyzickej ujmy na zdraví. No či má u nej aspoň teoretickú šancu uspieť, alebo vôbec niekto, je zatiaľ vo hviezdach...