Pomôže vám ju regulovať klimatizácia.
Frázu teplo domova pozná každý, no nie všetci vedia aká je optimálna a zdravá hodnota teploty v interiéri. Ani to, že môže výrazne ovplyvniť nielen to, ako sa doma cítime, ale aj náš zdravotný stav. Zdravá miestnosť by mala mať dostatočný prísun čerstvého vzduchu a nemala by byť prekúrená.
S tým majú slovenské domácnosti problém už z minulosti. V krajinách bývalého východného bloku bolo zvykom byty a domy prekurovať. Nielen Slováci, ale aj naši najbližší susedia z Maďarska, Česka či Poľska obľubujú v domácnostiach vyššie teploty. Dôvodom boli najmä nižšie ceny energií a izbové teploty v zime bežne dosahovali 23 a viac stupňov.
Dnes je situácia iná. Domácnosti sa snažia čo najviac ušetriť práve na poplatkoch za vykurovanie. Tie sú najväčšou položkou, ktorú domácnosti ročne platia za energie. Pritom platí jednoduché pravidlo. Znížením teploty v jednotlivých miestnostiach len o jeden stupeň môžete ušetriť až šesť percent nákladov na energie.
Náklady na kúrenie môže ušetriť aj klimatizácia
Ideálnou možnosťou, ako docieliť optimálnu tepelnú pohodu pre všetkých členov rodiny, je klíma. Počas chladnejších jarných dní, keď už nie je hlavná vykurovacia sezónna, no vonku je ešte chladno si doma môžete pomocou klimatizačnej jednotky prikúriť. Klimatizácia dokáže fungovať ako energeticky úsporné a finančne nenáročné vykurovacie zariadenie.
Veľkou výhodou prikurovania klimatizáciou je dynamika – rýchlosť, akou klimatizácia dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Po zapnutí klimatizácie v režime "vykurovanie" sa efekt dostaví v priebehu niekoľkých minút a vzduch v miestnosti sa zohreje veľmi rýchlo.
Prikurovanie klimatizáciou najefektívnejšie funguje, keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo päť stupňov. V tomto prípade vedia klimatizácie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi, než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom.
Optimálna teplota v domácnosti sa v jednotlivých miestnostiach líši. Len ťažko sa vám bude dobre spať v prekúrenej izbe. V obývačke naopak pár stupňov naviac oceníte. Zároveň však treba brať ohľady na individuálne potreby jednotlivých členov domácnosti, zatiaľ, čo niekto sa cíti príjemne aj pri nižších teplotách, iný už môže pociťovať nekomfort.
Teploty v jednotlivých miestnostiach vo vašej domácnosti nastavujte podľa aktivít, ktoré v nich vykonávate, aj podľa toho, či sa vo vašej domácnosti zdržiavajú malé deti alebo starší ľudia.
Ideálna teplota v interiéri nemá prekročiť 20 stupňov. Až na kúpeľňu
Britské ministerstvo zdravotníctva vydalo ešte v roku 2014 analýzu, podľa ktorej sa ľudia doma cítia najlepšie pri teplote 18 až 20 stupňov. Vyššie interiérové teploty odporúčajú len pri veľmi malých deťoch, senioroch alebo chronicky chorých pacientoch.
K týmto teplotným odporúčaniam sa pripája aj Svetová zdravotnícka organizácia. Nižšie teploty v interiéri podľa nej nepredstavujú pre zdravých a vhodne oblečených ľudí žiadne zdravotné riziko. Práve naopak. Človek sa vďaka tomu lepšie adaptuje na chlad a nie je taký náchylný na bežné choroby.
Odporúčané teploty v jednotlivých miestnostiach
Miestnosť |
Teplota |
obývačka |
20 – 22°C |
spálňa |
16 – 18°C |
detská izba |
18 – 22°C |
kúpeľňa |
23°C |
kuchyňa |
18 – 21°C |
chodba |
15 – 18°C |
pracovňa |
20 – 22°C |
Ideálna teplota pre spálne je okolo 18 stupňov. V prípade, že spíte s malým bábätkom alebo v detských izbách môžete mať o jeden dva stupne viac. V obývačke a pracovni pokojne nastavte teplotu na 21 až 22 stupňov. Keďže sa nehýbete pri nižších teplotách by vám mohla byť zima. V kúpeľni znesiete aj 23 stupňov. Ak kúpete malé bábätko, teplota sa môže pohybovať okolo 25 stupňov.
Predsiene a chodby nemusíte vykurovať vôbec. Prípadne nastavte kúrenie na udržiavaciu teplotu okolo 17 až 18 stupňov. Samostatnou kapitolou je kuchyňa. Vhodná teplota je približne 18 stupňov a menej. Teplo z varenia dokáže miestnosť vyhriať. Ak však máte obývačku spojenú s kuchyňou, nastavte teplotu o niekoľko stupňov viac.
Zdravší vzduch v interiéri vďaka klimatizácii
Štatistiky ukazujú, že ľudia, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v prekúrených interiéroch sú oveľa náchylnejší na choroby dýchacích ciest. Suchý teplý vzduch vysušuje sliznice, ktoré sú potom ideálne miesto na šírenie vírusových respiračných chorôb.
Dodržiavanie optimálnych teplôt v jednotlivých miestnostiach a pravidelné vetranie sú najčastejšie rady na zabezpečenie zdravého vzduchu v domácnosti.
V zime je však vetranie spojené s veľkými stratami tepla a v lete zase s prehrievaním priestorov. Ak navyše žijete v mestskom prostredí, vetraním si len ťažko zabezpečíte čistý a zdravý vzduch. Ideálnou možnosťou, ako to docieliť je klimatizácia na splátky.
V klimatizácií získate niekoľko skvelých funkcií v jednom zariadení. Okrem čistého vzduchu a ideálnej teploty vám v interiéri dokáže zabezpečiť aj optimálnu vlhkosť. Tá je dôležitá najmä aj chcete predísť tvorbe nebezpečných plesní.
Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu disponujú špičkovými filtračnými systémami, ktoré zachytia nielen väčšie prachové častice, vlákna, zvieracie chlpy a prach, ale redukujú aj výskyt vírusov, baktérií a alergénov. Vďaka tomu je vzduch v miestnosti dokonale čistý.
Ak ste počuli, že ak v lete používate klimatizáciu nemusíte vetrať, neverte tomu. Chladný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch. Pri vetraní je však potrebné dodržať niekoľko dôležitých zásad.
Platí, že ak je klíma v prevádzke, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Najvhodnejšie je vetrať miestnosť skoro ráno alebo neskôr večer, keď je vonkajšia teplota i vzduch chladnejší. Pred vyvetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky.
Klimatizáciu v lete nastavte tak, aby teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím nepresiahol šesť stupňov. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo tridsať stupňov, klimatizácia by mala byť nastavená na 24 až 25 stupňov.
Vedeli ste, že...
Zatiaľ, čo u nás bolo a často aj je zvykom interiéry prekurovať v západnej Európe vnímajú podľa organizácie Zero Carbon Britain izbovú teplotu okolo 18 stupňov za dostačujúcu.
Vo Veľkej Británii sa ešte v sedemdesiatych rokoch pohybovali interiérové teploty len na úrovni štrnástich stupňov. Takáto teplota je vraj optimálna, ak je človek dôkladne oblečený.
Keď v marci 2010 navštívil súčasný kráľ Karol III., vtedy ešte princ Charles, Českú republiku, museli jeho prekúrené izby vetrať, aby sa cítil príjemne. Hostiteľov totiž upozornil na to, že teplota v interiéri má byť taká, aby si človek mohol bez ujmy na sebe ponechať spoločenský odev.
Krajiny južnej Európy, ktoré majú mierne zimy, kedy teploty neklesajú pod nulu, často v domoch ani kúrenie nemajú. V zime sa bežná interiérová teploty pohybuje okolo 16 až 17 stupňov. Naopak letné horúčavy im pomáha zmierňovať klimatizácia.