Tom a Jerry

01. 12 2021 05:15 | trinity
Tom a Jerry
Tom a Jerry

Kocúr a myšiak, zarytí (ne)priatelia na život a na smrť, spolu vytrvalo súperia – či už doma, vo svete... I v ďalekom vesmíre! :-)

(Tom and Jerry, Animovaný seriál, USA, 10. február 1940 – 19. september 1980, Stereo)


Počas sviatkov a prázdnin o cca 7.05
Je to neuveriteľné, no nepochybne najslávnejší kocúr a myšiak v histórii (nielen) animovaných filmov a seriálov uzreli svetlo sveta – alebo skôr filmového štúdia, hoci v tomto prípade je to zrejme jedno a to isté -, už v roku 1940! Nuž a odvtedy spolu vytrvalo zvádzajú nekonečné, a tiež nekonečne zábavné súboje „kto z koho“, kdekoľvek na seba narazia - či už v pohodlí svojho (nedobrovoľne) spoločného domova, hlboko pod vodnou hladinou alebo dokonca i v ďalekom vesmíre. Je naozaj zvláštne, že za celý ten čas sa spolu v podstate nikdy naozaj nerozprávali, aj keď často spievali, výskali, jačali, lapali po dychu, hurónsky sa smiali, počítali či odpočítavali alebo objavne vykrikovali „Aha!“ Nuž a ešte o čosi zvláštnejšie to možno vyznieva v kontexte, že všetky ostatné vedľajšie postavy, ktorých sa za tie roky nakopilo naozaj úctyhodné množstvo, toho naopak nahovorili neúrekom...! :-)


Čo možno neviete
Len málokto vie, že i v pilotnej epizóde dnes už naozaj kultového animovaného seriálu, na ktorom doslova vyrástlo niekoľko generácií divákov po celom svete, sa objavila postava Tomovej domácej – alebo skôr jej nohy -, ktorú tak veľmi desí predstava akéhokoľvek hlodavca, no najmä istej všetečnej myši, v jej skromnom príbytku. Ibaže v tejto epizóde s názvom, ktorý je v origináli vtipnou slovnou hračkou (Puss Gets The Boot) a s istou dávnou fantázie ho možno preložiť ako „Kopačky pre kocúra“, vyzeral Tom úplne inak, ako dnes – a aj jeho meno bolo iné... Ehm, Jasper. :-)