Americký ostreľovač

09. 01 2021 09:10 | trinity
Americký ostreľovač
Americký ostreľovač Foto: Warner Bros.

Udalosti, ktoré zmenili svet, zasiahli aj Američana Chrisa. Šiel brániť rodinu a vlasť, ale každým výstrelom... Sa od nich vzďaľoval.

(American Sniper, Akčný film, 128', USA, 2014, Stereo, HD)
Réžia: Clint Eastwood
Hrajú: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Jake McDorman, Cory Hardrict, Eric Ladin, Luke Grimes, Sammy Sheik, Tim Griffin, Brian Hallisay, Ben Reed, Elise Robertson, Keir O'Donnell, Cole Konis, Luke Sunshine, Reynaldo Gallegos


Nebudeme si klamať... Vojna a jej zverstvá zmenia každého človeka, ktorý má to šťastie z nej nejakým zázrakom vyviaznuť živý. A je pritom úplne jedno, či ste v nej na jednej alebo druhej znepriatelenej strane, rovnako ako to, či ste jej nedobrovoľným pasívnym účastníkom alebo aktívnym bojovníkom za tie či oné ideály. Niekto utŕži už na prvý pohľad neprehliadnuteľné zranenia, iný ich viac či menej úspešne skrýva kdesi hlboko v nepredstaviteľne traumatizovanej duši. Jedným z mužov, ktorých opakované nasadenie v prvej línii desivo poznačilo, bol i mnohými oceneniami ovenčený americký vojnový veterán Chris Kyle (Bradley Cooper), ktorého k vstupu do armády inšpirovali teroristické útoky na americké veľvyslanectvá v Tanzánii a Keni v roku 1998. Desať rokov v službách amerického námorníctva u jednotiek SEAL, s ktorými sa ako ostreľovač zúčastnil štyroch misií v Iraku, z neho spravilo legendu. Ale tiež muža, ktorý ani po návrate domov nedokázal zabudnúť na vojnu a na všetku tú hrôzu, ktorej bol svedkom , na ktorej sa sám výrazne podieľal a... Ktorú si odtiaľ priniesol so sebou.


Čo možno neviete
* Film je inšpirovaný kontroverzne prijatým knižným autobiografickým bestsellerom držiteľa viacerých významných vojenských ocenení (podľa rozličných zdrojov až dvoch strieborných a šiestich bronzových hviezd) a s viac ako 160 potvrdenými zabitiami (dosiaľ) najúspešnejšieho ostreľovača v histórii americkej armády – Texasana menom Christopher Scott Kyle.

* V menších vedľajších úlohách sa vo o filme mihne mnoho známych tvárí, ktoré poznáte z portfólia televízie Markíza – napríklad Owain Yeoman (detektív Wayne Rigsby z Mentalistu), Eric Close (agent FBI Martin Fitzgerald zo seriálu Bez stopy) či Brian Hallisay (problémový Kyle z Hriešneho zoznamu alebo Will z komediálneho seriálu Rozprávkovo bohaté).

Sledujte v nedeľu, 31. januára, o 22.20 – alebo v repríze v pondelok, 1. februára, o 2.40!

Komentáre (0)