Strážca poriadku VI.

03. 06 2020 12:55 | trinity
Strážca poriadku
Strážca poriadku

Je tvrdý, večne naštvaný, nezlomný ako žula a neustúpi ani o piaď! Vie presne, kým nechce byť - menej už, kým vlastne je...

(Justified, Kriminálny seriál, 41´, USA, 16. marec 2010 - 14. apríl 2015, Stereo, HD)
Hrajú: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Erica Tazel, Jacob Pitts, Walton Goggins, Natalie Zea, David Meunier, Jere Burns


Utorok až piatok po polnoci
Drsný fešák Raylan Givens (Timothy Olyphant) je bez debaty jedným z najlepších vyšetrovateľov kancelárie amerických maršalov. No jedného dňa sa všetko pos... Pokazilo. V ten deň totiž v slnečnom Miami, kde celé roky viac-menej bezproblémovo dbal o dodržiavanie zákona, úplne chladnokrvne zastrelil nebezpečného gangstra Thomasa „Tommyho“ Buckleyho (Peter Greene), s ktorým mu skrátka došla trpezlivosť. No, nie celkom, vlastne ho poslal na večnosť preto, lebo pomstil kamaráta, ktorému Tommy priamo pred jeho očami strčil do úst dynamit a odpálil ho ako silvestrovský delobuch... A tak nečudo, že Raylana jeho nadriadení na výstrahu pre ostatných prípadných rebelských pištoľníkov za trest preložili do jeho rodného Kentucky – na to úplne posledné miesto na svete, kde sa kedy chcel ocitnúť!

Nový džob v provinčnom mestečku sa prekvapivo ukáže byť oveľa zaujímavejší a oveľa menej pokojný, než očakával – americký zapadákov ako vystrihnutý z katalógu je totiž v skutočnosti skorumpovaná a nechutne páchnuca bažina plná drog, násilia a rasizmu, v ktorej ho navyše skôr či neskôr zákonite dobehne jeho minulosť.

A to, žiaľ, znamená nielen to, že sa musí voľky-nevoľky zaoberať kriminálnymi aktivitami svojho kamaráta z mladosti Boyda (Walton Goggins), dnes poriadne vyšinutého rasistického vraha... Nie, Raylan totiž zjavne nemohol urobiť nič hlúpejšie, ako zapliesť sa s krásnou Avou (Joelle Carter), pre ktorú mal slabosť ešte od strednej, keď bola roztlieskávačkou. Nie je to totiž tak dávno, čo Ava svojho násilníckeho manžela Bowmana odbachla brokovnicou – manžela, ktorý bol zhodou okolností Boydov brat...


Kto je kto
Raylan Givens (Timothy Olyphant)

Strážca poriadku - Raylan
 
Narodil sa a vyrástol v malom kentuckom zapadákove menom Harlan. Ako mladý sa intenzívne venoval športu, obháňal baby a pracoval v miestnych uhoľných baniach. Nanešťastie však doma rozhodne nemal na ružiach ustlané... Práve naopak, problémy boli u Givensovcov na dennom poriadku, Raylan totiž vyrastal v tieni svojho tvrdého otca Arla (Raymond J. Barry), profesionálneho kriminálnika. No a keďže Raylan chcel byť všetkým, čím jeho otec nebol, len aby sa mu ani trochu nepodobal, opustil Kentucky s jasným cieľom – stať sa americkým maršalom. Už ako malý chlapec totiž obdivoval hrdinských strážcov zákona v kultových westernových seriáloch, ako napríklad Dymiace kolty. A s veľkou pravdepodobnosťou práve toto výrazne ovplyvnilo nielen jeho dnešný šatník – kovbojský klobúk a čižmy -, ale aj spôsob, akým bojuje so zločinom. Mimochodom, práve kvôli nemu Raylan zas a znova balansuje na pokraji legálnosti... Vôbec ho neteší, že sa zrazu ocitol na mieste, kam sa už nikdy neplánoval vrátiť - v Kentucky -, ako nová posila kancelárie maršala v Lexingtone. Je síce skutočný hrdina, no i tak ho nemilosrdne prenasleduje jeho minulosť, kvôli ktorej sa (nie celkom bezdôvodne) obáva, že je svojmu otcovi možno podobnejší, než mu je milé!

Art Mullen (Nick Searcy)
Strážca poriadku - Art
 
Raylanov priamy nadriadený v šerifskej kancelárii v Lexingtone. Raylan sa s ním pozná ešte z čias, keď spolu vo výcvikovom stredisku v Glyncu učili budúcich maršalov zaobchádzať so strelnými zbraňami. Art je skrz-naskrz dobrý človek, typický dobrácky južan, ktorého mierne optimistický pohľad na svet sa však dlhými rokmi v policajných službách, ehm... Povedzme, že vyjasnil. Alebo aspoň zrazil s realitou. Istým spôsobom je to ten dobrý, starostlivý a láskavý otec, po ktorom Raylan vždy túžil, no osud mu ho, žiaľ, nikdy nedoprial. No tak či onak si Art plne uvedomuje všetky možné riziká spojené s faktom, že súčasťou jeho tímu je svojhlavý kovboj, ktorý si všetko robí po svojom – a jeho najväčšie obavy sa, žiaľ, v pomerne krátko čase ukážu ako opodstatnené...

Ava Crowderová (Joelle Carter)
Strážca poriadku - Ava
 
Ako dieťa a tínedžerka bývala len pár blokov od Raylanovho rodného domu – a tak nečudo, že bol do nej Raylan, neodolateľne krásnej a ohybnej roztlieskávačky, po uši zamilovaný. Krátko po jeho odchode z Harlanu sa Ava vydala za miestnu futbalovú hviezdu Bowmana Crowdera, ktorého kariéra i ambície sa rozplynuli v nenávratne rovnako rýchlo ako dym z dohorievajúcej cigarety... No a ich manželstvo sa rovnako rýchlo zmenilo na dlhoročné peklo, plné násilia a zneužívania. Skončilo sa v momente, keď ho Ava, odhodlaná oslobodiť sa za každú cenu, nečakane chladnokrvne odkrágľovala. Po Raylanovom návrate do Kentucky sa mu Ava snažila pomôcť dostať sa k Boydovi, v neposlednom rade aj preto, že o ňu jej nepodarený švagor vždy javil dosť nemiestny záujem, ktorý ju ani v najmenšom netešil – na rozdiel od Raylanovho záujmu, ktorý jej lichotil už na škole a ktorý už vtedy, aj keď on o tom ani len netušil, opätovala... Ich vzájomná príťažlivosť ani po rokoch nevyprchala. Naopak, je ešte silnejšia. Obaja vedia, že by ani jednému z nich príliš neprospelo, keby si Raylan začal s jedinou svedkyňou v tomto už i tak dosť komplikovanom prípade, a navyše tiež hlavnou podozrivou z hrdelného zločinu... No čo narobíš, city neoblbneš.

Rachel Brooksová (Erica Tazel)
Strážca poriadku - Rachel
 
Na rozdiel od Raylana nebol nástup do policajných služieb jej najväčším snov už od detstva. Ani náhodou. Bol to skrátka len dobre platený džob s množstvom sociálnych výhod a v podstate absolútnou istotou, že o miesto, o ktoré sa uchádzate, pre prípadný obrovský záujem davov nezamestnaných rozhodne neprídete – nič podobné totiž ani zďaleka nehrozí... Našťastie však Rachel dosť rýchlo pochopila, že je v tom, čo robí, naozaj dobrá. A keďže si svoju služobnú pozíciu v Lexingtone musela naozaj veľmi tvrdo vydobyť, je pochopiteľne skalopevne rozhodnutá nenechať sa o ňu len tak ľahko pripraviť!

Tim Gutterson (Jacob Pitts)
Strážca poriadku - Tim
 
Málokto to vie, no sú v podstate len dva spôsoby, ako sa stať americkým maršalom – buď vás čaká štvorročný dosť tvrdý výcvik alebo služba v armáde. Asi veľmi neprekvapí, že sa Tim rozhodol pre tú druhú možnosť. Dlhé roky slúžil u rangerov - špeciálnej jednotky americkej armády - ako ostreľovač a dosť dlhý čas strávil v na misii v Afganistane, čo ho dosť výrazne poznačilo, aj keď to možno na prvý pohľad hneď nevidno. Zvyčajne totiž pôsobí ako pokojný a vyrovnaný chlap, ktorý si len robí svoju právu a o iné sa nestará. Ehm... Nuž áno. Zvyčajne.

Komentáre ( 0)