Lovkyne zombíkov

20. 11 2021 07:40 | trinity
Lovkyne zombíkov
Lovkyne zombíkov Foto: Columbia Pictures

Na sestry Jane a Elizabeth by sa mohlo aspoň cez prsty usmiať šťastie... Teda, ak nejakým zázrakom prežijú naokolo zúriacu zombie-apokalypsu!

(Pride and Prejudice and Zombies, Dobrodružný film, 103', USA/VB, 2016, Stereo, HD)
Réžia: Burr Steers
Hrajú: Lily James, Sam Riley, Bella Heathcote, Ellie Bamber, Millie Brady, Suki Waterhouse, Douglas Booth, Sally Phillips, Charles Dance, Jack Huston, Lena Headey, Matt Smith, Emma Greenwell, Eva Bell, Aisling Loftus


Akoby život v Anglicku na konci 18. storočia nebol už i tak ťažký a komplikovaný až strach... Je tiež zamorený hordami živých mŕtvych! Po epidémii moru, ktorý bol na ostrovy zavlečený odkiaľsi z kolónií, totiž tí či nákaze podľahli, nezomreli a nezotleli v zemi, ako bolo dovtedy dobrým zvykom, ale povstali, zamorili Britániu a odvtedy hnaní neutíšiteľným hladom po čerstvom ľudskom mäse – a obzvlášť mozgoch – neúnavne križujú krajinu a poľujú na v posledných desaťročiach naozaj dramaticky zdecimované zvyšky ľudskej populácie. Nájsť v tomto pekle na Zemi niekoho, kto by mohol byť vašou spriaznenou dušou, vzhľadom na okolnosti nie je pre tých, čo prežili, práve jednoduché. A tak asi neprekvapí, že ani päť krásnych sestier Bennetových si zatiaľ nenašlo vhodného ženícha. Vlastne, ani nevhodného. Skrátka žiadneho. No ktovie, možno by sa šťastie predsa len mohlo aspoň cez prsty usmiať na plachú Jane (Bella Heathcote) a jej temperamentnú sestru Elizabeth (Lily James), ktoré upútali najlepších priateľov Bingleyho (Douglas Booth) a Darcyho (Sam Riley). Teda, za predpokladu, že tú naokolo zúriacu zombie-apokalypsu - a z mnohých dôvodov oveľa desivejšie dohadzovačské šialenstvo pani Bennetovej (Sally Phillips) - nejakým zázrakom vôbec prežijú...


Čo možno neviete
* Film je voľne inšpirovaný románom Pýcha a predsudok anglickej spisovateľky Jane Austen.

* Herci Lena Headey a Charles Dance, ktorí si vo filme strihli Lady Catherine de Bourgh a pána Benneta, sa už predtým stretli na rovnakom pľaci – v seriáli Hra o tróny, v ktorom ona osem rokov hrala podlú intrigánku Cercei a on štyri roky jej tyranského otca Tywina Lannistera!

* Britskú krásku Lily James, alias filmovú Elizabeth, preslávilo nielen účinkovanie v historickom seriáli Downton Abbey, ale predovšetkým hlavná rola v hranom remaku pôvodne klasickej animovanej rozprávky Popoluška. Mimochodom v čase nakrúcania bola priateľkou o osem rokov staršieho hereckého kolegu Matta Smitha, ktorý v ňom stvárnil jej neželaného ctiteľa, pána Collinsa. Ich päťročný vzťah sa po rozchode koncom roka 2019 a druhom pokuse o šťastie o pár mesiacov neskôr (zrejme už) definitívne skončil na jeseň roka 2020.

* Sama Rileyho, predstaviteľa filmového pána Darcyho, si fanúšikovia zamilovali ako havrana Diavala v rozprávke Vládkyňa zla a jej pokračovaní, v ktorých sa hlavných úloh zhostili Angelina Jolie a Elle Fanning.

* Krásavca Douglasa Bootha, ktorý vo filme vdýchol život pánu Bingleymu, si možno pamätáte z romantickej komédie Beznádejne zamilovaná Lola s Miley Cyrus a Demi Moore, alebo z akčného dobrodružného filmu Jupiter na vzostupe s Milou Kunis a Channingom Tatumom.

* Ak sa vám Sally Phillips, alias filmová pani Bennetová, zdá povedomá, nemýlite sa – hoci má na konte slušnú plejádu rôznorodých rolí, najviac fanúšikov jej zaistila úloha strelenej Shazzer, najlepšej kamarátky hlavnej hrdinky v (zatiaľ) trilógii Bridget Jonesová!

Sledujte v nedeľu, 12. decembra, o 1.40!