Cestovatelia v čase

14. 12 2019 07:15 | trinity
Cestovatelia v čase
Cestovatelia v čase Foto: Columbia Pictures/TV Dajto

Musia zabrániť kompromitovaniu našej minulosti a zachrániť tak nielen našu prítomnosť, ale i budúcnosť!

(Timeless, Dobrodružný seriál, USA, 3. október 2016 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barrett, Claudia Doumit, Goran Višnjić, Paterson Joseph, Sakina Jaffrey


Utorok až sobota nadránom (Od 2. januára.)
Čo všetko sa môže pokaziť, keď geniálny vedec zostrojí prevratný vynález, ktorý môže dramaticky zmeniť dejiny ľudstva, ako ich poznáme? Teoreticky vôbec nič... Alebo úplne všetko. Pravda je zrejme niekde uprostred. Isté však je, že Lucy (Abigail Spencer), Wyatt (Matt Lanter) a Rufus (Malcolm Barrett) sa to, na rozdiel od zvyšku sveta, ktorý dosiaľ žije v sladkej nevedomosti, dozvedia práve dnes. Po krádeži prototypu funkčného stroja času, o ktorého vývoji nielenže nevedela vláda, ale dokonca ani žiadna z tajných služieb, sa totiž práve oni traja v istom zmysle stali jedinou nádejou ľudstva! Pretože len oni, vďaka cestovaniu v čase v staršom prototype, môžu zabrániť kompromitovaniu našej minulosti a zachrániť tak nielen našu prítomnosť, ale i budúcnosť!

No keďže aj oni sú len ľudia a nie stroje, nedokážu vždy na povel vypnúť emócie a bez jediného zaváhania či pochybností splniť všetky rozkazy... Akceptovať smrť mnohých nevinných, slávnych osobností histórie či detí je totiž možno ľahké, ak sa o tom bavíte čisto teoreticky ako o časoch dávno minulých v bezpečí vlastnej časovej línie, no keď tejto voľbe musíte čeliť priamo na mieste tvárou v tvár, rozhodovanie už ani také jednoduché, ani jednoznačné nie je.

A je tu ešte jeden nezanedbateľný problém. Jednoznačné totiž prestáva byť aj to, čo sa predtým zdalo byť absolútne nepriestrelné... A síce nepriateľ, s ktorým majú Lucy, Wyatt a Rufus pri každom novom výlete do minulosti dočinenia. Pretože muž menom García Flynn (Goran Višnjić), kvôli ktorému sa ich neuveriteľné dobrodružstvo vlastne začalo, aj keď sa to spočiatku zdá absurdné, ním možno predsa len nie je...


Kto je kto
Lucy Prestonová (Abigail Spencer)

Cestovatelia v čase - Lucy
Foto: Columbia Pictures
 
Hoci by vďaka výnimočnému intelektu mohla byť kýmkoľvek a robiť čokoľvek, celé roky sa z lásky a úcty k vážne chorej mame zubami-nechtami držala neperspektívneho a slabo plateného miesta profesorky histórie na katedre, ktorú kedysi založila práve jej mama. Zrejme by sa nikdy nevymanila z bludného kruhu, keby jedného dňa pri jej dverách nezazvonil agent národnej bezpečnosti... Od tej chvíle totiž (nielen) v jej živote už nič nie je ako predtým! A práca v tíme snažiacom sa zachrániť minulosť je pritom, prekvapivo, tá najmenej šokujúca, hoci všetky ostatné s ňou neoddeliteľne súvisia –zázračné uzdravenie Lucyinej mamy Carol (Susanna Thompson), vymazanie jej sestry Amy (Bailey Noble) z histórie či fakt, že je zrazu snúbenicou krásavca Noaha (Daniel di Tomasso), ktorého vôbec nepozná!

Wyatt Logan (Matt Lanter)
Cestovatelia v čase - Wyatt
Foto: Columbia Pictures
 
Je tak trochu paradox, že práve skúsený vojak, zvyknutý bez zbytočných otázok vykonávať rozkazy iných a nespochybňovať ich ani na sekundu, má zo všetkých troch členov nového tímu zrazu najväčší problém odosobniť sa. Keďže sa riadi srdcom, najťažšie nesie jednu z kľúčových podmienok cestovania časom – za žiadnych okolností nezasahovať do udalostí, ktoré sa už stali, pretože každá hocako nepatrne pôsobiaca zmena v minulosti môže mať nedozerné následky pre súčasnosť! Pravdepodobne má jeho nezávideniahodné vnútorné rozpoloženie na svedomí smrť jeho manželky Jessicy, z ktorej sa Wyatt obviňuje. Urobil by všetko na svete, aby tú tragédiu zvrátil! No či už sa to podarí alebo nie, jeho srdce jej bude patriť naveky. Aj keď si doň - hoci to ani jeden z nich neplánoval - pozvoľna nájde cestu iná žena... Lucy.

Rufus Carlin (Malcolm Barrett)
Cestovatelia v čase - Rufus
Foto: Columbia Pictures
 
Svojrázny programátor vôbec nie je nadšený predstavou, že práve on má byť tretím členom prvého tímu cestujúceho časom v snahe zachrániť dejiny a zároveň pilotom staršieho prototypu, ktorým mal byť pôvodne len záchranným člnom ukradnutého supertajného stroja času. Na rozdiel od svojich nových kolegov totiž o tomto projekte vie viac, ako mu je milé. Vlastne, až donedávna sa na ňom významnou mierou podieľal. Najviac ho však škrie, že musí mať pred svojimi novými priateľmi tajnosti. Pretože veľmi dobre vie, že tvárou v tvár nepredstaviteľným hrozbám, ktorým sú nútení pri svojich cestách čeliť zas a znova, úspech či neúspech ich misie a budúcnosť ľudstva závisia od vzájomnej dôvery. A bez pravdy a úprimnosti niet žiadnej dôvery. Ani dôvery, ani priateľstva... Ani nádeje.

Jiya (Claudia Doumit)
Cestovatelia v čase - Jiya
Foto: Columbia Pictures
 
Nenápadne pôsobiaca mladá asistentka je, hoci by to z nezasvätených i zasvätených tipoval len málokto, neoddeliteľnou súčasťou projektu ciest časom. Aj ona totiž, rovnako ako Rufus a geniálni vedci Connor Mason (Paterson Joseph) a Anthony Bruhl (Matt Frewer), totiž pomáhala zostrojiť prvý funkčný stroj času na svete! Medzi ňou a Rufusom, ktorého má v budúcnosti nahradiť v tíme ako pilota stroja času, to neprehliadnuteľne iskrí a je zrejme len otázkou času, kedy sa jeden z nich osmelí a urobí prvý krok...

García Flynn (Goran Višnjić)
Cestovatelia v čase - Flynn
Foto: Columbia Pictures
 
Spočiatku sa zdá, že konanie bývalého brilantného tajného agenta, ktorý sa tak nepochopiteľne vydal na cestu zločinu, absolútne nedáva zmysel. Jeho dôvody, nech už sú akékoľvek, sú totiž zahalené rúškom tajomstva. Šokujúca pravda však postupne začína vychádzať najavo a každý kúsok temnej skladačky jeden po druhom zapadajú na svoje miesto ako v puzzle. Zaujímavé tiež je, že kľúčovú úlohu v podstate všetkých jeho šokujúcich krokoch zohráva tajomný denník z budúcnosti, ktorého autorom je, verte tomu alebo nie... Lucy.


Čo možno neviete
* Hlavné postavy seriálu dostali mená podľa postáv kultovej komédie o cestovaní časom, filmu Skvelé dobrodružstvo Billa a Teda z roku 1989 – Lucy má priezvisko Teda Prestona v podaní Keanu Reevesa, Wyatt zase Billa Logana, ktorého si strihol u nás nie veľmi známy Alex Winter. Rufusovo meno je poctou nielen ďalšej postave z filmu, ale i mužovi, ktorý ju stvárnil – Rufus podľa postavy a Carlin podľa dnes už nebohého herca, producenta a scenáristu Georgea Carlina, ktorý mu vdýchol život.

* Atraktívneho chorvátskeho herca Gorana Višnjića, ktorý si v seriáli zahral hlavného záporáka Garcíu Flynna, si diváci Markízy zamilovali ako šarmantného lekára Luku Kovača, ktorého v kultovom lekárskom seriáli Pohotovosť stvárňoval úctyhodných deväť rokov.

* Herečku Susannu Thompson, ktorá sa v seriáli objaví v úlohe Lucyinej mamy Carol, diváci Markízy poznajú vďaka seriálu Arrow, v ktorom stvárnila hrdú Moiru Queenovú – matku milionára Olivera Queena, alias pomstiteľa Arrowa, v podaní atraktívneho Stephena Amella!

* Dej seriálu tematicky (nielen) fanúšikom mierne pripomína španielsky sci-fi seriál Ministerstvo času (El Ministerio del Tiempo), mapujúci osudy trojčlennej hliadky fiktívneho supertajného španielskeho ministerstva času (tvorí ju jedna žena a dvaja muži), ktorej úlohou je skúmať incidenty spôsobené cestovaním v čase, strážiť portály času a snažiť sa zabrániť zločincom z rôznych časových období skokmi v čase meniť históriu Španielska.

Komentáre ( 0)