Lovec zločincov

04. 09 2019 14:35 | trinity
Lovec zločincov
Lovec zločincov Foto: Warner Bros./TV Dajto

Pracujeme v utajení, nikdy nás nenájdeš. Ale keď nastane tvoj čas, či už si obeť alebo zločinec... My nájdeme teba!

(Person of Interest, Akčný seriál, 43´, USA, 22. september 2011 - 21. jún 2016, Stereo, HD)
Hrajú: Jim Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Taraji P. Henson, Sarah Shahi


Utorok až sobota o cca 3.00
Je to už zopár rokov, čo sa tajomnému programátorskému géniovi Haroldovi Finchovi (Michael Emerson) podarilo vyvinúť prevratný Stroj s jedinečným softvérom. Prevratný a jedinečný preto, lebo nahráva a spracúva všetky elektronické záznamy použiteľné na sledovanie, či už ide o policajné vysielačky, telefonáty z mobilu alebo zábery z bezpečnostných kamier – a to všetko preto, aby s dych vyrážajúcou presnosťou vypočítal, kedy dôjde k nejakému zločinu násiliu! Vývoj tohto stroja a neobmedzený prístup k potrebným dátam iniciovala americká vláda, aby predišla obdobným hrôzostrašným teroristickým útokom, aké zdecimovali krajinu 11. septembra 2001. Nanešťastie to bolo to jediné, čo kompetentných zaujímalo – veľké a ešte väčšie potenciálne hrozby masového charakteru. Lúpeže, ozbrojené prepady, znásilnenia, týranie či vraždy, ktoré sú vo veľkomestách takpovediac na dennom poriadku, považovali za nepodstatné, bezpredmetné...

No Finch, ktorému sa vďaka množstvu bezpečnostných opatrení a protokolov podarilo zabezpečiť, aby jeho stroj nikto nemohol zneužiť, mal na vec iný názor, a preto si do systému nechal akési „zadné vrátka“. Takže hoci bol nútený utiahnuť sa krátko po jeho naprogramovaní do ilegality, stroj mu posiela čísla sociálnych poistiek „záujmových osôb – teda ľudí, v ktorých okolí v krátkom čase dôjde k nejakému násilnému činu. Má to však jeden nie nepodstatný háčik – Finch ani len netuší, komu bude ďalšie číslo patriť – či obeti alebo páchateľovi!

A pretože nepatrí práve k akčným typom, ktorí v prípade potreby zneškodnia nepriateľa a ochránia zverenú osobu aj za cenu vlastného života, našiel si partnera, ktorý to všetko dokáže! Je ním bývalý zabijak zo CIA John Reese (Jim Caviezel), pre ktorého je pomoc Finchovi pri pátraní a záchrana nevinných životov druhou šancou dať si do poriadku ten vlastný. Alebo možno poslednou... Nie celkom dobrovoľne sa ich spojencami stanú dvaja policajní detektívi Lionel Fusco (Kevin Chapman) a Joss Carterová (Taraji P. Henson), o čom ale oni navzájom nevedia – a to sa paradoxne nezmení, ani keď sa z nich po Fuscovom preložení na oddelenie vrážd stanú partneri!


Kto je kto
John Reese (Jim Caviezel)

Lovec zločincov - Reese
Foto: Warner Bros.
 
Bývalý člen špeciálnych bojových jednotiek americkej armády a neskôr taktický dôstojník CIA je - alebo aspoň donedávna bol – oficiálne mŕtvy, údajne zahynul počas nevydarenej misie v Číne. Kým ale v skutočnosti a čím všetkým si v živote prešiel, to okrem neho zrejme nik nevie... No čo sa o ňom zistiť dalo, to vie Finch – ako napríklad to, že krátko predtým, ako sa stretli, prišiel Reese o svoju životnú lásku Jessicu (Susan Misner), čo ho veľmi poznačilo a temer zničilo... na druhej strane Reese, ktorý je rovnako zdatný v používaní temer všetkých typov zbraní, súboji jeden na jedného a rôzne taktiky prežitia hádam dokáže odrecitovať aj v spánku, toho o Finchovi vie veľmi málo, alebo skôr menej ako nič – pretože vždy, keď sa ňom snaží niečo vypátrať, narazí.

Harold Finch (Michael Emerson)
Lovec zločincov - Finch
Foto: Warner Bros.
 
Samotársky a v podstate veľmi plachý vynálezca softvéru sa vďaka svojej genialite stal miliardárom. Za svoj najväčší úspech však považuje vynález unikátneho stroja, ktorý na základe analýzy sledovacích dát dokáže vyselektovať čísla sociálnych poistiek osôb, ktoré sa môžu potenciálne stať obeťami alebo páchateľmi trestných činov. Po tragédii v jeho súkromnom živote, keď nedokázal zabrániť smrti svojho spoločníka a blízkeho priateľa Nathana Ingrama (Brett Cullen), sa rozhodol pomáhať aspoň tým tisícom anonymných duší, ktorých čísla sociálneho poistenia stroj neprestáva chrliť – a preto naverboval Reesea, aby sa stal akousi jeho „predĺženou rukou“ pri ochrane ohrozených a pacifikovaní zločincov. Reese o ňom v podstate vie len toľko, čo mu o Finch sebe povedal - takže okrem toho, že býva i pracuje v starej opustenej knižnici, temer nič... Teda ak nerátame to, čo je vidieť na prvý pohľad – že zjavne následkom početných ťažkých zranení z minulosti má Finch neustále bolestne strnulý postoj, nedokáže otáčať hlavou a veľmi nápadne kríva...

Lionel Fusco (Kevin Chapman)
Lovec zločincov - Fusco
Foto: Warner Bros.
 
Skorumpovaný policajt, ktorého Reese prinúti stať sa jeho očami a ušami na policajnom oddelení. Aby im bol ešte viac nápomocný, Finch zariadi jeho preloženie na oddelenie vrážd, kde sa stane Carterovej novým partnerom. Hoci sa Fusco v práci pre Reesea a Fincha po nejakom čase doslova nájde a je k nim, ak to o skorumpovanom policajtovi vôbec možno povedať, nadmieru lojálny... Stále pred nimi tají temné tajomstvo o smrti svoj podiel na smrti iného skorumpovaného policajta, zapleteného s nebezpečnou policajnou mafiou, ťahajúcou (nielen) v New Yorku za všetky podstatné nitky. O existencii vševediaceho stroja nemá ani najmenšie tušenie - teda, aspoň spočiatku.

Josselyn „Joss“ Carterová (Taraji P. Henson)
Lovec zločincov - Carterová
Foto: Warner Bros.
 
Detektívka oddelenia vrážd newyorskej polície, ktorej manžel pred časom zahynul pri výkone služby, preto svojho jediného dospievajúceho syna Taylora (Kwoade Cross) vychováva sama. Isté obdobie bola armádnou vyjednávačkou na bojových misiách v zahraničí a úspešne zložila právnické skúšky, no v roku 2004 sa práva v tejto podobe vzdala – aby sa k nemu mohla vrátiť v inej podobe, ako policajná dôstojníčka. Reese jej po prvý raz skrížil cestu – a plány – počas potýčky so skupinou mladých mužov v metre, no vtedy ho vnímala len ako neznámeho tajomného muža v tmavom obleku. Spočiatku je odhodlaná dolapiť ho a zatknúť, no potom sa prekvapivo – najmä pre ňu samu – stane jeho a Finchovým spojencom! Rovnako ako Fusco, ani ona nevie nič o existencii Finchovho prevratného vynálezu.

Komentáre ( 0)