Sekerovci

18. 06 2022 07:00 | www.markiza.sk
Sekerovci
Sekerovci

Tak toto sú oni! Fakt vtipná rodinka! Ale pozor, neberte si nič „na sekeru“... :-)

(Komediálny seriál, SR, 2010, Stereo)
Hrajú: Jevgenij Libezňuk, Tatiana Kulíšková, Juraj Kemka, Peter Brajerčík, Bohunka Vaňková, Alena Ďuránová


Sobota o 7.40 (Od 9. júla.)
Manželia Vincent (Jevgenij Libezňuk) a Jarmila (Tatiana Kulíšková) Sekerovci žijú v Timravanoch, malom mestečku v nešpecifikovanom kúte Slovenska, dostatočne ďaleko od Bratislavy (miestni si na označenie „mesto“ potrpia, v skutočnosti však Timravany vykazujú všetky znaky dediny), už celú večnosť. Vincent je najväčší škrob v meste a jeho najčastejšia veta znie „Určite je to drahé“, Jarmila naopak pokojná a dobrá duša, rada háčkuje a šéfuje miestnemu spevokolu. Nuž a obaja spolu vedú rodinný biznis – malé mäsiarstvo!

Sekerovci majú tri deti. Dcéra Betka (Bohunka Vaňková) je v tínedžerskom veku, pohŕda rodinou a čo najskôr sa chce dostať z malého mestečka preč. Syn Pavol alias Pipo (Peter Brajerčík) je futbalista, rebel a trošku „vyšinutý". Pomáha otcovi v mäsiarstve. Najstarší syn Jano (Juraj Kemka) sa po rokoch strávených v Bratislave rozhodol vrátiť do rodného mestečka, kde si spolu s manželkou Júliou (Alena Ďuránová) plánuje postaviť dom. Zatiaľ však naň ešte stále šetria, takže v rámci náhradného riešenia bývajú u jeho rodičov...


Kto je kto
Vincent Sekera (Jevgenij Libezňuk)

Sekerovci
 
Mäsiar, ktorý väčšinu svojho života prežil v socializme, kedy mäsiari patrili takpovediac k malomestskej normalizačnej „šľachte“. Získal však zlé návyky vo vzťahu k zákazníkom a jeho heslom je - pán som ja, nie zákazník. Od revolúcie sa snaží prežiť v tvrdom svete kapitalizmu a hoci mu jeho prirodzený obchodný inštinkt nedá zahynúť, jeho pokrivené obchodné návyky mu kazia možnosť byť raz naozaj bohatý. Sekera je najlakomejší človek v meste. Ak má šancu zarobiť čo i len cent, je schopný urobiť takmer čokoľvek. Ak ho má naopak minúť, je schopný urobiť takisto čokoľvek, len aby tomu zabránil.

Jarmila Sekerová (Tatiana Kulíšková)
Sekerovci
 
Je to typ ženy, ktorá vždy presne vie, čo chce. Sekera jej ako mladý drzáň ihneď zaimponoval a svojho muža má veľmi rada. Jeho extrémnu lakomosť rada vydáva za šetrnosť a snaží sa ju tak aj sama pre seba ospravedlniť. Drží svoju rodinu pevne v rukách a neuvedomuje si, že občas drží opraty príliš pevne a deťom to nie vždy vyhovuje. Sekerová si nikdy nedáva servítku pred ústa - ak sa jej niečo nepáči, narovinu to povie. Jediná, ktorá ešte neprešla Sekerovej školou, je Júlia. Obe ženy čaká ešte dlhá cesta k bezproblémovému spolunažívaniu. Sekerová si vie predstaviť 1000 vhodnejších partneriek pre Jana, ale keď už sa raz mladí zobrali, nikdy by nedovolila, aby už teraz niektorá z tých 1000 Júliu nahradila.

Jano Sekera (Juraj Kemka)
Sekerovci
 
Odmalička chcel robiť všetko iné, len nie mäsiarčiť. Sníval o tom, že bude rušňovodičom, kamionistom, či pilotom. Ako najstarší syn však bol odmalička pripravovaný na to, že raz prevezme mäsiarstvo. Po návrate do Timravian musí teda čeliť otcovmu tlaku, ktorý v ňom vidí logického pokračovateľa rodinnej firmy. Vo svojej práci sa však cíti šťastný a naplnený, preto stále dochádza do práce v Bratislave. Nedokáže sa však ubrániť občasnej výpomoci pre Sekeru, či už to znamená manuálnu prácu cez víkend alebo vymýšľanie, ako zdvihnúť zisky a záujem zákazníkov. Má svojský zmysel pre humor, vie pomenovať veci tak, ako ich vidí len málokto – vie sa na ne pozrieť s odstupom a inými očami. Práve prostredníctvom jeho humoru chápeme, prečo sa taká mestská nepraktická intelektuálka ako Júlia mohla zaľúbiť do chalana z “vidieka” a presťahovať sa s ním k jeho rodičom.

Pavol „Pipo“ Sekera (Peter Brajerčík)
Sekerovci
 
Je čierna ovca rodiny Sekerovcov. Čo ho však odlišuje od iných čiernych oviec je to, že on o tom vie a je na to svojím spôsobom hrdý. Robiť prúsery ho proste baví a nemieni na tom nič meniť. Pipa však veľmi bavia ďalšie dve veci - futbal a ženy. Dokáže zbaliť ženu počas zápasu a naopak - počas balenia nejakej fanúšičky na tribúne len tak mimochodom dať gól. Pipo si však uvedomuje, že ak by ho z ľútosti netrpeli ako pomocnú silu a občasného predavača v mäsiarstve, nikde inde by ho nevzali. Základnú dokončil len tak-tak, z učňoviek ho vyhadzovali ako na bežiacom páse a hoci nakoniec jednu horko-ťažko dokončil, vybudoval si medzitým hroznú povesť v širokom okolí. Ale nikam inam by Pipo žiť nešiel, tu je mu dobre a tu sa už nejako pretlčie. Stačí mu brigáda v mäsiarstve - napokon, aspoň to ostane v rodine.

Alžbeta „Betka“ Sekerová (Bohunka Vaňková)
Sekerovci
 
Je presvedčená, že v pôrodnici ju vymenili a v skutočnosti do Sekerovskej rodiny nepatrí. Pravda je taká, že Betka je poškrabok, prineskoro narodené dieťa, ktoré už nemá šancu zapadnúť k svojím starším súrodencom a vďaka priveľkému vekovému rozdielu o to ani nestojí. Betka chodí do posledného ročníka základnej školy. Sníva o staršom priateľovi, ktorý ju odvedie preč, do sveta, ktorý je pre ňu vhodnejší - svet luxusu a celebrít. Kedysi bola Betka otcova princeznička, dnes sa na Sekeru pozerá so zmesou pohŕdania a nepochopenia. Betkiným cieľom je čo najviac sa odlíšiť od matky a hrozí sa každej, aj tej najmenšej podobnosti, ktorú občas vypozoruje. Júlia je pre ňu nedostižný vzor, ktorý má jedinú chybu krásy - ako si, preboha, mohla vziať takého mumáka ako je Jano?

Júlia Sekerová (Alena Ďuránová)
Sekerovci
 
Pochádza z bohémskej rodiny intelektuálov. Po rozvode rodičov túži po kompletnej a veľkej rodine, s mužom, ktorý ju neopustí. Študovala jazyky a je prvotriednou prekladateľkou a tlmočníčkou, ktorej však počas náročného štúdia nezostal čas na praktické návyky do života. Je to sympatická neurotička, ktorá si všade pripadá stratená. Po roku spoločného života s Janom v Bratislave Júlia súhlasila s návrhom, aby si v Timravanoch postavili dom. Kým naňho našetria, môžu bývať u Sekerovcov. Ale keďže Jano stále dochádza za prácou do Bratislavy a Júlia pracuje z domu, často je tam celé dni sama, bez „opory“ svojho muža a musí si so Sekerovcami poradiť sama. Občas čaká na Jana ako na spasenie - je to prakticky jediný človek, ktorý jej rozumie. Zároveň je to jediný človek, pred ktorým si Júlia dovolí prejaviť svoju neurózu - pred ostatnými je statočná, tvári sa sebaisto a nad vecou...