Fero Mikloško otvoril filmom kontroverznú tému. Nájdu sa v ňom mnohí

09. 11 2018 16:45 | markiza.sk
Jakub Škorvaga vo filme The Gift
Jakub Škorvaga vo filme The Gift Foto: agentúra Oliver
Nakrúcalo sa aj na streche Slovenského rozhlasu
Jakub Škorvaga
Mladý človek spoznávajúci svoje ja

Svojou filmovou prvotinou chce poukázať na potrebu tolerancie a pochopenia nielen v slovenských rodinách.

Ikona slovenskej módnej tvorby, návrhár Fero Mikloško, sa stal producentom jedinečného krátkeho filmu The Gift, ktorý vznikol v spolupráci s poprednými tvorcami z reklamného a filmového prostredia. Svojou filmovou prvotinou chce poukázať na potrebu tolerancie a pochopenia nielen v slovenských rodinách.

Téma inakosti prestáva byť v slovenskej spoločnosti striktne tabuizovaná. No ešte stále výrazne zaostávame za vyspelejšími západnými krajinami. Nezáleží na tom, či ide o homosexualitu, bisexualitu, transsexualitu,... Vyrovnať sa so svojím pravým JA, musí každý sám. LGBT ľudia hľadajú najčastejšie útechu v komunite, prípadne medzi priateľmi. Najväčšie obavy z netolerancie a nepochopenia však majú z prostredia, ktoré by im malo byť najbližšie. Z vlastnej rodiny.

 

Láska, pochopenie a tolerancia by pritom mali byť jednými z viacerých pilierov každej rodiny. Vyrovnať sa s inakosťou svojho dieťaťa je zložitým procesom pre každého rodiča. Tak, ako je jedinečné jeho dieťa, je individuálna aj reakcia otca či matky. Špička reklamných a filmových tvorcov sa preto dala dokopy s naším popredným módnym návrhárom, ktorý o svojej sexualite nemá problém verejne hovoriť. V jedinečnej spolupráci s režisérom Romanom Valentom, ktorý je oceňovaný nielen doma, ale aj v zahraničí a medzinárodnou londýnskou agentúrou Oliver Agency tak vznikol krátky film The Gift. „Skôr než budú čeliť queer ľudia urážkam spoločnosti, musia sa so svojou podstatou vyrovnať sami. Čeliť možnému nepochopeniu medzi svojimi najbližšími.  Náš krátky príbeh je práve o momente, keď otec svojmu synovi venuje ten najväčší dar. Pochopenie,“ hovorí autor scenára Ďuro Bartoš.

Sila samotného príbehu zaujala módneho návrhára Fera Mikloška natoľko, že sa rozhodol prijať miesto producenta. „Námet nie je prvoplánový. Film je krátky, bez slov s vynikajúcou hudbou Jána Čechtického, ktorá dotvára jedinečnú atmosféru celého príbehu. V centre nášho diania je boj mladého queer chalana ani nie tak so samým sebou, ako so strachom z nepochopenia zo strany otca, ktorý však nie je slepý a vidí, čo sa s jeho jediným synom deje. Sú to práve otcovia, ktorí sú pre mnohých LGBT ľudí strašiakom. Som vďačný za všetkých otcov, ktorí vedia rozmanitosti života čeliť chlapsky a svoje deti milujú bez hraníc,“ hovorí o svojom vnímaní filmu The Gift Fero Mikloško.

Snímka je o ľuďoch, o vzťahoch, rodine, pochopení a móde. Je zrkadlom našej spoločnosti a diváka pozýva do slovenských domácností a rodín. Je dôkazom toho, že slová sú často zbytočné. Sú totiž momenty, keď sú rozhodujúce činy. „Film sme stihli natočiť za dva dni. Zábery vznikali na jedinečných miestach Bratislavy, napríklad na budove Slovenského rozhlasu či v legendárnom Luna bare. Práve v ňom sme točili jedinečnú scénu s Vogue tanečníkmi. Kvôli jednému záberu bol dokonca náš herec vo vani dve hodiny. Vyzdvihnúť však musím aj módnu stránku filmu,“ prezradila koproducentka Tina Bineva z Oliver Agency.

Strih filmu mal vo svojich rukách Filip Malásek, jeden z najlepších európskych strihačov, držiteľ ocenenia D&DA. Kameramanom bol Igor Smitka, ktorý má za sebou úspešné projekty pre značky Gucci, Frieze, Channel 4, Dazed, Cartier a pod. Produkčne sa pod projekt podpísala Katarína Kintlerová, ktorá vytvorila množstvo úspešných reklamných produkcií pre slovenských aj českých klientov. Tvorcovia filmu sú vďační aj za skvelé herecké obsadenie, ktorým snímka The Gift vyniká tiež. V hlavných úlohách diváci uvidia Jána Jackuliaka, Elenu Kolek Spaskov a Jakuba Škorvagu. O styling sa postarala Zuzana Laučíková.

Ambíciou filmu The Gift je poukázať na silu pochopenia, ktoré predstavuje pre každého z nás, bez ohľadu na sexualitu, jeden z najkrajších darov vôbec. Tvorcovia chcú so snímkou preraziť aj na medzinárodných filmových festivaloch.

Film The Gift by MIKLOSKO