Tereza Mašková má vonku nový singel. Po debute prišla obrovská zmena

17. 06 2019 14:20 | dg
Tereza Mašková - Žár
Tereza Mašková - Žár Foto: Jakub Mahdal
Tereza Mašková - Žár
Tereza Mašková - Žár
Tereza Mašková - Žár

Víťazka SuperStar zverejnila skladbu Žár aj s videoklipom.

Tereza Mašková sa presne pred rokom stala víťazkou speváckej šou SuperStar. V novembri vydala debutový singel New Me, ktorý naspievala v angličtine. Česká speváčka zverejnila ďašliu novinku, ktorú tentoraz naspievala v češtine.

Po hudobnej stránke vznikala skladba Žár pod rukami zvukových majstrov z bratislavského Creative Music House - Terezinho producenta Petra Grausa a manažéra Olivera Žiláka. Svoj druhý singel chcela Tereza predstaviť v češtine. Po textovej stránke ho zverila do rúk skúsenej Patrícii Fuxovej z českej hudobnej formácie Vesna, ktorá v minulosti textovala skladby Karla Gotta či Ewy Farnej. Ako Tereza s odstupom času hodnotí, prvá spolupráca s Patríciou prebehla nad jej očakávania. „Dali sme jej melódiu, ja som jej vysvetlila, akú emóciu cítim a chcem vložiť do jednotlivých pasáží skladby a ona sa už postarala o zvyšok. A myslím, že to zvládla bravúrne!“. Ako Tereza dodáva, veľká vďaka za podporu v projekte Žár patrí aj jej kolegovi, českému spevákovi Matějovi Vávrovi, ktorý pomáhal pri hudobnej produkcii skladby a Terezinej interpretácii.

Skladba Žár sa stala Tereziným singlovým debutom v češtine. Ako vníma rozdiel medzi spevom v češtine a angličtine? Prečo sa rozhodla pre zmenu? „Povedala by som, že postupom času, ako človek starne, zistí, že ten náš rodný jazyk je naozaj pekný. Oveľa viac vnímam slová v rodnom jazyku a nemám tendencie ísť do zahraničia, chcem radšej, aby si mohli spievať moje skladby ľudia, ktorí ma počúvajú tu, u nás doma. Aj debutový album, ktorý momentálne pripravujem, plánujem naspievať kompletne v češtine,“ priznáva speváčka na margo jazykovej zmeny vo svojej hudobnej tvorbe.

„Terezka znie vo svojom rodnom jazyku absolútne autenticky, človek cíti a vníma každý jeden tón. Písať skladby v slovenčine alebo češtine je omnoho náročnejšie. V angličtine sa dajú ľahšie zakryť hlasové chyby a textová nezdatnosť. Pri češtine musíme klásť pozornosť aj na absolútne detaily,“ dodáva Terezin manažér Oliver Žilák. „Sme si vedomí toho, že fanúšikovia slovenskej a českej pop music nie sú úplne zvyknutí na takto exponovaný spevácky prejav, ktorý vyčnieva najmä v refrénoch. Budeme radi, ak prostredníctvom jej hudby spoznajú Terezkinu osobitosť a výnimočnosť. Toto je to, čo od nej môžu čakať. Nechceme Terezin dar prispôsobiť všednosti, koniec-koncov vďaka jej obrovskému hlasu si ju ľudia vybrali ako držiteľku titulu SuperStar.“

Aký odkaz chce Tereza odovzdať fanúšikom prostredníctvom svojej najnovšej skladby? „Najdôležitejším posolstvom tejto pesničky je, že vášeň pre to, čo robíme a to, kým sme, sú silnejšie než chvíle pochybností. Keď ale ideme za svojím cieľom, je možné, že niečo stratíme. Odchádzajú ľudia, ktorí v nás neverili, alebo v nás to posolstvo nevnímali. Aby sme svoje ciele dosiahli, musíme aj niečo obetovať. Každý z nás môže byť občas zmätený a nikto nechce urobiť chybu. Ale tá Žiara a vášeň pre to, čo chceme, nám dáva motiváciu ísť ďalej. Chcela by som touto piesňou motivovať, aby tá Žiara bola silnejšia než pochybnosti v seba samých,” objasňuje.

Vnútornú silu človeka a oheň skrytý v každom z nás, ktoré opisuje v piesni, chcela Tereza stvárniť aj vizuálne a odzrkadliť ich vo videoklipe. Réžiu a strih zverila opäť Jakubovi Mahdalovi a jeho tímu, ktorý sa osvedčil pri jej debutovom rozprávkovom klipe New Me.

Námet videoklipu načrtla Tereza spoločne s manažérom Oliverom Žilákom a Jakub následne celú ideu domyslel a dal jej obrazovú podobu. „Cieľom záberov bolo klásť váhu na text – na každé jedno slovo, preto sme zvolili formu čistých pozadí, v ktorom sa snažíme vytvoriť napätie a zároveň pôsobiť prirodzene,“ vysvetľuje Tereza minimalistický vizuál, úvod videoklipu nakrútený na jeden záber a farebné kontrasty, ktorými chcela dosiahnuť metaforickú „vizuálnu nahotu“ a tak zdôrazniť silnú textovú výpoveď. „Nakrúcanie som si veľmi užila. Podieľal sa na ňom výborný tím a veľmi sa teším z výsledku,“ dodáva na margo výroby videoklipu, ktorý sa nakrúcal počas jedného dňa v českých filmových ateliéroch FZG Studio v Klecanoch.

Vypočujte si Terezinu novinku Žár.


Komentáre ( 0)