Rozhovor s víťazkou filmárskej súťaže. So snímkou zabodovala aj v zahraničí

20. 09 2019 16:06 |
Rozhovor s víťazkou filmárskej súťaže. Výhra jej otvorila dvere do sveta kinematografie
Rozhovor s víťazkou filmárskej súťaže. Výhra jej otvorila dvere do sveta kinematografie Foto: TV Markíza

Ak uvažujete, či prihlásiť svoju snímku do súťaže, Martina Buchelová vám povie, prečo sa to oplatí.

Televízia Markíza v spolupráci s českou TV Nova spustili už dvanásty ročník festivalu študentských filmov s názvom Noc filmových nádejí. Je to príležitosť pre mladých tvorcov nielen predstaviť svoje filmárske počiny, ale aj dostať sa do sveta kinematografie a odštartovať tak svoju kariéru.

My sme sa pri tejto príležitosti rozprávali s víťazkou uplynulého ročníka Martinou Buchelovou, ktorá zvíťazila v kategórii Hraný film so snímkou Magic Moments. Martina je absolventkou VŠMU a okrem víťazstva na prestížnom festivale študentských filmov so svojou snímkou zabodovala aj v zahraničí.

Jej film pojednáva o tom, ako zvládajú deti odlúčenie od rodičov, ktorí, aby uživili svoje rodiny, musia často vycestovať za prácou aj do zahraničia. Martina vo svojej tvorbe často hľadá nádej a tú našla aj v tomto príbehu v podobe vzájomnej podpory medzi sestrami.

Magic Moments (trailer) from FTF VŠMU on Vimeo.

Režisérka priznáva, že mladí tvorcovia to majú v brandži ťažké, no zároveň dodáva, že víťazstvo v súťaži Noc filmových nádejí jej otvorilo cestu k novým projektom.

"Mám rozpracované tri hrubé námety na celovečerný film, ale momentálne ma veľmi teší projekt, na ktorom spolupracujem so svojou spolužiačkou Deborou Pastirčákovou. Pracujeme na sérii dokumentov, ktorých súčasťou sú sociologické výskumy. Je to o mladých ľuďoch, ktorí musia po skončení školy odísť zo svojich domovov, aby sa mohli uplatniť. Na jednej strane je to pre nich super, pretože spoznajú svet, ale nie vždy je to len ideálne. V dokumente sa snažíme zaznamenať ako sa rozhodujú a ako to zvládajú," opísala Martina.

Aj to je dôkaz, že víťazstvo na festivale študentských filmov môže mladým tvorcom výrazne pomôcť. Ak teda ešte stále uvažujete, či sa prihlásiť, pozrite si nasledujúci rozhovor, kde Martina opisuje, prečo sa to oplatí.

 

Všetky podrobnosti, dôležité informácie a formulár na prihlásenie nájdete v tomto článku.

 

Komentáre ( 0)